Rouwkaart 5 BRAM, EMINE EN SARA Vitamine D tegen luchtweginfecties Ik rook niet. De longen van mijn broer waren stuk, ik wil niet dat dat bij mij ook gebeurt sta meer open voor andere mensen." Annita: We hebben na Bas zijn dood de BASstichting opgericht om geld in te zamelen voor onderzoek naarJDM." Rob: Dan kom je in een bijzondere wereld terecht. We dachten dat een bedrag van 10.000 euro maar een druppel op een gloeiende plaat is. Het bleek voor onderzoekers juist een goede aanzet te zijn om voor gro tere subsidies in aanmerking te ko men." Annita: „De afgelopen zeven jaar hebben we 110.000 euro ingeza meld." Je kinderen loslaten is belangrijk Rik: „Mijn ouders geven me veel vrij heid. Ik kan mijn gang gaan." Annita: „Rik vroeg ons in de week voor Bas' overlijden of hij nu nog wel dingen zou mogen. Die zin is bij mij blijven hangen en ik nam me voor dat hij alles gewoon moet kunnen doen. Maar omdat ik inderdaad wat bezorgder ben geworden, vind ik het prettig als hij laat weten waar hij is, of dat hij ergens aangekomen is als hij weggaat. Toen Bas net was overle den, heb ik hem ook uitgelegd waarom dat is. En ik ben blij dat Rik dat ook vrijwel altijd doet, zonder er ooit over te zeuren." Rik: „Als ik thuiskwam rook ze wel eens aan me of ik gerookt had. Maar dat doe ik niet. Bas zijn longen waren stuk, ik wil niet dat dat bij mij ook gebeurt. Door welke reden dan ook." Rob: Elke nieuwe fase met kinde ren is wennen. Annita en ik vertrou wen erop dat Rik doet wat goed voor hem is." Annita: Je moet kunnen loslaten." Pluk de dag, later is nu Annita: We genieten nog steeds van het leven. Als het kan, moet je het er van nemen. We sparen wel, maar ge ven het uit als het kan. Later is nu. Geniet ervan, anders kan het mis schien niet meer." Rob: „Soms is het verstandiger om iets niet te doen. Maar dat weegt voor ons niet op tegen het plezier dat we van een vakantie hebben." Rik: „Ik ben niet zo'n spaarder. Ik werk er ook voor. Ik ben teamleider bij Albert Heijn. Ook train ik de E'tjes bij de voetbal. Dat is heel leuk en leerzaam." Annita: Hij zegt dat ie wel gaat be ginnen met sparen." Logboek De moeder van een vriendin is overle den. Op haar rouw kaart prijkt een mooie va kantiefoto van enkele jaren geleden. Op het laatst kon ze nog nauwelijks haar bed uit. En hoewel ze nooit klaagde, wist haar familie dat ze pijn had. Naast de foto staat: 'Steeds vechtend tegen haar MS en tegen beter weten in toch hopend op een beetje herstel'. denk ook aan ons meisje, die sinds haar geboorte een zelfde strijd voert. Wat het extra moeilijk maakt, is dat de ziekte van Sara zo zeld zaam is dat er bijna niets over bekend is. We weten dat er geen behandeling be staat, laat staan genezing. Wat rest is een traject van therapie en controles. Hoe bijzonder de ziekte van Sara ook is, we staan niet alleen. Er bestaan ruim 6oo spierziektes en de meeste daarvan zijn zeld zaam. Zo zeldzaam dat ze in de medische wereld geen prioriteit hebben om geld te investeren in een oplossing. Dus gaan we zelf geld inza melen voor onderzoek. Voor Sara, maar ook voor de an dere kinderen met deze aan doening. Het zuigt alle energie uit mijn lichaam. We waren al weken doodop. De eerste jaren zijn voor alle ouders zwaar, 's Nachts op voor een flesje, een verkoudheid of een enge droom. Prima, als Hoe bijzonder de ziekte van Sara ook is, we staan niet alleen je later maar kunt bijslapen. Voor ons voelt het alsof we dat niet meer doen. De angst om Sara te verliezen, dringt zich vooral 's nachts bij ons op. Een verkoudheid is voor Sara een extra groot risico. En ze is al weken verkouden en slaapt slecht. Vannacht verslikte ze zich zo in een hoestbui dat ze een paar keer moest overgeven. Om dat ze zich niet kan omrol len, bestaat het gevaar dat ze stikt. Dezelfde week valt er op nieuw een rouwkaart op de mat. Ditmaal met de tekst 'Geveld door ALS'. Vlak na het condoleren vraagt ie mand hoe het met Sara gaat. Ik zeg 'goed' en wil vertellen dat ze grieperig is, maar nog altijd vrolijk en ondeugend. Dat ze naar haar opa begint te roepen zodra we de straat van mijn schoonouders in rijden. Dat ik trots ben dat ze alle ooms en tantes (elf!) bij naam noemt. Of op zijn minst de eerste twee letter grepen van de naam, wat het nog schattiger maakt. Iemand mengt zich in het gesprek en ziet een ver band tussen Sara en de over leden man. „Ja, allebei een spierziekte hè", zegt hij prompt. Ik weet weinig te zeggen, behalve dat het klopt. Ik heb opeens ook he lemaal geen zin meer in goede gesprekken. Graag had ik nog veel meer verteld over ons prachtige meisje, maar de energie is weg. Ik ben moe en wil naar huis. UITGEZOCHT Sara, de anderhalfjaar oude dochter van Emine en Bram Verbrugge, heeft de zeldzame spierziekte MDC1A waarvoor geen behandeling bestaat. Vader Bram doet verslag. Vandaag deel 1. dinsdag 28 februari 2017 44 —Rik van den Ouden Emine en Bram zijn honds moe omdat Sara al weken verkouden is en slecht slaapt. Dan krijgen ze ook nog een rouwkaart, die hen met de neus op de feiten drukt. Ik denk aan onze vriendin en haar lieve moeder. Ik Zo'n rouwkaart drukt ons met de neus op de feiten. Bram en Emine hebben de Stichting Voor Sara op gericht om te strijden voor onderzoek naar de zeld zame spierziekte MDC1A. Meer informatie staat op voorsara.nl Vitamine D-supple- menten blijken beter te werken tegen griep en ver koudheid dan werd gedacht. Dat zeggen onder zoekers van de Uni versiteit van Londen, die data over bijna 11.000 deelnemers aan 25 klinische proeven analyseer den. Zou elke inwo ner dagelijks tot we kelijks vitamine D- supplementen inne men, dan daalt het aantal patiënten met een luchtweginfectie elk jaar met gemid deld 12 procent. Vooral mensen met een te laag vitamine D-gehalte profiteren: hun kans op een luchtwegin fectie hal veert. Ondanks deze uitkomst ontbreekt nog derlandse Voedings centrum. „Maar voor een goede bot massa is een dage lijkse inname van 10 microgram zeker zin vol voor risicogroe pen zoals zwangere vrouwen. En zelfs 20 microgram als je ouder bent dan 70 jaar." Vitamine supplementen. FOTOSHUTTERSTOCK voldoende bewijs om vitamine D-supple- menten te gaan ad viseren in de strijd tegen luchtwegin fecties, stelt Patricia Schutte van het Ne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46