Hij houdt het niet meer uit bij haar App om te kleuren stelt wat teleur 2 RENÉ DIEKSTRA VJ A M I Relaties Vanaf vandaag schuift filosoof Jan Drost (41) aan bij ons deskundigenpanel van huisarts, psycholoog en voedingsdeskundige in Hart Ziel. Hij beantwoordt uw vragen over liefde en relaties. Column Een bevriend stel komt me consulteren. Louter op aandrang van haar. Aan zijn besluit van haar te scheiden zal het niets veranderen, zegt hij. En dat blijkt te kloppen. Aan zo'n dertig jaar huwelijk, absoluut niet slecht zegt hij herhaaldelijk met nadruk, wil hij een einde maken. Voor zijn gevoel zitten ze gevangen in een patroon van gewoontes waar ze ongetwij feld alle twee 'mee kunnen doorgaan tot we hart stikke dement zijn'. „Maar dat ik wil ik niet. Ik wil weer vrij zijn, niet steeds rekening met haar moeten houden. Kunnen doen en laten wat ik wil. Ik wil dat we ieder voortaan ons eigen leven leiden." En dan bekent hij dat hij de afgelopen maanden regelmatig opzettelijk conflicten met haar heeft gezocht. „Het ging vaak nergens over, maar ge woon om de sleur te doorbreken." Als ik dat vertaal naar 'jij vindt dat jullie huwelijk onder hand rijp is voor de sloop', denkt hij even na en zegt dan: ja in zekere zin wel. De man zegt: „Alles heeft een levens cyclus, een huwelijk ook. Bij het ene huwelijk is die blijkbaar langer dan bij het andere. Voor mij is ons huwelijk uit gebloeid en rijp voor de gft-container. Zij geeft ons huwelijk nog bloeikansen. Ik doe dat niet. Dat is verdomde pijnlijk voor haar. Maar voor mij geen reden om maar met haar door te blijven hobbelen." Een tijdlang heb ik me afgevraagd, zij trouwens ook, dat dit mogelijk mooie praatjes van hem waren om te verhullen dat hij allang een ander had. Maar dat bleek niet zo te zijn. Hij wilde inderdaad veel meer opwinding in zijn leven, maar bleek integer genoeg om zich daarvoor eerst vrij te willen spelen. Toch heb ik met hem en haar nog besproken dat ruimte voor opwinding ook binnen hun huwelijk te vinden zou kunnen zijn. Daar reageerde hij bijna vijandig op. „Luister nou goed, ik heb helemaal geen behoefte dit huwelijk overeind te houden. Het is klaar wat mij betreft." Het was bijna alsof ik de Amerikaanse presi dent Donald Trump hoorde met zijn beruchte kreetyou'refired'je bent ontslagen. Hoewel me het volgende Jiddische verhaal meer van toepas sing lijkt op dit huwelijk. Een zoon zit lusteloos bij zijn bejaarde vader in de kamer, die hem bezorgd aankijkt en zegt: „Jongen wat is er toch met je? Stort je hart uit. Ik ben je vader, mij kun je alles vertellen." Waarop de zoon tenslotte zenuwachtig reageert met: „Pap, ik moet je wat vertellen. Ik hou het zo niet langer uit. Ik wil leven, spanning, geld uitgeven, zuipen, vrouwen, ik wil weg." En terwijl hij opspringt, voegt hij er dreigend aan toe: „En hou me niet tegen pap. Ik ga weg!" Waarop de vader langzaam opstaat, zijn jas pakt en zegt: „Jou tegenhouden jongen, ben je mesjogge, ik ga met je mee!" Ik hou het zo niet langer uit. Ik wil leven, spanning, ik wil weg LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS „Absoluut. Vraag iemand wat hij het be langrijkst vindt, en hij Izal antwoorden: liefde. I Als ik een lezing geef staat er vaak een bioloog of hersen- wetenschapper naast me op het po dium. Dan gaat het over welke stofjes verliefdheid in je hersenen losmaken. Ik vind dat een nogal onpersoonlijk perspectief om naar liefde te kijken. Ik wil afrekenen met misverstan den over romantiek. Wij worden beïnvloed door de romantiek van Hollywood. Aan het eind van de film krijgen de hoofdrolspelers elkaar en dan begint de aftiteling. Maar op dat romantische punt moet de liefde nog beginnen. Tegenover de romantiek en de biologie van vrijkomende stof jes zet ik de filosofie van de liefde, want daarmee kunnen we onze ideeën en dus ons liefdesleven veran deren. We zijn veel vrijer dan we denken." „Romantische liefde is een illusie. Die gaat over een verlangen naar sa mensmelten, symbiose, maar dat kan helemaal niet. Een geliefde is en blijft een ander mens. Onnodig veel liefde gaat verloren. Als mensen uit elkaar JAN DROST Docent en schrijver gaan is dat nu vaak omdat 'het gevoel' weg is. Liefde gaat helemaal niet zo gemakkelijk weg. Het wordt wel vaak gesmoord door verkeerde, romanti sche, ideeën. Ideeën bepalen hoe je kijkt, zelfs hoe je je voelt. Een ideaal beeld van de ware geliefde bij voor beeld, vertroebelt je blik zodat je niet ziet wat er is of wat er zou kunnen zijn. Ik ben geen cynicus, ik geloof in de kracht van liefde. Maar die is niet aangeboren en je kunt slechte voor beelden krijgen." „Mijn ouders zijn gescheiden toen ik 6 jaar was, dat doorbrak het vanzelf sprekende en zette me later aan het denken. Ik zag een oom en tante die bij elkaar waren terwijl ze me niet erg gelukkig leken. Tegelijk zag ik an deren die een relatie wilden met el kaar maar bij wie het niet lukte. Ik wil weten hoe dat werkt. In mijn studie en werk kom ik steeds weer bij de liefde uit. Alles komt erin samen, op een intense ma nier. De vraag naar geluk, angst, vreugde, eenzaamheid. Wie ben ik? Wil ik wel of niet alleen wonen, wil ik wel of niet kinderen krijgen?" „Als het niet lukt, moet je gaan. Mijn ouders zijn beter af nu. De karakters dinsdag 28 februari 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Aan de verklaringen voor de vele echtscheidin gen kan René Diekstra sinds kort een nieuwe toevoegen: de behoefte aan opwinding. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO IS OOK MAAR EEN MENS Mama is ook maar een mens - Suus Ruis en Phaedra Werk hoven Trends en tips, en vooral geen gemuts (Kosmos, 15) Slaapwel, lieve vriendin - Sus- sane Leisegang Twee vriendinnen met kanker beu ren elkaar op met brieven, tot een overlijdt (Davids- fonds, 19,99) Rouw bij kinde ren en jongeren - Mariken Spuij Over het begelei den van verlies verwerking (Nieu- wezijds, 24,95) Kleuren is één van de eenvoudige manie ren om zonder zorgen en afleiding je aan dacht te focussen. Even helemaal weg van de wereld. Maar papier heb je daar niet meer voor nodig, alhoewel... Kleurboeken voor vol wassenen zijn voor het vierde achtereenvol gende jaar een hit. En terecht, want waarom zouden alleen kinderen piekervrij mogen kleu ren? De app 'Kleurboek voor mij' speelt in op dat succes. Eenmaal ingelogd is er een aan tal digitale tekeningen beschikbaar, onderver deeld in categorieën van Valentijnskleurpla- ten tot natuurplaatjes. Heb je er één naar wens gevonden, dan begint het echte werk. Je selecteert een kleu renpalet naar keuze, dat altijd uit acht tinten bestaat. Maar net als bij elk digitale inkleur- programma is er van echt kleuren weinig sprake. Niks geen ge kras van een (digitaal) potlood: elk oranje, zwart of groen te maken vakje is met een druk van de vingertop ingekleurd. Mij bekruipt een gevoel van: is dit 'Onnodig veel liefde gaat verloren' Merel Dado iefdeskwesties vragen om filosofie? Lijden we aan een romantisch misverstand? Jan Drost (Vrooms- hoop, 1975) is schrijver en cultuurfilosoof, ge specialiseerd in de filo sofie van de liefde. Drost geeft lessen filo sofie aan de Hoge school van Amsterdam en bij cursuscentrum The School of Life in Amsterdam. Hij schrijft essays en boeken. In 2011 verscheen Het ro mantisch misverstand, anders denken over liefde waarin Drost aan de hand van filosofen onze kijk op de liefde analyseert. Denken helpt (2015) is zijn tweede boek over de vragen naar geluk en zingeving en omgaan met emoties. Jij bent gespecialiseerd in de filo sofie van de liefde. Vanwaar die fascinatie? Wat leerde je van de scheiding van je ouders?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43