4 Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u in het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: de familie Van den Ouden uit Zierikzee. In 2010 overleed jongste zoon Bas. Ui Ik iMf Bepaal je eigen koers, de toekomst heb je zelf in de hand Rob: Ik kom uit een heel gewoon gezin. Vader, moeder en een jongere broer. Geboren en getogen in Zee land, maar dialect spraken we thuis niet. Ik had een prima jeugd. Ik heb wel wat strubbelingen gehad wat be treft leren. Op mijn 17de ging ik wer ken." Annita: „Dat haalt hij nu ruim schoots in. Naast zijn werk studeert hij weer. Hij heeft zijn hbo gehaald en is nu bezig voor een universitair diploma. Heb ik nooit gewild, ik heb Schoevers gedaan en werk nu voor mezelf als officemanager. Je moet doen waar je je goed bij voelt. Rik is blijven zitten in havo 4, dat is na tuurlijk balen. Maar we kunnen hem ook niet dwingen van: nu ga je in dat schoolboek zitten lezen, dat heeft geen zin." Rik: „Dit jaar komt het goed, hoor." Rob: „We vinden het belangrijk dat je zelf keuzes maakt en niet doet wat anderen je opleggen." Wees open over alles, tegen elkaar en anderen Annita: „Zelfben ik enig kind. Ik kom uit een warm gezin en heb een fijne jeugd gehad. Toen onze zoons Rik en Bas er eenmaal waren, twijfel den we of we nog een derde wilden. Natuurlijk ga je er nooit van uit dat een van je kinderen komt te overlij den." Rik: „Ik kon het goed vinden met Bas. We voetbalden graag samen en deden spelletjes. We scheelden 22 maanden. Ik was elf toen hij over leed." Annita: „Hij was al een tijdje niet lek ker en dat werd steeds erger. We wa ren al vaker naar de huisarts geweest, maar op een gegeven moment zei mijn moedergevoel dat het echt niet goed zat. Het is gek om te zeggen, maar gelukkig was er snel een diagnose. Bij sommige kinderen duurt het wel twee jaar voor ze er achter zijn. Bas bleek Juveniele Der- matomyositis (JMD) te hebben; een zeldzame chronische ziekte aan de huid en de spieren. Omdat het om een ontsteking gaat waarbij het li chaam tegen zichzelf reageert, noe men ze het ook wel een auto-im- muunziekte. In feite ga je niet dood aan deze ziekte. Maar op den duur werd duidelijk dat Bas' longen aange tast waren en dat hij het niet zou red den. Het was domme pech. We brachten de laatste vier weken van zijn leven door in het Ronald Mc Do- naldhuis. We leefden al die tijd in een bubbel." Rob: „We hebben Rik altijd overal bij betrokken, nergens geheimzinnig over gedaan." Rik: Ik weet alles nog van die tijd. Ik was soms boos. Maar we deden ook spelletjes en de zusters haalden Chi nees en we aten chips." Rik is blijven zitten. We kunnen hem niet dwingen zijn boeken te pakken DE FAMILIE Rik is 18 en zit in havo 4. Annita: „Ze maakten het zo comfor tabel mogelijk voor ons. Wij konden ons goed voorbereiden op het aan staande overlijden van Bas." Rob: „Dat was voor de buitenwereld anders. We probeerden iedereen zo goed mogelijk te informeren, maar zij maakten het van een afstand mee. Toen Bas overleden was, kwam het voor veel mensen alsnog onverwacht. We kozen ervoor er heel open over te zijn. Dat deden we niet per se voor anderen, maar het hielp wel." Negatieve ervaringen kunnen heel waardevol zijn Annita: „Na de begrafenis begon het 'normale' leven weer. Je moet accep teren dat alles doorgaat. Het was goed dat we onze hond Joep toen al had den, want zo'n beestje moet ook ge woon uit." Rob: „Op maandagochtend wilde Annita eerst niet naar het school plein, maar ik vond dat dat toch het beste was. Anders blijf je zoiets uit stellen." Annita: „Het was ook goed. Ik heb ie mand wel eens horen zeggen dat je geen invloed hebt op hoe de wind staat, maar wel op hoe je de zeilen zet. We hadden onder een dekentje op de bank kunnen blijven zitten. Dat hebben we niet gedaan. Je hebt altijd een keuze." Rob: Het is niet leuk dat we dit moesten meemaken, maar je haalt er ook goede dingen uit. Ik sta nu an ders in het leven, relativeer meer en dinsdag 28 februari 2017 'We moesten accepteren dat het leven doorgaat' Mariska den Hartog 44 —Annita van den Ouden Annita (45), eigenaar JANS Office Support Rob van den Ouden (44), projectleider bij Zeelandia Jongste zoon Bas overleed in 2010 op 9-jarige leeftijd aan een zeldzame auto-immuunziekte. Hond Joep speelt een belangrijke rol in het gezin van Rob en Annita van den Ouden, fotos MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45