Deel historische markt in Veere verkast in vijfjaar naar de Kaai 6 Geluidsnorm voor acht huizen overschreden Rijkswaterstaat heeft al in 2013 ont dekt dat op sommige plekken het verkeer meer lawaai maakt dan mag en dat dat op enkele andere plekken ook dreigt te gaan gebeuren. In 2015 is dat verder onderzocht. Daaruit blijkt dat het verkeer voor te veel la waai zorgt op het stuk tussen de ro tonde bij Gapinge/Serooskerke en de rotonde bij de President Roos- eveltlaan/Veerse Poort in Middel burg. Op de stukken die daarop aansluiten richting het aquaduct in Middelburg en richting de rotonde bij Serooskerke-Noord (bij de mo len) dreigen de geluidsnormen ook overschreden te worden. Tegenstanders De oorzaak blijkt niet te zijn dat er meer doorgaand verkeer uit Zuid- Holland de Dammenroute kiest naar Vlissingen-Oost. Dat werd door tegenstanders van de nieuwe N57 wel gevreesd en voorspeld. Rijkswaterstaat stelt dat de toe name van het verkeer op de dit deel van de weg juist komt doordat Wal- chenaren de weg steeds beter we ten te vinden. Inwoners van bij voorbeeld Aagtekerke, Meliskerke en Grijpskerke rijden niet meer via Middelburg naar de A58, maar langs Serooskerke naar de N57 en dan naar de snelweg. Walchenaren weten de N57 steeds beter te vinden op weg naar deA58 Dat is ook altijd de bedoeling ge weest. De nieuwe N57 moet de bin nenstad van Middelburg bevrijden van het doorgaande verkeer van de dorpen naar de snelweg. Dat lukt ook, waardoor het rustiger is in de wijken aan de westkant van de stad en op de Schroeweg. De geluids overlast voor omwonenden langs de nieuwe weg moet nu wel wor den aangepakt. Het zuidelijke deel van de weg (tussen de rotonde Rooseveltlaan en het aquaduct) kan in de toe komst worden voorzien van twee- laags zeer open asfaltbeton, waar door het verkeersgeluid binnen de huidige normen kan blijven, stelt Rijkswaterstaat. Geluidsgrenzen Voor het traject tussen de Roo seveltlaan en de molen bij Seroos kerke heeft aanpassing van de weg onvoldoende resultaat. Daarom moeten daar de geluidsgrenzen worden verhoogd. Voor acht hui zen langs dat stuk N57 wordt on derzocht wat dat betekent voor het leven in huis. Mogelijk worden de gevels extra geïsoleerd, zodat de be woners binnen niet te veel last heb ben van het verkeer en de ver hoogde geluidsnormen niet wor den overschreden. Het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu heeft deze aanpak goedgekeurd. Het besluit ligt ter in zage bij het Bureau Sanering Ver keerslawaai. Een touwslager, palingroker of een scharensliep. Je kunt ze ook dit jaar weer zo tegen het lijf lopen op één van de tien historische markten in hartje Veere. Dit jaar staat de eerste op dinsdag 4 juli op het pro gramma. De Stichting Historische Markt organiseert de wekelijkse seizoens- markten. Maximaal tien keer, op opeenvolgende dinsdagen, zijn een deel van de Kaai en de Markt het domein van zo'n zestig standhou ders. Er mogen geen nieuwe kra men bij. Bestuurslid Berdien Breel: „De gemeente heeft onze vergunning weer met die termijn van vijf jaar verlengd. We moeten wel een tweede verkeersregelaar inschake len. En om de druk op Markt te ver lichten gaan er vijf kramen naar de Kaai. Dat hoeft gelukkig niet direct in één keer dit seizoen. We krijgen daar die vijfjaar van de vergunning de tijd voor. Als de komende jaren een standhouder die op de Markt staat stopt, wordt die kraam naar de Kaai verplaatst." De gemeente heeft de termijn waarin de historische markten gehouden worden ver ruimd. De eerste mag nu vanaf half juni gehouden worden, de laatste half september. Maar dat moeten wel opeenvolgende dinsdagen zijn. Eerder beginnen betekent ook eer der stoppen. De verkeersregelaars worden in gezet op de Kaai en in de Oude straat. De gemeente bekijkt of de kern van het stadje op de markt- dinsdagen voor verkeer afgesloten kan worden via het parkeerverwijs- systeem. Zowel de Stadsraad als de ondernemers bepleiten dat aldus de gemeente. Marktmeester Chris Koole: „Het is die dagen ontzettend druk in Veere. We proberen het ook voor de bewoners leuk te houden. Extra da gen of meer kramen zijn dus echt niet aan de orde." Berdien Breel ziet de markt vooral als 'gezellig'. „De sfeer onder de standhouders is ook erg goed. Maar ze nemen ook de tijd om de bezoekers van alles uit te leg gen." IN DE REGIO Uitleg over zoutwater aquarium Engelse literatuur MIJN DORP, MIJN STAD Knutselfeest dinsdag 28 februari 2017 WA N57 maakt te veel verkeerslawaai Het wordt almaar drukker op de N57 tussen Serooskerke en Mid delburg. Nieuw asfalt en betere isolatie van acht huizen is nodig om mensen te beschermen tegen het verkeerslawaai. Maurits Sep Middelburg - Rijkswaterstaat Veere duikt vanaf 4 juli weer tien dinsdagen in het verleden. De Markt en een deel van de Kaai vormen dan het toneel van de historische markt. De gemeente verlengde de vergunning op nieuw met vijf jaar. Annemarie Zevenbergen Veere OOSTKAPELLE Bezoekers van Terra Maris in Oost- kapelle kunnen van daag een kijkje nemen achter de schermen van het zee-aquarium.Een gids van het mu seum voor natuur en landschap ver telt over de werking van het zoutwater aquarium en voert de dieren.De activi teit duurt van 13.00 tot 13.30 uur. Be zoekers betalen de entreeprijs van het museum. Reserve ren via de website www.terramaris.nl of telefoonnummer 0118-582620. VLISSINGEN De Engelse litera tuurclub in Vlissin- gen houdt vandaag de eerste bespre king van een serie van vijf over Wolf Hall van de Engelse schrijfster Hilary Mantel. De roman beschrijft het roe rige leven van Tho- AAGTEKERKE Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00- 16.30 uur - Soos voor senioren GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 13.30-17.00 uur - Soosmiddag voor 50+ met biljarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30-19.30 uur- Activiteitenavond De Vleermuis KOUDEKERKE De Klimop, 14.00- 16.00 uur - Middag voor sociaal con tact, waar gehand werkt wordt MELISKERKE Boekenmolen, Mo lenweg 1,10.00- 15.00 uur - Aktie- markt van 'Stichting Leerlingen vervoer Walcheren-Krab- bendijke' met o.a. rommelmarkt, paardtijden en knut selen MIDDELBURG Archiefcafé Zeeuws Archief, 09.00-17.00 uur - Expositie over toerisme op Wal cheren; Het Zwin 1, 10.00-12.00 uur- Crea Café bij Leger des Heils; Zeeuws Museum, 12.00- 15.00 uur - Rondlei dingen bij tentoon stellingen 'Uyt eigen ervarentheyd' en 'het Kunstmuseum'; 13.30-16.00 uur - Handwerkplaats om zelf Zeeuwse streekdrachten te maken; Cinema Middelburg, 14.00 uur - Verto ning 'Sepp, de Wol venvriend'; Kinder- mas Cromwell en de verwikkelingen aan het hof van Hendrik VIII. Het boek won in 2009 de MAN Booker Prize. Tijdens deze discussies is de voertaal Engels. Aanmelden kan via cleo@kpnplanet.nl of conny.steen- man.marcusse@gm ail.com. MIDDELBURG De Ontmoetings- kerk in Middelburg houdt woensdag 1 maart om 14.00 uur een knutselfeest. Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen dan gratis meedoen. boerderij De Klep perhoeve, Meiveld pad 5,14.30-16.00 uur - Voorjaarsva kantie activiteiten op Kinderboerderij OOSTKAPELLE De Halve Maan,14.00-16.30 uur - Koersbal SEROOSKERKE Sportzaal, 20.30- 22.00 uur-Senio renvolleybal voor mannen VEERE De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur- Wekelijks Hand- werkcafe VROUWENPOLDER Verenigingsge bouw, 14.00-15.30 uur - Soos WESTKAPELLE Markt 65,14.00- 16.30 uur - Soos GIDSWANDELING OOSTKAPELLE Landgoed Wandelingen Oostkapelle (LGWO) verzorgt op woensdag 1 maart een wandeling met een gids door Oostkapelle. Diverse verhalen en wetens waardigheden komen aan bod tijdens de anderhalf uur du rende wandeling. Er wordt om 13.30 uur vertrokken vanaf de Dorpskerk. De kosten bedragen 2 euro. ledereen onder de achttien jaar betaalt 1,50 euro. Vooraf opgeven kan via con- nieburgs@zeelandnet.nl. Aan de wandeling mogen maxi maal vijftien deelnemers meedoen, foto martin droog Er is van alles te koop op de historische markten in Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36