II II Twee muurschilderingen van Zeeuwse kunstenaar wachten op plek 4 Kimpe maakte voor een inmiddels gesloopt schoolgebouw in Middelburg? A De kunstwerken worden in 2007 uitgezaagd, archieffoto lex de meester Ze staan al tien jaar te verpieteren in een opslag van de gemeente. Krijgt het publiek ooit nog de muur schilderingen te zien die Reimond kunstwerk met twee lege bierblik jes ervoor. De politie patrouil leerde wat vaker en mede op aan dringen van conservator Hesther van den Donk van het Zeeuws Museum werden plannen ge maakt om de kunstwerken in vei ligheid te brengen. Op 12 maart 2007 werden ze uitgezaagd, inge pakt en naar een gemeentelijke opslagruimte aan de Kleverskerk- seweg vervoerd. De bedoeling was dat ze een plekje kregen in Hof't Seijs. Vol gens De Jonge verzette de cliën- De kwaliteit wordt er niet beter op. Er bestaan nu geen plannen voor tenraad van Zorgstroom zich te gen de plaatsing van de muur schilderingen in de ontmoetings ruimte. Een bijbelse voorstelling zou niet passen in een wooncom plex waar alle levensovertuigingen worden gerespecteerd. „Aan de kunsthistorische argumenten werd voorbijgegaan", aldus De Jonge. „De werken laten in essen tie zien dat de mens een god en godsdienst verbeeldt naar zijn beeld en gelijkenis. Kimpe presen teerde dat op een bijna uitdagende manier. In de context van de ge schiedenis van de vorige eeuw is dat verhelderend. Jammer dat de werken juist in Hof't Seijs geen plaats kregen." Woordvoerder Christiaan Goudappel van Zorgstroom kan die gang van zaken niet bevesti gen. „We hebben gezocht naar antwoorden, maar er is niks over bekend. De betrokkenen werken hier niet meer of zitten niet meer in de cliëntenraad. Er staat ook niks over op papier." Overigens zijn de werken niet kwijtgeraakt. Ze staan nog steeds in een loods aan de Kleverskerkse- weg, bevestigt gemeentewoord voerder Peter Wisse. Schilderijen van Kimpe gaan nog steeds voor zeer goede prijzen weg op veilin gen, maar met deze muurschilde ringen zit de gemeente een beetje in haar maag. „Ze staan hier niet heel briljant opgeslagen", aldus Wisse. „De kwaliteit wordt er niet beter op. Er bestaan nu geen plan nen voor. Als zich iemand aan dient die er een plan voor heeft, graag. Of als iemand ze wil over nemen, dan valt daarover te pra ten. Er gebeurt nu niks mee." Ik weet niet meer precies waarom het niet is doorge gaan", zegt Martin Fierloos. De Goese architect herinnert zich nog goed dat hij in het eerste ontwerp van zorgapparte- mentencomplex Hof't Seijs in Middelburg een plek reserveerde voor twee grote muurschilderin gen van Reimond Kimpe, een van de bekendste Zeeuwse kunste naars van de twintigste eeuw. In latere ontwerpen keerden ze niet meer terug, omdat opdrachtgever Zorgstroom er vanaf zag. „Ik vind het wel jammer. Het is altijd mooi als je iets van de historie of een waardevol kunstwerk een nieuwe plek en een nieuwe functie kunt geven." twaalfjarige Jezus, op het moment dat zijn ouders Maria en Jozef hem vinden in de tempel, in gesprek met drie schriftgeleerden. In de onlangs verschenen Kimpe-biografie 'Een getekend le ven' van Lo van Driel staat dat de muurschilderingen bij de afbraak van de gebouwen aan de Olmen laan zouden zijn verdwenen. Toen de Vlissingse kunstenaar Ko de Jonge dat las, besloot hij op zoek te gaan. Hij kent de kunstwerken goed. Twintig jaar geleden be schreef hij ze in het personeelblad van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren, die de ge bouwen toen in gebruik had. Om ze te beschermen waren ze achter glas geplaatst. Leegstand In 2004 kwam het schoolgebouw leeg te staan. In de verpauperende ruimten hingen daarna soms jon geren of zwervers rond. De voor zetramen werden kapotgeslagen en er werd graffiti op een van de kunstwerken gespoten. De Jonge bezit een foto van het gekleurde Jammer dat de werken juist in Hof't Seijs geen plaats kregen Het gaat om twee muurschilde ringen die Kimpe in 1956 en 2957 maakte in schoolgebouwen aan de Olmenlaan. In de voormalige la gere school schilderde hij een kleurrijk werk van de bijbelse Je zus tussen kinderen die spelen met eigentijdse voorwerpen als een step, een vliegtuigje en een hoelahoep. In de aula van de voor malige ulo maakte Kimpe een zwartwitvoorstelling van de dinsdag 28 februari 2017 PC - Peter Wisse, gemeente Ernst Jan Rozendaai Middelburg Een muurschildering van Reim d Kimpe. foto ruben oreel - Ko de Jonge, kunstenaar Hoe Kimpe verkommert aan de Kleverskerkseweg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34