3 van mijn vader en moeder botsen in mezelf en ik ben me daar bewust van en oefen die tegengestelde eigen schappen in mezelf te verenigen. Zo kan ik sociaal zijn zoals mijn vader en in de aandacht staan, zelfs op een po dium, maar ook net als mijn moeder thuis op de bank onder een dekentje een boek lezen. Dat erkennen van verschillen helpt me in mijn relatie. Mijn vriendin is opgegroeid aan zee en krijgt het soms benauwd in de stad. Dan moet ik haar even laten gaan en vertrouwen dat ze weer terugkomt." „Iedereen heeft de grote denkers in zijn hoofd zitten. Ken je die uit spraak: what doesn't kill you makes you stronger1. Komt uit een Engelse film, zeggen mijn studenten dan. Dat klopt vast maar het is een vertaling van een citaat van Nietzsche, de Duitse filosoof. Een andere bekende van hem: bezit doodt de begeerte. Onze hoofden zitten vol met ideeën van grote denkers uit het ver leden. Heb je weieens tegen een ge liefde gezegd dat het lijkt of je elkaar lang kent, terwijl je elkaar net hebt ontmoet? De Griekse filosoof Plato schreef daar over, en de negentiende- eeuwse Franse schrijver Stendhal. Die laatste noemt het kristallisatie: schitterende projectie, je verbeelden dat je geliefde volmaakt is. Ik wil die ideeën blootleggen en lezers aan het denken zetten. Het zijn korte, concrete vragen die mensen stellen, vandaar kan ik uitzoomen. Als je je bewust wordt van patronen, ideeën of twijfels waaraan je niets hebt is dat enorm bevrijdend. Het maakt je sterker." „Voor mijn studenten zijn vragen over relaties actueel. Ze zijn tussen 18 en 25 jaar en daar zitten vrouwen Romantische liefde is een illusie. Die gaat over een verlangen naar samensmelten, symbiose, maar dat kan helemaal niet bij die al zes jaar een relatie hebben. Sommige media kijken naar deze ge neratie als een door alcohol en los bandige seks gedreven bende. Dat is onzin. Ik zie eerstejaars die gaan sa menwonen en kinderen krijgen al hebben gepland. Vragen en discus sies gaan over langdurige relaties: hoe kan ik me openstellen voor iemand en hoe ga ik om met verwachtingen? Aan het begin van een cursus vraag ik ze achterin hun schrijfblok een lijstje te maken met eigenschappen die hun ideale geliefde moet hebben. Aan het eind bladeren we terug en lachen ze om wat ze opschreven. Een gespierd lijf blijkt dan toch niet zo belangrijk als ze dachten. Er mogen basisverwachtingen zijn, zeker. Maar de vraag is: wat vind ik echt belang rijk in het leven?" „Een die mij helderder laat kijken is Emmanuel Levinas. Een Franse filo soof, hij overleed in 1995. Levinas zet de ander centraal. Zijn ideeën wor den de filosofie van de ontmoeting genoemd. Hij schrijft hoe verleidelijk het kan zijn een ander als object te zien dat jouw behoeften bevredigt. Maar mensen zijn geen dingen en er is altijd tweerichtingsverkeer. We kunnen niet om de ander heen." „Blijf het jezelf inprenten. Je kunt doelbewust inwerken op je denk beelden. Als je boos wordt bijvoor beeld: is dat dan op je geliefde of op de verwachting die je van hem of haar hebt? Dump die woede niet bij de ander maar ga bij jezelf te rade. In veel relaties hebben mensen last van bezitsdrang. Zie voor je hoe je niet tegenover elkaar staat, maar dat je naast elkaar staat en een gezamen lijk doel hebt. Met mijn beste vrien den gaat het ons niet alleen om elkaar, maar ook om praten over muziek, of een andere gedeelde inte resse. Daarom duren vriendschappen vaak zo lang." dinsdag 28 februari 2017 GO alles? Het grootste deel van de kleurplaten en -paletten is niet gratis. Je betaalt al snel 7,99 euro per maand of 39,99 per jaar. Daarna kun je naar hartenlust advertentieloos los gaan. Voor fanatiekelin gen scheelt dat de kos ten van papieren kleur boeken. Maar daar zit je ouderwets met potlo den te zwoegen en is de kans dat je écht ont spant veel groter. —Cintha Rood Q Jan Drost: „Onze hoofden zitten vol met ideeën van grote denkers." foto JEAN-PIERRE JANS Kunnen mensen ook bij jou terecht als ze met vragen over de liefde zitten, maar geen filosofische in slag hebben? Helder en praktisch Met een veeg van je vinger over het scherm overzie je snel het aanbod van kleur platen en -paletten. Langzaam laden de kleurplaten op. Wie alles kosteloos wil zien, ergert zich aan alle advertenties. Motiverend Sommige tekeningen en kleuren zijn erg uitnodigend. Met je vingertop op een display pielen haalt het niet bij kras sende potloden op papier en een pagina vol met jouw noeste arbeid. Ontspannend Heerlijk de boel de boel laten en van on telbare vakjes een mooi geheel maken. Soms pakt een vakje niet gelijk de kleur die je hem wilt geven of je moet inzoomen. Dat is irritant. Doetdeapp wat ie belooft Met het grote aanbod aan kleurplaten kun je inderdaad urenlang zoet zijn. De belofte van stress verlichting wordt niet gehaald. Nadat de zo veelste 'mini-game' passeert, erger ik me behoorlijk. Kleuren voor volwassenen: liever op papier. Eind oordeel Je belas tingaan gifte biedt meer ont spanning. Met welke vragen komen mensen bij jou? 44 Wie is jouw favoriete denker? Hoe doe je dat, de ander als zelf standig mens blijven zien?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44