Ze ao zê lekke slaepe, de lienken stoenge in d'r kaekjes 11 Ghostwalk is voor niet bang uitgevallen types Ghostwalk houdt sinds tien jaar tochten door de duistere geschiedenis van 't Stad. Het is een attractie, die erg populair onder de toeristen is. Zuiderburen Streektaal Op hoeveel lijken zit ten we al?" Verteller Dirk van Geel zorgt ervoor dat zijn luiste raars wakker blijven. Al is dat niet moeilijk. Een avond wandeling door de straatjes van oud Antwerpen is al een waar ge noegen. Gooi daar wat spookver halen en oude legendes bij en je hebt een toeristische topattractie. „Ik heb ooit met een paar vrien den zo'n wandeling gedaan in Stockholm. Geweldig was dat. Ik vroeg me af of zoiets ook hier be stond. Dat bleek niet zo te zijn en dus besloot ik in 2007 Antwerp Ghostwalk op te richten", legt Ste fan Livens uit. „Er doen vooral veel Nederlan ders mee. Ook vanavond bestaat de groep uit een mix van locals en Hollanders. Dat vind ik het leuk ste", zegt Van Geel. In een zwart pak, inclusief hoge hoed en leren handschoenen, neemt hij zijn groep mee naar de zestiende eeuw. De start is bij burcht het Steen, die toen als gevangenis werd gebruikt. „Zijn er mensen die last hebben van hartstoornissen of angstaan vallen? Er gaat namelijk bloed vloeien en jullie gaan een spook zien. Ik wil jullie echter vragen om vooral gebruik te maken van jullie fantasie." Geen acteurs die verkleed rond lopen en je de stuipen op het lijf jagen dus. En gelukkig maar, an ders was ik waarschijnlijk niet meegegaan... Nee, Van Geel heeft geen acteurs nodig. Met zijn mooie vertelstem, vermakelijke humor en medewerking van de wandelaars brengt de verteller verhalen over Lange Wapper, Jan zonder Vrees en Sus Antigoon ge makkelijk tot leven. Hij vraagt om alle lichten in de stad te zien als fakkels, auto's als paard en wagen en als hij het over De Ruien heeft, de geur erbij te fantaseren. Het werkt, want er wordt regelmatig 'Eeeh!' geroepen. „Plots staat er een onbekend fi guur voor de jonge vrouw. In een zwart pak en hoge hoed. De kwel geest..." Op dat moment beginnen de kerkklokken te luiden. Letter lijk. „Ik heb een knopje waarmee ik ze aan kan zetten", zegt Van Geel lachend. Het komt hem goed uit, want de sfeer zit er nu zeker in. Sonja den Hertog uit Meerkerk en Renzo van Engelen uit Nieuwe- gein luisteren geamuseerd naar de verteller. „Ik vond deze wandeling via TripAdvisor. We hebben er een dagje Antwerpen van gemaakt", zegt Van Engelen. Den Hertog: „Het is exact zoals we verwacht- ten: een gezellige wandeling met leuke verhalen en veel humor. Nee, bang zijn we niet." Angst We hebben het spook echter nog niet gezien. En op de Groenplaats en Grote Markt loopt zo veel volk dat angst niet aan de orde komt. Maar als we een steegje ingaan en Een gezellige wandeling met leuke verhalen en veel humor op een verlaten plein uitkomen, is de sfeer meteen anders. „Kan er ie mand voelen of er een spook zit? Heel vaak zitten ze ergens achter een hoekje... Wacht, ik ga even kij ken", zegt Van Geel. Als hij ons wenkt, loopt toch niet iedereen even moedig achter hem aan. En dan is hij daar toch echt, het beloofde spook: een teke ning van Sus Antigoon op een muur. De groep lacht opgelucht. „Er zijn Antwerpenaren die hem soms zien vliegen boven de toren. Maar als je dat wil zien, moet je wachten tot middernacht. En eerst een halve liter alcohol drinken." Arjaen liep 'r zó voe schob berdebonk bie da Kao stoeng te kieken mie d'r mond open en d'r gat op een garre toen a t'n langs liep. Daè bin eêl wat reacties ekomme op het vorige stikje over vergete woorden. Bie sommige van die woorden zei je 'ja, da's waer, dat zeie me vroeger'. Andere woorden bin bie d'n eênen nog ruumschoats bekend, mae bie een aar a glad kwiet. Voe schobberde bonk d'r bie lópe beteêkent a je d'r mae sjofel uutziet, je fleuken (kleêren) bin oud, vuul en ver- slete. Dan ka je begriepe da Kao as een onnoazelen stoeng te kieken. Een moai woord dat a je noait mi oart is aerele. Dat is even een korte pauze neme a je zwaer werk eit, bijvoorbeeld a je an het oaien bin. Dus gin stoptied of schof ouwe, mae zómae even uutblaeze. Het Woordenboek schrieft dat het in eêste instantie beteêkent 'het lezen van aeren' (rapen van aren) en dat het gebruukt wier bie het trokken van vlas as commando van de voorman om even uut te rusten. Op Flakkee zegge ze 'op- kieke'. Oans gebruke dat nog wè es, mae meêr gekscherend en be doeld om het woord in eêre te ou wen, bevoorbeeld tegen de guus: „Jongers, even opkieke or, even wat drienke." A t'r wat precies past of eêl goed is, dan is 't het precies van zouten. En dan oeft het niks mie eten te maeken Uut Tholen kwam de plesse (het schuur- straetje, mispitstraete, stoepe, werkplek), dodde (een heleboel), besukerd (bi j'noe glad besukerd) en Fluplander. Een dodde, elders een dotte, ei meêrdere beteêkenis- sen. Soms is het een eêleboel: wat ei die vent een dotte mie geld zeg! Soms eit het de beteêkenisse van nie aol te nauwe zieë: die doe mae een dodde. Ok ka je j'n auto in een dotte rieë. Dotte is dan toch een moaier woord dan total loss. Leuk is dat het woord lienke te genwoordig erg actueel is, mae dan in het Engels: link. Oans ge bruke het as woord voe vouwe: Keetje ao zê lekke slaepe, de lien ken stoenge in d'r kaekjes. je as kind nog emurpeld? Een murpel is wat a me noe een knikker noeme. Ok kleine guus wiere d'r mie an'eduud: 't Is mae een murpeltje. Murpel komt van merbel en dat is marmer. Jan Bolle docht an het woord merote. Meêr mensen dat in'estierd: me gae op merote, me gae d'r op uut. Je kent het Franse route (weg) d'r in terug. Me doe noe de schele (deksel) mae op de pot mie vergete woorden en gae een volgende keêr vadder. Reacties naè: Engel Reinhoudt, Werrilaan 21, 4453 CA, 's-Heer- enhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl dinsdag 28 februari 2017 Het spookt in Antwerpen Gertie de Boey In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: spook verhalen in Antwerpen. - Sonja den Hertog Voor meer informatie over de Antwerpse Spookwandeling en andere tochten: ghostwalk.be. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Dirk van Geel, in zwart pak en met hoge hoed, is een meesterverteller. Hij brengt oude verhalen tot leven, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41