Trump wil miljarden extra vrijmaken voor defensie 3 Walvissoort lijkt blijvertje voor de Nederlandse kust Het is een klein exemplaar, maar in de marinehaven van Den Helder is een buitrug opgedoken. Experts weten het zeker: de walvissoort heeft voorgoed ontdekt dat het goed toeven is in de Noordzee. Een buitrug in de Noordzee was zoiets als water in de woestijn: kwam sim pelweg niet voor. „Mensen hebben eeuwenlang elke walvis die hier op dook, vastgelegd in kronieken of op schilderijen. Daar zat nooit een buit rug tussen", zegt Mardik Leopold van Wageningen Marine Research. „Tot er in 2003 een op de Maasvlakte strandde. Nu is het bijna elk jaar raak." De buitrug heeft ons deel van de Noordzee ontdekt. Het zijn geen sneue exemplaren die per ongeluk de verkeerde afslag nemen en aanspoe len. Nee, het zijn gezonde dieren die zich voor onze kust als een vis in het water voelen. Waarom de buitruggen de Noord zee nu plotseling ook waarderen is on duidelijk. „Misschien vertellen ze el kaar hoe tof het hier is. Niemand die het weet", zegt Leopold. „Het zijn vooral de pubers die hier komen. Maar om te begrijpen wat er in ze omgaat, zouden we een walvispsychiater no dig hebben." De buitruggen doen vooral in de wintermaanden de Hollandse kust aan. In de zomer vreten ze zich vol in de wateren 50 jaar bij IJsland en het noorden van Noor wegen. Paren doen ze in de zee rond de Azoren. Volgens Hans Verdaat, onderzoeker bij Wageningen Marine Research, is de buitrug die gisteren is gesignaleerd in Den Helder vorig jaar ook al gezien in de Noordzee. „We verzamelen van elke buitrug foto's en video's van de rug- en staartvinnen. Die hebben unieke kenmerken. Zo weten we dat dit exemplaar eerder rondzwom bij Egmond aan Zee." Daar sprintte Sjef Kenniphaas des tijds een duintop op om de buitrug te aanschouwen. „Binnen de kortste ke ren was dat beest een toeristische at tractie. De hele boulevard stond ram- vol toeschouwers met verrekijkers en telelenzen. Maar je zag alleen een bo cheltje boven water uitsteken." Buitruggen kunnen tot wel achttien meter lang worden. De dieren wegen net zoveel als zes olifanten samen. Ooit was de soort op sterven na dood, vooral door de commerciële walvis vaart. In 1982 kwam er daarom een jachtverbod. Nu gaat het weer prima met de buitrug en is de lobbes van de zee niet langer een bedreigde dier soort. Overal ter wereld groeien de po- pulaties, stelden Amerikaanse weten schappers vast. In 2012 spoelde een uitgeputte buit rug, die de naam Johanna kreeg, aan op Texel. Op de reddingsoperatie die volgde, kwam zoveel kritiek dat de re gering een draaiboek opstelde voor de redding van gestrande walvissen. Drukte Dat de Noordzee een van de drukst bevaren routes ter wereld is, deert de walvissen niet, stelt Leopold. „Potvis sen slaan op tilt als ze een schip zien. Ze werpen zich bij wijze van spreken als lemmingen op het strand. Buitrug gen niet. Die zijn niet zo stressgevoelig en hebben het zelfs in ondiepe havens, baaien en fjorden prima naar hun zin." De buitrug is dus een blijvertje, al durft geen van de walvisonderzoekers te voorspellen hoeveel dieren er straks langs de Nederlandse kust trekken. „Maar dat ze de Noordzee hebben ont dekt, is wel duidelijk." „We moeten weer oorlogen win nen", zo zei Trump gisteren bij een bijeenkomst met gouverneurs van 50 staten. „Toen ik jong was, zei men altijd: we hebben nog nooit een oorlog verloren. Nu winnen we nooit een oorlog meer." Trump spreekt van een 'historische toe name in defensie-uitgaven om het verarmde leger van de VS weer op te bouwen'. In zijn verkiezingscam pagne beloofde hij al om het leger te versterken. De VS geeft nog altijd i President Trump wil dat de Verenigde Staten weer oorlogen gaan winnen veel meer uit aan defensie dan ieder ander land en heeft het sterkste le ger ter wereld, maar Trump be schrijft het vaak als 'een ramp'. Volgens ambtenaren die ano niem met journalisten spraken, gaat het extra geld straks onder meer naar schepen, vliegtuigen en uitbreiding van de Amerikaanse aanwezigheid in onder meer de Zuid-Chinese Zee. Het plan van Trump moet goed gekeurd worden door het Congres. Dat zal vermoedelijk dwars gaan liggen. Sommige Republikeinen zullen nog aanpassingen willen doen, van Democraten wordt kei harde oppositie verwacht. Het voorstel 'hakt met een vleesbijl in programma's die de middenklasse ten goede komen', waarschuwde de voorman van de Democraten, Chuck Schumer. „Zulke fikse be zuinigingen betekenen haast zeker dat gesneden moet worden in de partementen die consumenten te gen Wall Street beschermen en schone lucht en schoon water ver dedigen." Trump wil uitdrukkelijk niet snijden in sociale voorzieningen voor ouderen, een van de grootste uitgavenposten van de overheid in Washington. Maar op vrijwel alle andere gebieden die niet met vei ligheid te maken hebben moet worden bezuinigd, voorspellen ambtenaren. Milieubescherming Trump heeft het met name gemunt op het budget voor het ministerie van Buitenlandse Zaken en het agentschap voor milieubescher ming. Strenge milieuregels zijn de president en collega-Republikei nen al langer een doorn in het oog. „Het milieuagenschap verstopt de bloedbaan van ons land", klaagde Trump eerder deze maand. „We gaan meer met minder doen en maken de overheid klein en aan sprakelijk", beloofde president Trump in een verklaring. Onder tussen wil hij ook de belastingen verlagen en belooft hij flinke inves teringen in de verouderde infra structuur van de VS. Het lijkt on waarschijnlijk dat al die plannen werkelijkheid kunnen worden zonder de staatsschuld te laten groeien. Een meer gedetailleerde uitwerking van de financiële gevol gen voor verschillende overheids onderdelen komt volgens het Witte Huis later. dinsdag 28 februari 2017 Puberende buitrug heeft onze Noordzee ontdekt Soms nemen ze de afslag Noordzee Den Helder Gerben van 't Hof Den Helder Gewicht: 22.000-36.000 kg Leeftijd: Voedsel: hv Schaaldieren plankton en kleine visjes; kunnen wel 1.360 kg per dag eten. Er waren circa 60. 10% bij in 2008 (laatst bekende meting) ,000 buitruggen. Daarvan leeft Europa. Ze trekken 's winters naar het zuiden. Den Helder, gisterochtend TEXEL Paargebied Buitrug zwemt in marinehaven De Amerikaanse president Trump wil het budget voor de fensie met 54 miljard dollar ver hogen, een toename van zo'n 10 procent. Om geld vrij te maken voor het leger is hij van plan drastisch te snijden in buiten landse hulp en veel binnen landse uitgaven. Karlijn van Houwelingen Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3