Kleurri k O i Export Europese landbouw voor het eerst boven 130 miljard euro 16 Winkels bewust van belang medewerkers OPEN SOLLICITATIE BERT STEENBRUGGEN Arcelor- Mittal SBM Offshore Ahold Delhaize PostNL Onkundige medewerkers zijn funest voor winkels, die toch al lijden onder de concurrentie van webshops. 'Bedrijven moeten af van de winkelmedewerker als wandelende kostenpost.' Onze mensen leren 6.000 producten kennen De werkgever die met Bert in zee gaat, haalt een echte globetrotter binnen. Hij heeft voor een grote houtprodu cent in Frankrijk gewerkt, van waaruit hij naar veel Europese landen, Algerije, Dubai en Amerika reisde. „Ik heb veel gezien en nog mooiere dingen mogen meemaken, denk bij voorbeeld aan de opening van het WK voet bal in de Verenigde Staten." Berts laatste baan was salesmanager bij Ikea Industries in Frankrijk. „Daarvoor was ik ex- port- en commercieel directeur. Ik heb altijd in de houtbranche gewerkt en vanaf eind jaren 80 veel in het buitenland gezeten. Een com merciële functie in de houtindustrie lijkt me op mijn leeftijd en met mijn ervaring het meest logisch." Zelfs nadat Bert in januari 2014 thuis kwam te lopen, heeft hij nog geprobeerd een inter nationaal avontuur voor zichzelf van de grond te tillen. Dat mislukte. Dat de zakelijke carrière van Bert misschien stilligt, betekent niet dat de Brabander zelf stilzit. Hij sport vier keer per week. Met zijn seizoenkaart van Feyenoord beleeft de toch al positief ingestelde Brabander als supporter op dit moment mooie tijden. „Verder begeleid ik asielzoekers." Loopbaanadviseur Jan Hobbelen, direc teur van Fysergo, vindt het mooi dat Bert zo'n kleurrijke achtergrond heeft. „Hij komt gedreven over, iemand die niet voor één gat te vangen is en het prima zelf kan regelen. Dit sluit ook goed aan op het niveau waar Bert op gewerkt heeft. Veel organisaties zul len dan ook de inschatting maken dat Bert pas een interessante optie is als ze een verge lijkbare uitdaging te bieden hebben en daar dan ook een nog senior persoon voor zoeken. Veelal worden functies als salesmanager juist ingevuld door mensen die een vervolgstap maken in hun carrière." Hobbelen adviseert Bert om zijn netwerk aan te spreken. „Met zo'n achtergrond moet je toch ook een mooi netwerk opgebouwd heb ben. Mocht er vanuit het netwerk geen aan knopingspunten zijn, dan raad ik aan om te kijken naar interimwerk. Met zijn ervaring en kennis kan Bert organisaties prima tijdelijk op weg helpen met allerlei salesvraagstukken." Gezondheidswinkelketen Holland Barrett heeft momenteel een opmer kelijke actie: een klant die meer weet over een product dan de verkoper, krijgt 20 pro cent korting. Een ludiek idee. Maar er ligt een serieuze beweegreden aan ten grondslag, zegt Stephen Nieuwen- huis, operationeel directeur bij het voormalige De Tuinen. „Veel consu menten zijn ontevreden over de ma nier waarop ze worden geholpen in winkels. Wij willen laten zien dat onze medewerkers echte specialisten zijn. Wij leiden al onze medewerkers op aan onze eigen academie. Zo leren ze onze bijna 6.000 producten ken nen, de ingrediënten en welk effect die hebben op het lichaam en de geest." De vakkenvuller die ook geen idee heeft waar je bakpoeder kunt vinden. De bouwmarktmedewerker die een kwartier voor sluitingstijd weigert om nog een pot verf te mengen. De ver koopsters in de modewinkel die kauwgom kauwend naar hun telefoon staren in plaats van hun klanten. Het zijn herkenbare voorbeelden voor ie dereen die nog weieens in een winkel komt. Investeren Consumenten vinden dat de deskun digheid van winkelpersoneel tekort schiet, bleek enkele maanden geleden uit onderzoek van ABN AMRO. Vooral over medewerkers van bouw markten (53 procent), elektronicawin kels (41 procent) en sportwinkels (28 procent) zijn mensen ontevreden. Onder druk van de economische crisis hebben winkels afgelopen jaren flink bezuinigd op de kwantiteit en kwali teit van hun personeel, verklaart Jos Voss, retailspecialist bij de Rabobank. „Medewerkers werden vooral als wan delende kostenpost gezien. Je ziet bij winkeliers nu langzaam maar zeker het besef groeien dat ze moeten inves teren in medewerkers. Goed perso neel is een van de weinige middelen waarmee ze zich echt van webshops kunnen onderscheiden." Op prijs con curreren met webshops is voor win kels lastig. Voor winkelruimtes in de binnensteden betaal je nou eenmaal meer huur dan voor een distributie centrum op een bedrijventerrein. En juist via internet kunnen consumen ten in één oogopslag zien waar ze het voordeligst uit zijn voor die sneakers of laptop, verklaart Henk Hofstede, sectorbankier retail bij ABN AMRO. „Er kan er maar één de goedkoopste zijn. En een spijkerbroek kun je ook bij andere winkels krijgen. Maar die Drie relatief bescheiden handels overeenkomsten - met Mexico, Zuid-Korea en Zwitserland - heb ben de Europese landbouwexport met dik een miljard euro om- hooggebracht. Ook leverden zij in de landbouw en agrifoodsec- tor een kleine 20.000 nieuwe banen op. Met die cijfers maken Landbouwcommissaris Phil Hogan en zijn collega van Handel Cecilia Malmström duidelijk dat handelsovereen komsten - momenteel bij een flink deel van het Europee electo raat in een kwade reuk - wel dege lijk vrucht afwerpen. Juist omdat er nogal wat discussie is, kan het be langrijk zijn de impact van be staande handelsverdragen regelma tig te evalueren, aldus de twee Commissarissen. Hogan gebruikte de presentatie van zijn studie om te melden dat de totale Europese landbouwexport vorig jaar voor het eerst de barrière van 130 miljard euro heeft doorbro ken. Steeds minder producenten brengen dat voedsel voort. Het aan tal boerderijen liep van 2005 tot 2013 met dik een kwart terug en die trend naar minder, maar wel gro tere bedrijven - zegt Hogan - zet zich nog wel even voort. Wie: Bert Steenbruggen (62) Op zoek naar: Commerciële functie in de houtindustrie Was: Sales manager Ikea Industries (Frankrijk) Woonplaats: Etten-Leur - Gert van Harskamp m Heeft u een baan voor Bert? Mail naar opensollicitatie@persgroep.nl O dinsdag 28 februari 2017 Verkoper moet De staalgigant was gisteren de sterkste stijger op het Damrak. m De maritiem dienstverlener beleefde een goede beursdag. Morgen presen teert het super marktconcern de jaarcijfers. 10 Beleggers waren niet tevreden over de kwartaal cijfers en het ge ringe dividend. O Annemieke van Dongen Amersfoort —Stephen Nieuwenhuis, Holland Barrett ANP Brussel M Kaas is een belangrijk exportproduct. FOTOSHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18