3 dagen Duitse Rijn 13 Sara (1,5) heeft een zeldzame, ongeneeslijke spierziekte. Op de Nationale Zeldzameziektendag vertellen haar ouders - journalist Bram Verbrugge en Emine Kara - over hun hoop en wanhoop. 'We weten wat het probleem is' onderzoek is een half miljoen euro nodig, maar de fondsenwer ving loopt moeizaam. Als er een behandeling is voor MDCiA, betekent dat een oplos sing voor een heel cluster van spierziekten met hetzelfde gendefect. „Daar maakt onze stichting zich hard voor", zegt Bram. „We doen dit niet alleen voor Sara. Als dit onderzoek slaagt, is er hoop voor patiënten van bijna twintig zeldzame spier ziekten. We vragen niks onmoge lijks. Het is praktisch uitvoerbaar, er moet alleen geld in worden ge stoken. Dat gebeurt niet, omdat het zo'n zeldzame ziekte is." Voor Sara is er alvast een sprankje hoop. Ze mag als een van de weinige kinderen deelnemen aan het onderzoek in Toronto. Bram: „Behandeling kan nog veel ja ren duren, maar we put- dend met informatie. Ze wilden geen valse hoop geven. In Neder land richt het onderzoek zich al leen op de grote spierziektes. Om dat Sara's spierziekte zo zeldzaam is, ben je het laatste aan de beurt. Dat voelt oneerlijk. Ook deze ziekte moet behandeld kunnen worden." Toronto Bram en Emine weigeren lijdzaam af te wachten. Ze hebben de Stich ting Voor Sara opgericht om geld in te zamelen voor onderzoek naar zeldzame spierziekten zoals MDCiA. In Toronto zijn artsen al ver met onderzoek om het defecte gen te repareren. Het Expertisecentrum Nemo wil graag onderzoeken hoe het ge repareerde gen op de juiste plek in het lichaam kan worden terugge plaatst, zodat het lichaam dat ac cepteert en de gezonde cel zich kan vermenigvuldigen. Voor dat ten veel kracht uit het feit dat er iets gebeurt." De ziekte trekt een zware wissel op het gezin. Fysiek omdat Sara geen moment alleen gelaten kan worden. Mentaal omdat de toe komst ongewis is en ze praktische zaken moeten regelen: aanpassin gen in huis, een andere auto, hulp middelen, een begrafenis... „Ons toekomstbeeld is weg", zegt Emine. „We wilden graag een tweede kind, maar we weten nu dat de kans 25 procent is dat die dezelfde spierziekte krijgt. Ik droomde van gezinsvakanties, zag mezelf samen met Sara op ballet les. Nu vragen we ons alleen maar af hoe het verder zal lopen." Sara gaat nu één dag in de week naar een reguliere crèche, krijgt thuis fysiotherapie en kan niet wachten om van start te gaan in de peuter- groep van het revalidatiecentrum. Haar ouders willen dat ze straks naar een gewone school kan. Levenskracht De levenskracht van Sara en steun van familie en vrienden houden haar ouders op de been. Ze worste len zich door het onbegrip dat ze soms tegenkomen. Bovenal genie ten ze van hun dochter en doen ze veel leuke dingen samen. Ze klam pen zich vast aan elk lichtpuntje, zoals laatst, toen Sara voorzichtig achterwaartse kruipende bewe gingen maakte door zich af te zet ten met haar armpjes. ONDERZOEKER 4 dgn Sauerland HP**** 3 dgn Zuid-Limburg www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg Halfpension dinsdag 28 februari 2017 Sara is een blije peuter. Haar ouders vrezen het moment dat zij zich bewust wordt van haar ziekte, foto's shodycarem an ►Door haar spierziekte loopt Sara achter bij leeftijdgenoot jes en heeft ze hulpmiddelen nodig. Stichting Voor Sara, voorsara.nl. De kroniek van Bram Verbrugge is vanaf vandaag wekelijks te lezen in het &-katern. Het Expertisecentrum Nemo wil graag onderzoek doen naar de spierziekte van Sara, maar het ontbreekt aan geld. „Genezen is niet aan de orde, maar al kunnen we het ziektebeeld maar vertra gen of stopzetten", zegt René de Coo, coördinator van Nemo en kinderneuroloog in het Eras mus MC. „We zijn bezig met een techniek om een slecht functio nerend stofje bij Sara aan te passen naar een enigszins func tionerend stofje." Dit soort on derzoeken zijn juist efficiënt bij zeldzame ziektes waar de op lossing relatief eenvoudig te vin den is. „Bij deze aandoening weten we hoe het probleem in elkaar zit. Het is geen hopeloze ziekte, maar het is wel hopeloos dat er weinig aandacht voor is." Juist een oplossing voor deze zeldzame ziekten kan gereed schap opleveren voor andere, ingewikkeldere ziektebeelden. 4* Design Hotel Sauerland (8,0) 3* Hotel Restaurant Op De Beek (7,8) 3 nachten incl. ontbijtbuffet Ontvangst met koffie/thee en vlaai 3x 3-gangendiner qq 2 nachten incl. ontbijt CO Gratis sauna en wifi ww» Gratis parkeren en wifi va Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Dit hotel is prachtig gelegen aan de Rijn, in het schilderachtige dorpje Rüdesheim. 2 nachten in 3* Central Hotel Ringhotel Rüdesheim (8,4) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 2 keer een 2-gangendiner, gratis wifi en parkeren Betaal pas bij aankomst! In juli is de prijs 84,- p.p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14