M 151 Nederlands I Jsbeelden Festival Afval in cijfers 100-DAGEN PROJECT AFVALVRIJ LEVEN 10 ZE Familie Quist uit Scherpenisse gaat de uitdaging aan voor minder afval. Net als 99 andere Thoolse gezinnen. Bewuster kopen Volgens de gemeente gooit een ge middeld Thools gezin wekelijks ongeveer 4,5 kilo restafVal in de grijze container. Doel van 100- 100-100 is om te kijken of deze hoeveelheid door bewuster kopen en beter scheiden naar nul kan worden gebracht. Kapelle, waar het project vorig jaar is gehouden, noteerde na afloop 1,9 kilo afval per persoon. Groente-, fruit- en tuinafVal, pa pier en plastic, metalen, drankkar tons, glas, textiel en batterijen kunnen als grondstoffen dienen voor nieuwe producten. Toch ver dwijnt een groot deel daarvan bij het restafval. Arjen (26) en Emme- lie (26) Quist uit Scherpenisse wil len laten zien dat het ook anders kan. Het echtpaar gaat de uitda ging aan. „Met slim inkopen en goed scheiden wil ik laten zien dat je op een relatief eenvoudige wijze veel kunt bereiken", zegt Arjen Quist. „Als christen zie ik het als taak deze aarde zo schoon mogelijk over te dragen aan onze toekom stige generatie. Alleen al daarom past dit project prima bij ons." Arjen doet al veel aan het schei den van afVal. Toch heeft hij soms moeite met bepalen wat nu bij het plastic hoort, en wat niet. „Zoals van die chocoladepapiertjes. Die bestaan soms uit plastic en papier. De laatste tijd scheur ik ze maar door de helft. Dan zit ik altijd goed." Volgens Arjen begint afval min deren bij wat je inkoopt. „Als je aardappelen bij de boer haalt, Voor brood kun je een papierzak meenemen naar de bakker spaar je een plasticzak uit. Voor brood kun je een papieren zak meenemen naar de bakker. En bij de slager kun je de vleeswaren in een plastic bakje laten doen. Al leen dat laatste zie ik mezelf nog niet doen. Dat gaat een stap te ver." Het is volgens Arjen een utopie te denken dat het lukt om too pro cent zonder restafval te leven. „We hebben een kleine van vijf maan den en zitten volop in de luiers. Het zou mooi zijn als je luiers op een duurzame manier kon herge bruiken. Dat zou een berg afval besparen. Ook moeten we nog een oplossing vinden voor de koffie cups. Die bestaan zowel uit metaal als plastic. Voorheen konden we die inleveren bij het tankstation. Nu zit er volgens mij niets anders op dan op laten halen door de le verancier." Tijdens het project kunnen de vorderingen van de gezinnen on line worden gevolgd via de web site th0len.100-100-100.nl. Weke lijks komt een medewerker van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) het afval wegen. Een afValmeter zorgt voor een beetje competitie. Wie mee wil doen kan tot medio maart aanmelden via communica- tie@tholen.nl. CONTAINER In Tholen gaan 100 gezinnen proberen 100 dagen, 100 pro cent (rest-) afvalvrij te leven. Waarom? Om te kijken of het kan en andere inwoners te motiveren. Nu nog produceren Tholenaren gemiddeld 240 kg af val per jaar. Dat moet in 2025 zijn gereduceerd tot dertig kilo. Een uitdaging. Wethouder Jan Harmsen heeft inwoners opgeroepen deel te ne men aan 100-100-100, zoals het project officieel heet. Op 3 april gaat het van start, om 100 dagen later, op 11 juli te eindigen. Dan moet blijken of de deelnemende gezinnen erin zijn geslaagd aan zienlijk minder restafVal te produ ceren. korting Het grootste ijssculpturen evenement van Europa Tickets van 16,50 voor 8,25* (kinderen voor 5,-) Verlengd t/m 5 maart I Arena Boulevard, Amsterdam-Zuidoost Ga naar pzc.nl/ijsbeelden dinsdag 28 februari 2017 'Waar laten we de koffiecups?' Timo van de Kasteele -Arjen Quist Tholenaren produceerden in 2016: 57.165 ton restafval, 2576 ton gft, 1445 ton papier, 310 ton glas en 199 ton kunst stof. Dat is exclusief het aan geleverde afval bij de milieu straat. De gemiddelde afvalproductie komt uit op plusminus 240 kg per persoon per jaar. Dat moet in 2025 zijn geredu ceerd tot 30 kg. Omgerekend een derde van de inhoud van een grijze container. Arjen en Emmelie Quist uit Scherpenisse willen laten zien dat het ook anders kan en scheiden hun afval, fotomarcelledavidse BEELDEN FESTIUAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58