'Artsen zouden stappentellers moeten voorschrijven' 9 Negen jaar geleden koos haar man voor zelfdoding. Kirsten Nagtzaam (50) uit Apeldoorn heeft zichzelf en haar kinderen door een moeilijke periode gelaveerd. Inmiddels zijn de kinderen het huis uit. Kinderen: „Ik heb een dochter van bijna 22 en een zoon van 20. Beiden studeren en wonen inmiddels een tijdje op zichzelf. Negen jaar geleden werd ik weduwe nadat mijn man uit het leven stapte. Sindsdien heb ik al leen voor ze gezorgd. Ik dacht dat het lastig zou zijn als ze het huis zouden verlaten, maar ik heb geen last van het legenestsyndroom. Het is eigen lijk wel fijn dat ik niet meer continu hoef te zorgen." Geloof: „In mezelf en de kinderen. Zij hebben een groot verlies moeten verwerken en zijn er op een goede manier mee omgaan. Het zijn solide en positieve mensen geworden." Vakantie: „Ik ga alleen op vakantie, hoewel ik wel voor gezelschap kies. Ik neem deel aan georganiseerde wandelvakanties. In mei ga ik met een groepsreis naar Vietnam. Naar musea of voorstellingen ga ik alleen." Ware liefde: „Mijn overleden man was mijn ware liefde. Ik kan me vast houden aan minstens twintig goede jaren van onze relatie." Eenzaam: „Thuis voel ik me nooit eenzaam, soms op feestjes waar ik één van de weinige singles ben. Dan zorg ik dat ik met vrienden binnen kom en eigen vervoer heb zodat ik weg kan gaan." Gezelschap: „Ik heb veel mensen om me heen waar ik geregeld mee afspreek. Ik zit bij een bridgeclub en een vrouwennetwerk waarmee ik van alles onderneem. Dat is heel waardevol voor mij. Soms kies ik er bewust voor alleen te zijn. Met vrien dinnen die een gezin hebben is het lastiger afspreken, vooral in het weekend." Kracht: „Ik vind mezelf wel krachtig. Ik ben overeind gebleven na hele ingrijpende gebeurtenissen en heb ook het vermogen gehad er naar om standigheden goed uit te komen. Vrienden vinden het knap dat ik het allemaal alleen doe. Veel is goed te doen in je eentje." Angst: „Dat er iets met mijn kinde ren gebeurt. Soms ook voor hen als er iets met mij zou gebeuren. Zo voelt alleen reizen best kwetsbaar." Datingsite: „Een paar jaar geleden zat ik een paar maanden op een datingsite. Op je digitale profiel deel je de meest gunstige dingen van je zelf en dan vertel je veel, terwijl je bij de daadwerkelijke ontmoeting met een weet of het iets kan worden of niet. Die volgorde van iemand leren kennen was niets voor mij." Flirten: „Ik kom geen mannen tegen die ik leuk vind. Ik sta voor de klas, maar de meeste vaders hebben al een relatie of ze zijn te jong voor mij." Lol: „Heb ik het meest met de vrou wen van mijn dispuut uit mijn stu dententijd. Hen ken ik al dertig jaar. Als we elkaar zien is het altijd lollig. Ook heb ik lol in het werk in de klas. Kinderen zijn zo onbevangen." Delen: „Het moeilijke is dat ik bij vrienden terecht moet als ik het even lastig heb. Dat ik niet automatisch een maatje heb." Vragen: „Of ik nog steeds alleen ben vragen mensen vaak. Dat wordt we ieens vervelend. Vaak is het goed bedoeld, zo van: 'Wat jammer van die mannen die jou niet ontmoeten'." Zielig: „Ik ben en ik voel me niet zielig. Het leven gaat me goed af." UITGEZOCHT f - dinsdag 28 februari 2017 'Het leven alleen gaat me goed af' Natalie Polman Helpt het als een arts een patiënt met hoge bloeddruk en/of diabe tes type 2 naast eventu ele medicijnen ook een stappenplan meegeeft om gezonder te wor den? Jazeker. Uit een studie van het Canadese Research Insti tute van de McGill Univer sity Health Centre in Montreal blijkt dat men sen die op voorschrift van de arts, en met behulp van een stappenteller, meer moeten lopen ook daadwerkelijk meer in beweging komen. Zij zet ten 20 procent meer stappen per dag, wat een gunstige invloed had op de glucosewaarden in het bloed en op de insulinere- sistentie. Aanbevolen wordt dat mensen minstens 10.000 stappen per dag zetten om preventief aan hun gezondheid te werken. „Maar artsen moeten de realiteit onder ogen zien en toegeven dat het niet werkt om tegen patiënten te zeggen dat ze fysiek actiever moeten worden", zegt arts-onderzoeker Kaberi Dasgupta van het onderzoeksteam. „Men sen willen best, maar voe gen uiteindelijk de daad niet bij het woord. Daar om bepleiten we dat stap pentellen een soort voor schrift wordt. Voor men sen die niet joggen of hardlopen, biedt dat een houvast." Aan de studie namen 364 patiënten en 74 artsen deel. De medicatie van betrokkenen bleef onver anderd, maar sommigen kregen daarbij een stap penteller en de opdracht daarmee aan de slag te gaan. Na een jaar bleken zij dagelijks gemiddeld 1.200 stappen extra te zetten, waarmee zij hun conditie verbeterden. Kaberi Dasgupta ziet het liefst dat artsen de stap penteller integreren in hun behandelplan voor patiënten met diabetes type 2 en/of hoge bloed druk. —Catherine van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50