Verliefden, zorg voor'alleentijd' 6 JAN DROST Geslachtsvoorkeur Zelden bekennen ouders dat ze de voorkeur geven aan een jongetje of een meisje. Marianne Baptiste (34) wel, ook al weet ze dat moeders erom worden verfoeid. „Als een man liever een zoon heeft om mee te voetballen, dan knikt iedereen instemmend." Vraag het de deskundige De filosoof Nietzsche stelt zichzelf de vraag wat hij liefheeft in anderen, en hij ant woordt daarop: mijn verwachtingen. Een mooi antwoord, omdat het je aan het denken zet. Over wat je voor verwachtingen hebt van je ge liefde en of die verwachtingen wel juist zijn, of ze niet te veeleisend, onrealistisch of egoïstisch zijn. Er zijn mensen die zo'n enorme lijst met verwach tingen met zich meesjouwen dat ze nauwelijks nog oog hebben voor de ander. Het is belangrijk je bewust te zijn van jouw verwachtingen en van het feit dat de ander zijn verwachtingen heeft en dat die lang niet altijd overeenkomen. Denk er goed over na met welke verschillen je kunt leven en welke verwachtingen tot de kern van jouw liefde behoren en ononderhandelbaar zijn. Wat betreft het samen tijd doorbrengen: het ver schilt van persoon tot persoon hoeveel tijd samen we fijn vinden. De een brengt het liefst elke se conde van zijn leven met zijn geliefde door, \A/oinin tiiH de ander vindt drie da- vveimg IIJU gen per week ruim vol- samen doende. Onze verwach- hptPkpnt tingen op dit gebied ko kje mr\ci 11 men zelden exact over- niet per se een. Wat het lastig maakt is dat onze ver- weimg liefde wachtingen nauw sa menhangen met ons idee van wat liefde is. Daardoor kan de behoefte van de een aan tijd alleen door de ander, die allang had willen samenwonen, opgevat worden als een gebrek aan liefde. Maar dat hoeft het niet te zijn. Meer of minder samentijd betekent niet nood zakelijkerwijs meer of minder liefde. Sommige mensen zitten sneller 'vol' van sociaal contact. Ik ook. Ik zou mezelf een sociaal mens noemen, maar als ik een paar dagen veel onder de mensen ben ge weest, snak ik naar tijd alleen. Dit kan soms dagen duren. Juist als een relatie nog pril is, kan de be hoefte aan alleen-zijn groot zijn. We denken vaak dat kersverse geliefden de hele tijd bij elkaar zou den moeten willen zijn. Maar als je smoorverliefd bent is het des te belangrijker om voldoende tijd alleen door te brengen, om alleen te zijn met je ge dachten en gevoelens en om al die nieuwe indruk ken een plaats te laten vinden. Liefde heeft tijd no dig, dus geliefden ook. Geliefden die elkaar de tijd geven - hoe lastig dat ook is - geven elkaar daar mee een groot geschenk. Een vrijgevigheid die er niet zelden toe leidt dat de verwachtingen elkaar na een tijdje in alle vrijheid tegemoetkomen. HET PANEL oopvol en zenuw achtig kijkt Mari anne over de arm van de vroedvrouw naar het zwart witte echoscherm pje aan haar voeten eind. Van zoon Thijn (inmiddels 5) wilde ze vooraf niet weten wat zijn geslacht was. Maar dit keer speurt het echtpaar Baptiste tijdens de twintig- wekenecho naar een piepklein ge slacht. „Alles ziet er goed uit", zegt de verloskundige, terwijl ze de organen van de baby bekijkt. „Even zoeken, ach leuk, een jongen!" Gelukkig is het kindje gezond, maar wacht. Weer een jongen? Twee kinderen zouden ze nemen. Niet meer. Zoveel mensen in haar omge ving wisten het zeker; je buik is an ders, de baby heeft een klein hoofd, echt, dit wordt een meisje. Niet dus. De roze droom van theepartijtjes en haarvlechten spat uiteen. Ze had zichzelf nooit gezien als moeder van twee jongens. „Natuurlijk was ik blij dat alles goed was. Maar ik moest echt slikken toen ik een piemeltje zag." Een bittere pil, temeer omdat Marianne en haar man hadden afge sproken dat hij zich na twee kinderen zou laten steriliseren. „Ik wist bij de verloskundige op de bank: ik zal nooit een dochter krijgen." Mariannes gevoelens zijn niet uit zonderlijk. Uit cijfers van het CBS blijkt dat veruit de meeste ouders het liefst een gezin krijgen met een zoon en een dochter. Als de eerste boreling een meisje is, houdt 17,3 procent het vaker bij één kind dan wanneer de eerste baby een jongetje is. De Amsterdamse gz-psycholoog Merith Cohen de Lara is gespeciali seerd in de behandeling van psychi- Ik zal nooit weten hoe het voelt om een dochter te hebben sche stoornissen tijdens en na de zwangerschap. Zij ziet geslachtsvoor keur als van alle tijden. „De norm in de maatschappij speelt een grote rol. In de jaren vijftig wilde iedereen een jongen om de familienaam voort te zetten, nu worden jongens vaker als lastig en druk bestempeld en willen meer mensen een meisje." Als er dan een zoon komt, kan de teleurstelling groot zijn. Andersom, een jongen willen en een meisje krij gen, valt onder dezelfde noemer: gen- der disappointment. Cohen de Lara krijgt geregeld teleurgestelde vrouwen in haar prak tijk. „Ik denk ook dat onze maakbare samenleving van invloed is", zegt ze. „We zijn gewend te krijgen wat we willen en kunnen niet goed meer omgaan met teleurstellende ervarin gen. Over de conceptie en het ge slacht van een kindje hebben we nou eenmaal niets te zeggen." Ook Annet Noorlander wilde na twee zoons graag een dochter. De bioloog en voedingskundige dook in de wetenschappelijke literatuur om de kans op een teleurstelling te mini maliseren. Ze ontdekte dat verlangen naar bepaalde sekse wereldwijd voor komt en stuitte op onderzoek naar methodes om het geslacht op natuur lijke wijze te beïnvloeden. Gewenst Noorlander filterde hieruit een nieuwe methode die ze succesvol op zichzelf testte. Ze raakte in verwach ting van een dochter. „Sindsdien help ik in mijn praktijk Gender Con sult andere ouders de kans te optima liseren op een gewenst geslacht." Ze behandelde zo'n zevenhonderd stellen. Met succes, want van de deel nemers die zich strikt aan het pro gramma hielden, kreeg ruim 80 pro cent een kindje van het gewenste ge- dinsdag 28 februari 2017 GO Als mijn vriend en ik elkaar zien, is het fantas tisch. Precies zoals voor mij een relatie zou moeten zijn. Maar als we weer op onszelf zijn, hebben we hooguit eens in de drie dagen tot een week contact. Ik vind dat te weinig, hij vindt het genoeg. Wat mag ik verwachten? Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl O VOEDINGS DESKUNDIGE Ay Lin Kho PSYCHO LOOG Steven Pont Heerlijke zoons, maar waar is m'n meisje? Linda Penders HUISARTS Rutger Verhoeff 44 Marianne Baptiste Moeder Marianne houdt zielsveel van haar jongens, maar als ergens een meisje wordt ge boren, denkt ze: 'zij wel'. FOTOSHODY CAREMAN Jan Drost is gespecialiseerd in de filosofie van de liefde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47