7 Helpen de juiste mineralen of missionarishouding? slacht, zo concludeerde de Universi teit Maastricht na onderzoek. Hoewel geslachtsvoorkeur bij vaders en moeders voorkomt, ziet Noorlander vooral de laatsten. „Bij vrouwen is het verlangen naar een dochter vaker een diepgewortelde wens die niet overgaat als ze drie, vier of vijf jongens hebben. Bij mij komt 85 procent voor een dochter." Wat daaraan ten grondslag ligt? De eigen overtuigingen over de verschil len tussen de seksen. Veel vrouwen rekenen erop dat meisjes rustiger zijn. Ze verwachten er een hechtere band mee te hebben. En ze weten dat volwassen dochters hun baby'tjes later mee naar hun nemen, terwijl de partners van zonen ermee naar de andere oma gaan. Door die overtuigingen te verande ren, vlakt de teleurstelling af, weet psycholoog Cohen de Lara. „We den ken te veel in seksescheiding. Terwijl er genoeg jongens zijn die een vrou welijke kant kennen en meisjes die een mannelijke kant ontwikkelen. Waarom zou je niet met je zoon win kelen of naar de sauna gaan?" Hoe beteuterd ouders ook zijn, over geslachtsvoorkeur spreken ze zich zelden of nooit hardop uit. „Vrouwen die zich uitspreken, krij gen het zwaar te verduren. Je mag blij zijn dat je een gezond kind hebt, krij gen ze dan te horen", zegt Marianne. „Kijk maar eens op anonieme inter netfora, daar zijn de scheldpartijen niet van de lucht." Maar gevoelens van verdriet en teleurstelling stilhouden is niet goed, stelt Merith Cohen de Lara. „Ik snap dat je gender disappointment niet aan de grote klok hangt. Maar je moet rouwen om je ervaring te verwerken. Als je niet mag uitdrukken wat je voelt, onderdruk je emoties en dat kan leiden tot somberheid en depres sieve klachten." Voetballen Marianne kan er gelukkig over pra ten. „Mijn naaste familie en vrienden vinden mijn gevoelens niet raar. Maar ik ben niet tegen iedereen openhartig." En dat is eigenlijk gek, voert ze aan. „Als een man een dochter krijgt, wordt instemmend geknikt als hij zegt dat hij liever een jongen had ge had om mee te voetballen. Maar als ik niét wil voetballen, moet ik gewoon blij zijn. Ik bén ook blij met gezonde kinderen. Dat ik liever ook een meisje had gehad, staat er los van." Dat die teleurstelling bij moeders losstaat van de gevoelens voor hun kindje dat is geboren, blijkt uit een Tegenwoordig willen meer mensen een meisje UITKIENEN artikel van de Universiteit van Am sterdam. Daarin wordt gesteld dat gender disappointment bij vrouwen nauwelijks invloed heeft op de band met hun kind. De relatie tussen te leurgestelde vaders en hun kroost staat wel onder druk. Vooral als zij een minder gewenste dochter krij gen, doen zich veel en langdurig con flicten voor. Noorlander merkt in haar praktijk dat mannen wel vaker tevreden zijn met de samenstelling van hun gezin. „Zij leggen zich er meestal gemakke lijker bij neer en vinden gezins grootte belangrijker. Vrouwen kun nen jaloers zijn als er in hun omge ving meisjes worden geboren." Marianne herkent dat. Haar man zag zichzelf ook als vader van een dochter. Maar terwijl hij moeiteloos accepteert dat het anders liep, ver moedt zij dat haar teleurstelling nooit zal wegebben. „Ik hou zielsveel van mijn jongens, maar als ergens een meisje wordt geboren, denk ik nog steeds; zij wel. Ik misgun het an deren niet, ik vind het gewoon jam mer dat ik nooit zal weten hoe het voelt om een dochter te hebben." dinsdag 28 februari 2017 GO 44 Merith Cohen de Lara Wil je graag een meisje of liever een jongen? Een volkswijs heid is dat vrijen vlak voor de ovulatie zorgt voor een meisje en tij dens de eisprong voor een jongen. Seks in de missionarishouding geeft meer kans op een dochter, diepe pe netratie op een jongen. Bij praktijk Gender Consult volgen vrou wen voordat ze zwan ger raken een strikt dieet gebaseerd op mineralen. „Wat pre cies gebeurt bij de conceptie is niet be kend", zegt eigenaar, voedingsdeskundige en bioloog Annet Noorlander. „Met een afgestemde hoeveel heid mineralen in het bloed lijkt een eicel ontvankelijker voor 'een vrouwelijke of mannelijke zaadcel'. Ook timing telt: „Een zaadcel met een X- chromosoom, dat een meisje maakt, is iets zwaarder en doet er gemiddeld langer over om bij de eicel te komen." Uit onderzoek blijkt dat van de deel nemers die zich aan het programma hou den, ruim 80 procent een kindje van het ge wenste geslacht krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48