Evertse leeft voort in naam Giro Intocht vierdaagse op vrijdag 6 Zeventig mille voor SMWO en Indigo Schouwen-Duiveland trekt op nieuw 70.000 euro uit om jongeren te wijzen op het gevaar van drank en drugs. „De bewustwording is groter dan voorheen", concludeert wethouder Cees van den Bos. „Je ziet door een extra investering ook een toename van het aantal bezoe kers van voorlichtingsbijeenkom sten. Tegelijkertijd is het alcoholge bruik onder zestienjarigen nog steeds zorgwekkend." Sinds vorig jaar werken het wel zijnswerk van het SMWO en In digo Preventie aan een meerjaren plan voor alcohol- en drugspreven tie. Van den Bos wil daar op zijn minst nog een jaar mee doorgaan. Het SMWO krijgt daar 41.000 euro voor, Indigo 29.000 euro. Het SMWO laat in zijn jaarver slag zien waarvoor de subsidie van 2016 is gebruikt. Medewerkers ga ven gastlessen over drank en drugs aan leerlingen van Pontes Pieter Zeeman. Hoogtepunt daarvan was het 'drugsevent' met workshop en een enquête. Uit dit onderzoek bleek dat 103 van de 176 tweedejaars (vmbo/havo/vwo) al eens hadden gedronken. Iets minder dan de helft hiervan (49 leerlingen) mag thuis drinken. Hun ouders hebben dat liever dan dat zij elders stiekem met vrienden drinken. Vijf procent (acht personen) van de onder- We gaan tenminste nog een jaar door met het project drank- en drugspreventie vraagde leerlingen kruiste aan dat zij wel eens wiet hadden gerookt. Zeven van deze acht zitten op het vmbo. Van de 176 leerlingen kent 39 procent iemand in zijn of haar om geving die drugs gebruikt. Een aan tal daarvan gaf aan binnen het uur op school drugs te kunnen kopen. Leraren van de Pieter Zeeman worden dit jaar op eigen verzoek door jongerenwerkers getraind in het signaleren en begeleiden van jongeren die middelen gebruiken. Blaastest Jongerenwerkers van het SMWO geven voorlichting in hun eigen jongerencentrum 4SD, maar dui ken ook op in gelegenheden als Brogum in Zierikzee en De Pul in Bruinisse. In dat laatste centrum vond 18 no vember een strikt alcoholvrij feest plaats, waarbij jongeren aan de deur een blaastest moeten doen. Als ze hebben gedronken mogen ze niet naar binnen en worden hun ouders ingelicht. Vijfentwintig van de 85 jongeren bij De Pul testten positief. Een groot deel van de ouders wist dat hun kinderen al wat hadden ge dronken. Eén ouder was boos om dat zijn kind de toegang tot De Pul was ontzegd. Het SMWO verzorgde verder de stapavond voor ouders in Renesse, gaf voorlichting aan scholen en een infoavond bij voetbalclub MZC'11. Vier keer per week bezoeken jonge renwerkers hangplekken op straat. Die naamswijziging is doorgevoerd ter nagedachtenis aan de in decem ber overleden Zierikzeeënaar, die tijdens zijn leven onder meer fu rore maakte als amateurwielrenner en wielerorganisator. Evertse stond bovendien bekend als een heel betrokken man. „Hij was betrokken bij het lief en leed van iedereen. Dat was echt opval lend. Het was een heel warm mens. Dit eerbetoon is hem echt gegund", zegt Eveline de Lange van de orga niserende stichting Zeeuwse Wie- Ierevenementen. Evertse was één van de initiatief nemers van de Schouwen-Duive- landse Giro, die zondag 6 augustus voor de achtste keer wordt gehou den. Het idee om zijn naam te verbin den aan de toertocht ontstond in december toen zijn neven Jan-Wil lem de Oude en Leon van der Wie len een drukbezochte herden- kingsrit hielden. In het bestuur De neven hebben, samen met Rob bert Roggeband, ook zitting geno men in het bestuur van de stichting Zeeuwse Wielerevenementen. „Het is fijn om mensen van het ei land zeifin het bestuur te hebben", vindt De Lange. Qua deelnemers veld gaat de Giro overigens ver over de grenzen van de eigen regio -en zelfs landsgrenzen- heen. Meedoen kan op de 25,50 en 100 kilometer. Sinds vorig jaar voert die langste afstand ook deels over Goe- ree-Overflakkee. De Giro, die jaar lijks ruim zesduizend fietsers op de been brengt, wordt de komende editie geopend door de vrouw van Wim Evertse. Voor inschrijving: girodischouwen- duiveland.nl Zierikzee De Zierikzeese Avondvierdaagse heeft de wandeldagen aangepast. De lopers gaan niet langer op maandag, maar op dinsdag van start. Daardoor vindt de feeste lijke intocht voortaan op vrijdag avond plaats. De aanpassing is ge daan op verzoek van het onder wijs. „Sommige scholen begon nen vrijdags na de intocht een uurtje later om uitgeruste kinde ren in de klas te hebben", legt vierdaagsevoorzitter Onno Kra mer uit. „Nu gaan de kinderen meteen het weekeinde in." De intocht op vrijdag heeft vol gens Kramer nog een voordeel. „Je kunt daarna nog iets leuks doen omdat de kinderen een uurtje langer mogen blijven." Naar aanleiding van een enquête verandert er meer aan de vier daagse. Kramer: „Niet dit jaar, maar vanaf 2018 gaan we er meer een beleving van maken. Denk maar aan de Fjoertoer. Niet alleen lopen. Om de zoveel afstand valt er wat te beleven. Dat kan mu ziek, theater of een traktatie zijn." De komende, 72ste editie van de avondvierdaagse duurt van dins dag 13 tot en met vrijdag 16 juni. Het thema is: 'Laat de wereld wandelen.' IN DE REGIO Kindervoor stelling Bijeenkomst met Stichting Christenen MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 28 februari 2017 SD Weer subsidie drugspreventie Schouwse jongeren zijn zich meer bewust geworden van de gevaren van drank en drugs. De voorlichtingscampagne gaat door. Ton van den Nouweland Zierikzee - wethouder Cees van den Bos ZIERIKZEE Het fietsevenement Giro di Schouwen-Duiveland draagt voortaan als ondertitel 'Memorial Wim Evertse' mee. Wim Evertse. Op verzoek van de scholen is de intocht van de Zierikzeese Avondvierdaagse voortaan op vrijdag. Ton van den Nouweland RENESSE Ida van Dril treedt woensdag 1 maart op in Renesse met de familievoorstel ling Kodo, het Ge heim van de Samu rai. De voorstelling voor kinderen vanaf zes jaar is geba seerd op het boek 'Kodo, de weg van de boog' van Bert Kouwenberg. In het verhaal over Kodo zijn eeuwenoude thema's als angst en moed verpakt. Kodo woont met zijn vader in een ge heimzinnig woud. Hij weet niet waar zijn moeder is en zijn vader wil over dat geheim niets vertellen. De voor stelling begint om 14.00 uur in Dorps huis Renesse. Kaar ten kosten tien euro en zijn te bestellen op de website thea- tersaanzee.com GOES Stichting Christe nen voor Israël houdt donderdag een studieavond in Goes. Ds. Kees van Velzen (foto) spreekt namens de stichting over 'Die met tranen zaaien, zullen maaien met gejuich'. De bijeen komst begint om 20.00 uur in de Vredeskerk. BRILLENMAN ZIERIKZEE Gepensioneerd welzijnswerker Rudy Prager uit Noordgouwe bouwde zelf een 3D-printer, waarmee hij van alles kan maken. Zo printte hij nieuwe cijfers en letters voor het psalmenbord van een kerk, omdat die nergens meer te koop waren. In een bril zag Prager een nieuwe uitda ging. Hij ging ermee naar 't Optiek in Zierikzee. „Daar durf ik wel glazen in te slijpen", luidde de reactie van opticien Lilian Paulus. Prager heeft weer een heldere blik op de wereld en printte nog een paar brillen. Hij deed er een cadeau aan het Brillenmuseum in Burgh-Haamstede en de andere legde bij 't Optiek in de etalage. Wie dus nog een echte Prager wil... FOTO DIRK-JAN GJELTEMA BROUWERSHAVEN Kerk aan het Bos tonplein, 14.30- 17.00 uur: Contact middag Ouderen- soos; Tonnenmaga- zijn, 18.30-22.00 uur: Repetitieavond Muziek Apollo Brassband, 20.00- 22.00 uur: Boog schieten dames; BURGH-HAAM- STEDE Boswachterij Wes- terschouwen, 16.00 uur: Schemerwan- deling; Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 14.00 uur: Bijeen komst Vrouwen van Schouwen; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; DREISCHOR Goemanszorg, 11.00-17.00 uur: Ge opend in voorjaars vakantie met extra activiteiten; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Koersbal en soos, 20.00- 22.00 uur: Toneel groep Ygenweizen; OOSTERLAND De Oosterhof, 19.30 uur: Zumba dansen; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartver eniging Smijt Maar Raak; Watersnood museum, 11.00 en 13.00 uur: Rondlei dingen met gids; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 10.00- 12.00 uur: Verkoop Exotische Paasex- positie; Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga Steffine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.15- 15.00 uur: Gym voor Ouderen, 15.15- 16.45 uur; Koersbal; Watersnoodmu seum, 11.00 en 13.00 uur: Familie rondleidingen met gids, tussen 11.30 en 16.00 uur: Crea tieve Workshop met Marlies Verda; SIRJANSLAND Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Schilder club, 19.15-20.15 uur: Gymclub; ZIERIKZEE FIZI, 14.00 uur: Franz, 20.00 uur: Soof 2; Havenplein, 9.00-22.00 uur: Ijs baan; Hervormd kerkcentrum, 14.00 uur: Senioren Ver eniging Schouwen- Duiveland organi seert een thema middag in samen werking met Medi- point; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 18.45- 20.00 uur: Yoga door Marianne van de Haak;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56