Naar de sociale dienst is voor een ondernemer onmogelijk Festival Hrieps draait al op volle toeren 5 155 HELP EEN BEDRIJF Een soort van wegenwacht voor ondernemers, dat is de website 155.nl 'Help een bedrijf' van het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf. Kwintun de Rijk: „We helpen om de zaak vlot te trekken." foto lex de meester Politie houdt feestgangers aan die niet van ophouden weten i ondagmiddag 8 januari was een sombere dag. Acht Middelburgse ondernemers benader- I den tussen rs.oo en 16.30 uur de website 155.nl 'Help een bedrijf voor advies over hun zaak. En één ondernemer uit Ter- neuzen. Twee Middelburgers za gen af van het hulptraject van het Instituut voor Midden- en Klein bedrijf, maar de zes overige en de Terneuzenaar stapten in de hulp die ondernemersadviseur Kwin- tun de Rijk, de IMK-consultant in Zeeland, kan bieden. Het meestge- noteerde probleem uit de vragen lijst: 'Ik heb geld nodig voor mijn bedrijf of ik kan tijdelijk niet rond komen'. De Rijk kan de bezoeken aan de website geanonimiseerd volgen. Pas bij een afspraak weet hij om wie het gaat. Namen noemt hij niet. De website is vorig jaar opge zet om zelfstandige ondernemers die knijp zitten de helpende hand te reiken. Dat is hard nodig, weet Kwintun de Rijk in zijn Middelburgse kan toor aan huis. Vorig jaar stopten 1.886 Zeeuwse ondernemers hun zaak, zonder faillissement of be- drijfsoverdracht. Daarvan waren er 608 winkels en groothandels, veruit de grootste categorie. De meeste stoppers deden hun nering in Vlissingen (308), Goes (338), Middelburg (369) en Terneuzen (39i). 155 is een soort wegenwacht, vindt De Rijk. „We helpen om de zaak vlot te trekken. Schulden en betalingsachterstanden zijn een gevolg, geen oorzaak. Als het slecht gaat, wordt je wereld steeds kleiner. Werk je met een franchi segever, dan trekt die wel aan de bel als de cijfers teruglopen. Maar als ondernemers dat zelf moeten doen, gebeurt dat gemiddeld an derhalfjaar te laat. Uit onderzoek blijkt dat de helft van de bedrijven De helft van de bedrijven die zich bij ons melden, had gered kunnen worden die zich bij ons melden, gered had kunnen worden als er eerder ad vies was gezocht. Vaak maken mensen in het laatste bestaansjaar van het bedrijf de grootste schul den. Dan bellen ze als er volgende week salaris of huur betaald moet worden. Ik heb ze wel gehad, on dernemers die zondagavond om hulp vragen, die maandag onbe reikbaar blijven en ontruimd blij ken te zijn. Ik ben bij afspraken ook wel geadviseerd mijn auto niet op het bedrijfsterrein te par keren." Alle Zeeuwse gemeenten doen mee aan 155, behalve Sluis. „Toch kunnen Sluisse ondernemers bij ons aankloppen, hoor", vindt De Rijk. Tussen begin januari en be gin februari registreerden zich tachtig ondernemers op de web site. Daarvan zagen er een dozijn van een advies af. Jammer, vindt De Rijk. Van de ondernemers die 155 raadplegen is een jaar later 80 procent nog in bedrijf. „Er zijn in Zeeland opvallend veel onderne mers die meedoen." Bijstand Soms zijn ondernemers geholpen met een tijdelijke aanvulling op hun inkomen via het Besluit bij standsverlening zelfstandigen, dat de gemeente uitvoert. „Ik ken een chronisch zieke man, die niet meer voltijd kan werken. Hij doet heel specialistisch werk. De omzet loopt terug, hij zit al tien jaar op een minimaal inkomen. Het is het einde van zijn ondernemerschap. Met inkomensaanvulling tot bij stand kan hij het redden tot zijn pensioen. Maar dat is een stap, als je altijd voor jezelf hebt gezorgd. Naar de sociale dienst is voor een ondernemer bijna onmogelijk." Soms biedt een lening onder voorwaarden uitkomst. Bijvoor beeld om de accountant te betalen, zodat die de cijfers geeft waarmee een ondernemer naar de bank kan. Maar vaker zit het bij onderne mers vast tussen de oren. „Nu werk ik met een ondernemer uit Middelburg die al acht jaar achter uit keek, naar hoe het had moeten lopen. Die moet leren weer naar voren te kijken. De eerste vraag die ik stel: als je nu zou beginnen, deed je het dan hetzelfde? Wat zou je anders doen?" Vergrijsde klantenbestanden, een persoonlijke dip waardoor de zaken niet zo strak zijn afgehan deld, een ondermaatse presentatie KOSTEN in een winkel, te laat voorsorteren op de bewegingen van klanten, te lang blijven zitten op de verkeerde plek: De Rijk moet ondernemers vaak confronteren met een tekort aan keuzes. „Niet halfslachtig in vesteren. Als je verkeerd je voor raad hebt ingekocht en je hebt je les geleerd, kun je toch naar de bank. Die kijkt namelijk naar de balans. Als een bedrijf echt niet meer levensvatbaar is, streven we naar een zo zacht mogelijke lan ding." De schade die gedwongen bedrijfsbeëindiging gemiddeld geeft per bedrijf: TOP 5 PROBLEMEN HULST Drie carnavalsvierders zijn in de nacht van zondag op maandag aangehouden omdat ze rond sluitingstijd van de ho reca in Hulst niet wilden ver trekken. De feestgangers wer den gewaarschuwd door de po litie, maar ze gaven daar geen gehoor aan. Daarop hield de po litie hen aan. De politie deelde afgelopen weekend veertien bekeuringen uit in de omgeving van Hulst. Voor openbare dronkenschap en baldadigheid. De zes tenten en een buitenpo dium van Hrieps bieden straks ruimte aan jonge poptalenten, hardrockers, rockabillymuzikanten en dj's. Het programma van het jaarlijkse festival even buiten Grijpskerke is breder dan ooit. En al uitverkocht. Vijfduizend kaarten zijn er weg. Kramer: „Dat is voor het eerst. Geen tentverkoop meer. Zondag hebben we de boel afgeslo ten. Ik ben daar blij mee hoor. We draaien ons festival zonder subsidie van gemeente of provincie. Dan is het fijn dat die financiën al duide lijk zijn. We betalen de muzikanten vooraf bijvoorbeeld. Gelukkig heb ben we ook trouwe sponsors." „Het programma is breder dan ooit. Met muziek voor iedereen. Niet alleen hard rock, maar ook rockabilly en Nederlandstalig. We hebben voor het eerst ook een bui tenpodium van 10 meter breed en 6,60 meter diep. Dat heeft lang in Antwerpen gestaan. Het biedt ruimte aan de jongeren van Po dium Z." Singer-songwriters Jua- nita en Kailas en de bands Clear Clamour, The Venues, Keaton en Monsun zijn daar te horen. En de 'boerenoorlogtent'? Hugo grinnikt „Da's de ringrijderstent. Daar draaien we de hele dag ringrij- dersmuziek zoals Arno Jansen. Een soort stamcafé wordt dat." Taxi's kunnen straks op het festi valterrein terecht. „We hebben een Dat is voor het eerst. Geen tentverkoop meer. Ik ben daar blij mee hoor stuk verhard terrein waar taxi's na afloop mensen kunnen ophalen. Dan hoeven die niet op of langs de weg te lopen. Een stuk veiliger. De politie ziet ook liever geen volk op de weg lopen." Bezoekers die per bus komen worden ruimschoots bediend. „Er zijn 22 buslijnen. Vanuit Duitsland, Zuid-Holland, Brabant, de Bevelan- den, Zeeuws-Vlaanderen en Wal- cherse dorpen natuurlijk." „Hrieps Sfeerbeheer houdt de boel in de hand tijdens het festival", vertelt Kramer. „Daarnaast zijn er tussen de drie- en vijfhonderd vrij willigers in touw die dag. Nu nog acht weken om alles verder op po ten te zetten." dinsdag 28 februari 2017 PC r* r>r Claudia Sondervan Middelburg - Kwintun de Rijk, consultant IMK Voor toeleveranciers: Aan uitkeringen: Aan kapitaalvernietiging: Voor schuldeisers: 54.000 euro 27.000 euro 9.000 euro 15.000 euro (op basis van 33.500 ondernemingen die in 2010 stopten om financiële redenen) bron eim Geen geld voor noodzakelijke investeringen (15%) De markt is veranderd (15%) Debiteuren betalen niet, schuldeisers kunnen niet betaald worden (10%) Problemen met geldbeheer (7%) Problemen met commercieel beheer overig: juridische ruzies, ziek personeel, echtscheiding, administratieve chaos en gebrek aan overzicht in de cijfers. Kaarten uitverkocht, de ruim twintig buslijnen bijna vol; Hugo Kramer van festival Hrieps, 29 april in Grijpskerke, is tevreden. „Het draait op volle toeren." Annemarie Zevenbergen Grijpskerke - Hugo Kramer, festival Hrieps

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35