fËfjt if eendagsvlieg-meer 23 V.Js?7L;"i 1 H Nationaal record relativeert voorkeur van Ronald Mulder 'Niet arbiter, maar spelers maken een wedstrijd' tegen PSV, gedreven door de wil om kampioen te worden klassement." Volgend jaar zal dat anders zijn. In het olympisch jaar telt een wereldkampioenschap sprint minder zwaar dan de Olympische Spelen. Aan klasse menten heeft Verbij dan niks. Zijn grootste kansen liggen op de ï.ooo meter, denkt Verbij. Het is de afstand waar hij zelf zaterdag in eerste instantie het oude natio nale record verbeterde. Nuis ging daar een paar ritten later onder door. Hij is de meest constante schaatser op de kilometer van het moment. Al was Verbij op de NK afstanden verrassend de snelste. „Ik hoop dat ik het hem volgend jaar vaker lastig kan maken." Specifieker trainen op de 1.000 meter gaat hij hoogstwaarschijn lijk niet doen. „De 500 is ook belangrijk voor mij, daar wil ik ook meedoen. Bovendien gaan de trainingen nu goed. In een olympisch jaar wil je niet te veel risico's nemen." Verbij schaatst inmiddels een aantal jaar in het internationale se niorencircuit, won eerder dit sei zoen het EK sprint, maar pas na de wereldtitel durft hij met een lachje te zeggen: „Ik ben geen eendagsvlieg, zeg maar." Het leven met een wereldtitel is anders, zo merkte hij in het eerste uur na zijn laatste race. Plots hing premier Mark Rutte aan de telefoon om te zeggen dat hij trots is op Verbij. „Toch wel gaaf." „Mooi toch?", reageert oud-top- scheidsrechter Roelof Luinge op het optreden van Nijhuis. „Als je zo fluit, zitten er altijd momenten bij waarvan je achteraf zegt: daar had hij wel voor moeten fluiten. Maar het is niet zo dat ze elkaar onge stoord mochten neerschoppen. Nij huis heeft er wel een soort Engelse wedstrijd van gemaakt. Daar moe ten we blij mee zijn." Feyenoord stormde vanaf de af trap over het veld. Ook met de we tenschap dat Nijhuis niet direct de wedstrijd 'dood' zou fluiten. PSV pakte dat juist helemaal verkeerd aan, vindt Luinge. „Alles wordt tot in de puntjes voorbereid bij zo'n wedstrijd. Denk maar niet dat het type scheidsrechter dan niet ter sprake komt tijdens de wedstrijd bespreking. Wat dat betreft hadden de spelers van PSV daar veel beter naar moeten handelen." Mario van der Ende, voormalig collega van Luinge, is niet enthou siast. „Spelers en trainers weten toch helemaal niet meer waar ze aan toe zijn? Kijk, ik vind het prima dat alle scheidsrechters een ander karakter hebben. Maar als je toe geeft dat je voor sommige kleine overtredingen bewust niet fluit, begeef je je op een hellend vlak." Van der Ende grijpt terug naar het Champions League-duel tus sen Manchester City en Monaco van vorige week. „Misschien wel de mooiste wedstrijd van de afgelopen tien jaar. Die Spaanse scheidsrech ter Lahoz gaf tien gele kaarten. Ie dereen op het veld wist precies wat hij wel en niet kon flikken. Dat zie ik dan veel liever hoor. En het zijn de spelers die een wedstrijd moe ten maken, niet de scheidsrechter." dinsdag 28 februari 2017 AU Kai Verbij: wereldkam pioen sprint FOTO REUTERS CALGARY Soms werkt een uit slag relativerend in de sport. Nationaal recordhouder Ronald Mulder, de nummer vier in het eindklassement op het WK sprint in Calgary en de winnaar van de 500 meters, nam zichzelf dit seizoen één ding voor: zon der voorkeur voor de uitkomst een loting van de 500 meter er varen. Nu de kortste afstand op de WK (en de Spelen?) nog maar één keer wordt verreden in plaats van twee keer, is dat wel zo handig. Mulder had altijd een voorkeur voor de eerste buiten bocht. Daarin kan hij makkelijker snelheid maken. „Elke keer zei ik tegen Gerard (van Velde, zijn coach bij Plantina, red.): ik weet dat ik van mijn voorkeur af moet, maar het zal wel, ik vind het toch lekkerder: buiten starten." De Zwolse sprinter noemt het zijn ideaal. „Maar misschien kan het andersom ook niet verkeerd zijn", zei Mulder na de verbete ring van zijn eigen Nederlandse record tot 34.08. Dan: „Sterker, het Nederlands record staat nu juist andersom: binnen starten, in de buitenbaan eindigen. Ik mag het nu eigenlijk al helemaal niet meer denken." Na doelman Jeroen Zoet was Bas Nijhuis de meest besproken man na Feyenoord - PSV. Steeds meer profileert de scheidsrech ter zich als voorvechter van mannelijke duels. Dat willen we toch in de eredivisie? Maar de meningen zijn verdeeld. Daniël Dwarswaard Rotterdam 1EI Ahmadi versus Guardado Je bent Karim El Ah madi en Bas Nijhuis is scheidsrechter. En je krijgt Andrés Guarado tegenover je, de speler die in de kra ker tegen Ajax de zieken boeg vulde met hinkende Amsterdammers. Dan weet je: in dat eerste duel zal Guardado weten hoe de vlag erbij hangt. En dus lag de Mexicaan op de grond, terwijl El Ahmadi alweer op weg was om positie in te nemen. 90 minuten jagen en geen gele kaart. „Het was gewoon heerlijk dat Nijhuis heel veel toeliet", zegt El Ahmadi. „Als speler voelde je dat je dan net over het randje kon gaan." 2Karsdorp versus Bergwijn Invaller Steven Berg wijn nam net een fractie te veel tijd om de bal bij een 1-1 stand achter doelman Brad Jones van Feyenoord te mikken. Maar hoeveel verdedigers hadden de hoop om alsnog met suc ces in te grijpen al opgege ven? Rick Karsdorp dus niet. Hij blokte de bal met gevaar voor eigen leven. Daar spatte de energie vanaf. Een kuitblessure? Jammer dan, leek de ver dediger te denken. Om op weg naar de uitgang nog even de fanatieke aanhang op te zwepen, als ware hij Peter van Vossen in zijn beste dagen. 3Elia versus Arias De Colombiaan Santiago Arias keek links, hij keek rechts. Waar was die bal nou ge bleven? En waar was El- jero Elia eigenlijk? Die had de bal net door de benen van Arias gespeeld en was alweer op weg naar de achterlijn. Het pu bliek op de banken, zijn medespelers enthousiast. Het signaal? Wij doen wat wij willen met de rege rend kampioen, nog even en jullie doen niet meer mee om de titel. „Deze panna was effectief en zo moet het ook zijn", zegt Elia. „Ik wilde Arias niet vernederen. Maar het was een geslaagde actie." 4Toornstra versus Guardado Ali Messaoud had het na PSV - NEC nog ge zegd. „Guardado laat veel ruimte in zijn rug", zei de middenvelder van NEC. Het leverde de Nijmegena- ren een treffer op. Jens Toornstra was daarom ook op het hart gedrukt: zoek voortdurend de ruimte achter de Mexicaan. En dat deed Toornstra. Niet eenmaal, maar keer op keer. En al vroeg leverde dat ook de openingstreffer op. Een goal die Feyenoord vleugels gaf, die het Legi oen nog maar eens op zweepte en waarbij PSV zich realiseerde: daar gaat onze landstitel. 5Kuyt versus Kuyt Er is veel over ge zegd en geschreven. Tot irritatie van de hoofd persoon zelf, die eerder nog zijn onvrede liet blijken over het feit dat hij tegen Groningen niet in de basis was begonnen. Na afloop van de kraker tegen PSV was Dorl Kuyt echter als eerste uit de dug-out om te juichen. Om de ereronde met de basisploeg mee te lopen. Wie zich zo schaart achter het teambelang, die zorgt dat er geen onnodige energie wordt verspild. Feyenoord op weg naar de landstitel en aanvoerder Kuyt straks met de schaal op het bordes, dat moet zijn gedachte zijn geweest. FOTO'S PIM RAS, PHOTO NEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25