Volg je natuurlijk op sportnieuws.nl Jonker moet probleem oplossen bij Wolfsburg II 24 Lepe voorzet van Kongolo Voor Jonker betekent het een terug keer naar de club waar hij van 2012 tot 2014 assistent-trainer was, des tijds onder de hoofdtrainers Felix Magath en Dieter Hecking. Hec- king werd in oktober ontslagen en opgevolgd door jeugdtrainer Is maël. Die kreeg de miljoenenploeg echter ook niet aan het winnen. Jonker komt over van Arsenal waar hij hoofd jeugdopleidingen was. De Amsterdammer, die een contract tekent tot medio 2018, moet nu als derde coach dit seizoen Wolfsburg in de Bundesliga zien te houden. De ploeg met daarin de Nederlandse voetballers Jeffrey Bruma en Riechedly Bazoer staat veertiende met 22 punten, maar heeft slechts twee punten meer dan nummer zestien HSV. „Het is een enorme uitdaging om hier te werken. Er zijn maar weinig voetbalclubs die de mogelijkheden hebben als Wolfsburg", zei Jonker tijdens de presentatie. „We moeten nu samen een klein probleem op lossen. Ik heb met grote verbazing gezien hoe het team steeds minder is gaan presteren." Voordat Jonker in 2012 als assis tent in Wolfsburg aan de slag ging, vervulde hij diezelfde rol bij Bayern München onder Louis van Gaal. Na het vertrek van de hoofdcoach maakte hij het seizoen af als inte rim-trainer. In zenuwcentrum de Kuip is de opwinding tastbaar. Niet alleen van al die nerveuze supporters. Naast de oude hoofdingang van het stadion voel je die ook onder een partytent, omringd door straal- en regiewagens, achter het tv-scherm van de medewerkers van FOX Sports en Beyond Sports. Feyenoord - PSV is de eer ste voetbalwedstrijd ooit in de wereld die live te volgen is via vir tual reality. Om dat mogelijk te maken staat onder de partytent een camera man met een 'virtual reality-bril' op. En in zijn handen een control ler, waarmee hij in zijn beeld soepel de bal kan volgen. Kijkers van FOX zien de wedstrijd hier mee als een soort van FIFA-spel. Niet met de beelden van de echte wedstrijd, maar met die van spe lers die erop lijken. Openingstreffer Het voordeel: als kijker kun je meekijken hoe je als Terence Kongolo op links door de verdedi ging van PSV stuift om vervol gens te kiezen voor de beste optie voorin. Kongolo kiest voor Jens Toornstra, de juiste keuze zo blijkt, want het levert de ope ningstreffer op voor Feyenoord. In de studio van FOX in Am sterdam volgt analyticus Ronald de Boer de goal met een virtual realitybril op. Hij laat zien wat Kongolo ziet: „Kijk, hij kan zelf schieten, de bal voorzetten op spits Jorgensen die gedekt staat of terugleggen op Toornstra." De kijker ziet direct: De optie Toorn stra is de beste. Naast de Kuip ondertussen, waar de oeh's en aah's bij de razend- spannende wedstrijd dwars door de muren klinken, legt Sander Schouten van Beyond Sports uit dat virtual reality de toekomst is. Situaties terughalen als die van de eerste goal, is handig voor spelers „Het is de nieuwe manier van kij ken. Jonge kijkers zullen wedstrij den na afloop massaal op Twitch kijken, een platform voor gamers. Is veel minder MB aan data ook." Voor de spelers zeifis het ook een uitkomst. „In de Premier League wordt er al massaal getraind met Situational Awareness. Situaties terughalen als die van de eerste goal, is handig voor spelers. We ten waar je loopt en welke keuzes je moet maken in het veld." Een live-registratie vergt nogal wat secuur werk. Als de opstellin gen van Feyenoord en PSV bin nen zijn. moeten hoog in de nok van het stadion twee medewer kers van weer een ander bedrijf data invoeren van de op het veld lopende spelers. Zo snel mogelijk. Voor aanvang moet het af zijn. Poppetjes De camera registreert alles wat zich op het veld beweegt. „Kijk, daar komen de doelmannen van Feyenoord het veld op voor de warming-up", zegt een mede werker hoog op de tweede ring, wijzend op het beeldscherm voor hem. Beneden op het veld schiet Kenneth Vermeer Brad Jones in. Op het scherm zijn de ko mende vijftien minuten twee, het moet gezegd, wat houterig ogende poppetjes te zien, die de bal eindeloos naar elkaar overspe len. Niet alles gaat direct goed. Aan het begin van de wedstrijd liggen er zo veel confettisnippers op het veld dat het systeem in de war raakt. Dat denkt nu dat er 3.000 ballen op het veld liggen. Het euvel wordt verholpen als de confettisnippers verwaaien. Het virtual reality staat nog in de kinderschoenen, maar nu al zijn profs enthousiast. Dennis Bergkamp bevestigde al eens dat het met de bril op net lijkt of je in het veld staat. Jaap Stam kreeg zelfs ooit last van serieuze hoog tevrees, toen hij met een helikop terview bovenop het veld keek. VR-BEELDEN iSy sportnieuws.nl 4! vormAi 1A kmmcu i a caat» m vkht»»o*t «chaatmn fun vimc android app on Available on the iPhone Google play |J App Store r*-: dinsdag 28 februari 2017 WOLFSBURG Andries Jonker moet VfL Wolfsburg voor degra datie gaan behoeden. De Bun- desligaclub heeft de 54-jarige Nederlander aangesteld als ver vanger van de zondag ontslagen coach Valérien Ismaël. Kijken wat Kongolo kan doen Feyenoord - PSV had niet alleen een primeur met het hawkeye- moment van Jeroen Zoet, het was ook de eerste wedstrijd met live virtual reality. Nik Kok Rotterdam —Sander Schouten Een mede werker van het bedrijf dat de virtual reality- beelden levert, geeft in de partytent een demonstratie bij de Kuip tij dens Feyen oord - PSV. FOTO PI M RAS Het eerste doelpunt van Fey enoord tegen PSV in beelden van virtual reality, vanuit het gezichtspunt van Terence Kongolo: de back komt met de bal aan de linkerkant opge rukt (beeld 1) en ziet Jens Toornstra achter de PSV- defensie opdoemen (2). Zijn voorzet (3) wordt door Toorn stra ingeknald (4+5). FOTOEPA Alles over sport C »onMnm« d«Wl«n dl«|lj htti gnt'rm rj Af.Ut IfeJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26