Nieuwe kans voor Borssele? Technische bedrijven halen jongeren in huis 'Veel mountainbikers scheuren door natuur' Geluidsoverlast 2 BEDREIGINGEN KANDIDATEN Wie de politiek in wil, moet een dikke huid hebben. Beledigingen zijn aan de orde van de dag. Jos van Ginneken krijgt zelfs dagelijks doodsbedreigingen. Commentaar De Vereniging Nucleair Nederland poogt kernenergie op de kaart te zetten. Borssele zou open moeten blijven om erva ring op te doen met de techniek van de toekomst. De VNN wil twee tot drie kerncentrales bouwen, als eerste stap. In 2050 zou kernenergie 20 procent van het elektriciteitsgebruik in Nederland moeten dekken. De VNN lift mee op de pleidooien om kernenergie ondanks de bekende nadelen te 'gedogen' omdat het een snelle ma nier is om tot een C02-vrije energievoorziening te komen. De visie van de VNN moet met een korreltje zout worden geno men. De vereniging met leden als EPZ en Covra is duidelijk bevoor oordeeld, met een groot vertrouwen in de ontwikkeling van de nu cleaire techniek. De WN noteert wel dat er nog langdurig onder zoek nodig is om tot veiligere en schonere kerncentrales te komen, maar de conclusie staat al vast. Als de maatschappij de kosten maar wil dragen, dan lukt het. Waar landen als Engeland en Zweden zich beperken tot vervan ging van kerncentrales, wil de VNN in Nederland flink uitbreiden. Daar is nu geen politiek draagvlak voor. De verkiezingen verande ren er weinig aan. Verder negeert de VNN de economische realiteit. De Britse regering moet de Franse uitbater van de nog te bouwen kerncentrales op Hinkley Point 35 jaar lang met vele miljarden sub sidiëren omdat de kostprijs van die energie veel hoger is dan de marktprijs. In dit opzicht lijkt kernenergie sterk op windenergie. Die kan ook nog steeds niet zonder miljarden overheidssteun. Windenergie heeft duidelijk het tij mee. Zonne-energie is ook kansrijk. Nu we in die stroom zitten, kan het helemaal geen kwaad even na te denken of we worden meegesleurd naar een plek waar we niet willen uitkomen. Daar is de aanbeveling van de VNN in elk geval wel goed voor. Als de maatschappij maar voor de kosten wil opdraaien, dan zal het technisch ook wel lukken Airpack, Omoda, Saman, Dekon, Nemag en Bever zetten de deuren van hun bedrijven die dag wijd open. Randstad, Vakwerk, Scalda, Werk en Vakmanschap en S-BB zorgen voor aanvullende informa tie tijdens de bedrijvenmarkt die die dag bij Omoda wordt gehouden. Jeugd van 8 tot en met 22 jaar is (evenals ouders en andere belang stellenden) welkom. „Het idee er achter is kinderen zo vroeg moge lijk proberen te interesseren voor techniek. Maar ook voor leerlingen die zich willen laten omscholen, kan dit heel leuk zijn. Je kunt in de techniek zo veel kanten op. Het is heel erg breed", licht Rebecca Yuen van Airpack de insteek toe. Van 3-D tekenen tot lassen. Bezoekers ver- Je kunt in de techniek zo veel kanten op. Het is heel erg breed zamelen tijdens hun rondje langs de verschillende bedrijven onder delen, waarmee ze uiteindelijk een complete kraan kunnen monte ren. Meer informatie: via Snapchat (KomHetMaken), Facebook en In- stagram. ALMANAK In deze tijd van carnavalsliedjes bogen de collega's op het Middel burgse kantoor zich over de kwa liteit van sommige liedteksten. Zo onderwierpen ze de Neder- popklassieker Ik heb stiekem met je gedanst aan een exegese. „Ik was die jongen die losjes wou lijken, niet te onschuldig en zeker niet te dik." Het gesprek werd steeds joliger en luidruch tiger, totdat een noeste werker hun het zwijgen oplegde. Gebelgd las hij zijn collega's de les: „Zeg jongens, mag het een toontje lager! Ik zit hier een inge wikkeld stuk te lezen over ge luidsoverlast." Brilmuseum moet sluiten Verkoopdag bij de kledingbank Dorpsraad zoekt bestuursleden SEROOSKERKE Boekje over Ramp Schelphoek Het gaat hem niet in de koude kle ren zitten. Dagelijks wordt Jos van Ginneken (21), kandidaat-Kamer lid namens het CDA, momenteel geconfronteerd met hoon, be schimpingen en scheldkanonna des. En erger, want zelfs van doodsbedreigingen - anoniem vanzelfsprekend - staat hij al niet meer verbaasd van. Al grijpt het hem wel aan. „Dit wens je nie mand toe." Van Ginneken, ook actief als raadslid in de gemeente Terneu- zen, staat op de 48e plaats bij het CDA en voert een intensieve, per soonlijke campagne. Dat roept veel reacties op. Positieve, maar ook ne gatieve, vooral via sociale media. De mate waarin en het extreme karakter ervan, verbijsteren hem. 'We komen je pakken, we weten waar je huis is' en 'We gaan je zus verkrachten' zijn zo maar wat voorbeelden. „En ik heb niet eens een zus." „Als raadslid heb ik ook wel be dreigingen gekregen, toen er sprake was van vluchtelingenop vang", zegt Van Ginneken. „Dat is ook niet normaal, maar blijkbaar hoort dat er tegenwoordig bij. Maar wat er nu gebeurt, is toch wel nieuw voor me." „Tot nu toe ben ik nog niet bang geweest, maar ik merk wel dat het een stuk intenser wordt. En 's nachts lig je er wel eens wakker van. Het doet wel iets met je." Toch heeft hij nog niet overwogen aan gifte te doen van concrete bedrei gingen. „Die zijn toch anoniem. En bovendien, dan blijf ik bezig." Het zijn niet alleen de bedrei gingen die hem raken, maar ook de kritiek en verwensingen - zelfs van andere partijen - die links en rechts worden geuit. „Het richt zich vooral op mijn leeftijd en het feit dat ik uitgesproken gelovig ben. Dat werkt blijkbaar als een rode lap op een stier. „Dan roepen ze: 'Je komt pas net kijken' of'Je verloochent je idealen'. Als ze een reden willen hebben om je te ha ten, vinden ze die toch wel." Hij houdt van het debat en schuwt zelf de confrontatie niet. „Ik ben ook hard en heb een me ning over anderen. Een clash van ideologieën en elkaar met retori sche trucs proberen af te troeven vind ik leuk, maar niet om te ho ren dat ze me gaan pakken. Er wordt heel hard op de man ge speeld." Als ze een reden willen hebben om je te haten, vinden ze die toch wel Van Ginneken laat zich niet uit het veld slaan. „Campagne voeren en politiek actief zijn is de aller mooiste baan van de wereld. Ik krijg gelukkig ook veel positieve reacties. Tegenover elke bedrei ging staan tien likes. En er zijn heel veel mensen die me steunen en helpen. Dat geeft me kracht. De keerzijde van dit werk weegt daar absoluut niet tegenop." Veel mountainbikers in Zeeland houden zich volgens Staatsbosbe heer niet aan de regels. Ze scheuren over voet- en ruiterpaden, duinen en duinovergangen. Daarom wordt de komende maanden extra gecon troleerd. Bij controles zijn in het afgelopen weekend vijf fietsers op de bon ge slingerd, maakte Staatsbosbeheer gisteren bekend. Dat gebeurde on der meer in de Manteling op Wal cheren en bij Dishoek. Mountainbikers veroorzaken door hun gedrag niet alleen schade, maar ook overlast voor voetgangers en ruiters. Maar veel mountainbi kers hebben daar lak aan, vertelt boswachter Hans van der Weele van Staatsbosbeheer. Hij krijgt soms van alles naar zijn hoofd ge slingerd als hij moutainbikers aan spreekt op hun gedrag. „Sommige zeggen dat ze niks te maken hebben met de regels. Maar de borden zijn heel duidelijk." Van voetgangers krijgt hij juist complimenten, want die zijn de overlast beu. De ko mende maanden wordt in heel Zeeland extra gecontroleerd. Ook wordt streng gelet op loslopende honden. Ondertussen werken Staatsbosbeheer en gemeenten aan nieuwe ATB-routes op Walcheren en Noord-Beveland. dinsdag 28 februari 2017 n Veelzijdig en vaak verrassend. Een opleiding in de techniek biedt ontzettend veel mogelijk heden. Zes Zierikzeese bedrij ven laten dat, samen met vijf aanverwante organisaties, zien tijdens het evenement 'Kom jij het bij ons maken?' op 8 april. Esme Soesman Zierikzee - Rebecca Yuen, Airpack Tip? redactie@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE Het Brilmuseum in Burgh- Haamstede sluit per 1 september noodgedwon gen de deuren. Henk Bergmans ziet financieel geen mogelijkheid meer zijn particuliere verzame ling in stand te houden voor publieke tentoon stelling. Het museum in de verbouwde schuur aan de Dapperweg vol doet niet aan de ge meentelijke richtlijnen en krijgt daardoor geen sub sidie. ZIERIKZEE De kledingbank van Schouwen-Duiveland, aan de Calandweg in Zie rikzee, houdt zaterdag 18 maart weer een verkoop dag. Dan worden van 10.30 tot 14.30 uur twee dehands kleding, speel goed en spelletjes tegen lage prijzen verkocht. Van de opbrengst worden nieuwe sokken, pyjama's, broeken en ondergoed gekocht voor kinderen die ze hard nodig heb ben. RENESSE De dorpsraad van Re- nesse heeft drie be stuursleden nodig: een voorzitter, een penning meester en een gewoon lid. De huidige voorzitter, Frans Prins, die de dorpsraad ook heeft op gericht, stopt na bijna zeven jaar. „Volgens de statuten is het tijd voor nieuw bloed. En volgens mijzelf ook." Belangstel lenden kunnen zich mel den bij de voorzitter via fransprins@zeelandnet.nl Na 64 jaar duiken er nog steeds bijzondere ver halen van de rampnacht in 1953 op. Veelal opge diept door Jaap Schoof. Het nieuwste werk van zijn hand zoomt in op de Schelphoek bij Seroos- kerke. Schoof heeft vijf tien bescheiden boekjes samengesteld over de Ramp. ZEELAND 7 'Dit wens Rolf Bosboom en Jeffrey Kutterink - Jos van Ginneken Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54