EUWS 11 Sommigen hadden liever dat ze allemaal weggingen, maar dat kun je ook niet maken niet wat er in Oude Pekela is gebeurd. Zoals zo veel Nederlandse politici in ons populistisch tijdperk, probeert Kuin elke dag de 'volksstemming' te pei len. Als Akkerman klaagt dat de gemeenteraad niet naar Pekelders luistert, wijs ik hem erop dat Kuin na zijn aantreden koffie-uren organiseerde waar iedere burger zonder afspraak kon binnenlopen. Het liep niet bepaald storm. Kuin zegt nog steeds elke Pekelder te willen spreken die daar om vraagt. Akkerman: „Dat is waar. Maar ik heb het gevoel dat je beter tegen een muur kunt praten." Ik vraag: „Waarom probeer je het niet?" Akkerman: „Waarom zou ik hem moeten vertellen wat hij moet doen?" Nadat Pekelders in september tegen het azc de monstreerden, steunde de SP het besluit van Kuin om het groepje heibeltrappers weg te sturen. (Het raadslid Siegers vertelt mismoedig dat zijn pastoor boos op hem was.) Na de overplaatsing van de 130 azc'ers nam de Pekelderboosheid meteen af. Freddie Boon van de burgerwacht vertelde RTV Noord: „Sommigen hadden liever gezien dat ze al lemaal weggingen, maar dat kun je ook niet ma ken." Sindsdien hoor je weinig meer over incidenten met azc'ers. Akkerman: „De laatste maanden is het hier hartstikke rustig." Kuin zegt over de in de zo mer opgerichte burgerwacht: „Die mensen heb ben voor hun gevoel een tijdje zo gefunctioneerd, ze hebben nog een beetje rondgelopen, maar het is nu weggeëbd." Burgerwachtoprichter Röbbecke reageerde niet op mijn interviewverzoeken. Sinds het azc hier in 2001 openging, volgt de Pe kelder 'volkswoede' een voorspelbaar ritme. Het piekt na incidenten van geweld of slecht gedrag, en sijpelt vervolgens langzaam weer weg, totdat er weer een incident is. Nederlandse gemeenten met azc's zijn geen brandhaarden geworden. De I&O meldt: '15 procent omwonenden azc ervaart over last; 49 procent inwoners niet-azc-gemeenten ver wacht overlast, als er een azc zou zijn'. Het Pekelder azc huisvest momenteel zo'n 200 mensen, maar Kuin vindt het nu zo rustig dat hij denkt er 400 aan te kunnen - liefst gezinnen, zegt hij, omdat het dorp te weinig vertier biedt voor al leenstaande jongeren. Verkiezing Nederlandse demonstraties en woedeuitingen te gen azc's piekten in de herfst van 2015, nadat een miljoen migranten in Duitsland aankwamen. Maar sinds de Turkije-deal met de EU om de mi granten in Turkije te houden, is de golf asielzoe kers opgedroogd. In 2016 werden zo'n 19.400 asielzoekers in Ne derland geregistreerd (minder dan de helft van het aantal in 2015), plus 11.800 nareizende gezinsleden. Veel azc's staan nu halfleeg. De overgrote meerder heid van de geplande nieuwe centra wordt ge schrapt. Vluchtelingen zijn een thema in deze ver kiezingscampagne, maar minder sterk dan Wil- ders vermoedelijk had gewild. Zijn partij wordt vaak met Brexit en Trump ver geleken. Maar verhoudingsgewijs is het veel klei ner. Brexit en Trump overtuigden beide ongeveer de helft van alle kiezers, terwijl Wilders volgens de peilingen rond de 20 procent staat. Zelfs als de PVV de grootste partij wordt, dan is de vraag met wie ze moet regeren. Namens de WD heeft Rutte een coalitie uitgesloten. Akker man zegt dat hij ditmaal niet op Wilders zal stem men omdat, het 'zinloos' is. Daarbij: Trump en Brexit waren spannende no viteiten, de oudgediende Wilders is dat niet meer. De PVV is de 'middelvingerstem' voor boze Pekel ders, zegt Siegers, maar als SP'er maakt hij zich meer zorgen over stemverzuim. Wilders wil 'de stem van het volk' zijn. Zelfs in het armste dorp van Nederland is hij echter een minderheidspartij. Sommige Pekelders vinden in derdaad dat asielzoekers 'niet deugen'. Maar de meeste burgers hier zijn helemaal niet zo boos. Met dank aan Milo van Bokkum voor onderzoekshulp ook mensen die niet leuk zijn." Veel azc'ers in Oude Pekela hadden zelf ook genoeg van het groepje relschoppers. Voor veel Pekelder kerkgangers is het azc een centraal element in hun levens geworden. Een vrouw die depressief was geworden nadat haar kinderen uit huis waren gegaan, vertelt dat vrij willigerswerk met azc'ers haar bestaan weer zin heeft gegeven. Een andere vrijwilligster, Lenie Cannegieter, is dankbaar dat de asielzoekers 'op onze weg worden geplaatst'. Moslimvrouwen 'knuffelen je blauw', zegt ze. Veel asielzoekers vervelen zich te pletter, en zoe ken afleiding van hun eigen trauma's. Toen een Pe kelder kerk kleren inzamelde voor arme dorpelin gen, hielpen azc'ers met het sorteren. Een aantal islamistische azc'ers bezoekt zelfs bijbelstudie groepen. Veel Pekelders lijken de asielzoekers stilletjes te accepteren. Geert Begeman, een 91-jarige ex-boer die nu boeken en gedichten schrijft, vertelt me: „Dat is gewoon de ontwikkeling van deze tijd, het is de multiculturele samenleving. Het hoort er ge woon bij." Zwinderman, voorzitter van de Pekel der ondernemersvereniging, peilde winkeliers over hun ervaringen met azc'ers. Drie winkeliers mailden terug: Winkelier 1: 'Sommigen zijn aardig en sommigen ver velend. ]e moet ze behandelen, zoals je zelfbehandeld wilt worden... Maar één ding is zeker, ze hebben alle maal iets vervelends meegemaakt... oorlog... onveilige omgeving... dood... getraumatiseerd. Dat wil niemand.' Winkelier 2: 'Wij kunnen rustig stellen dat wij geen last hebben van asielzoekers in onze winkel... Ook za ten ze geregeld in het park maar daar heb ik zelf nog nooit overlast van ervaren. Meestal is het de Pekelder jeugd die heel veel troep achterlaat bij met name de molen.' Winkelier 3: 'Ik heb geen overlast van het azc noch van de bewoners... Wat betreft het proletarisch winke len in de supermarkt van azc'ers denk ik dat zij niet in negatieve zin afwijken van Pekelders.' (Dat sommige Pekelders zich misdragen, hoor ik van veel dorps genoten.) Maar Zwinderman kent zelfs welgestelde dorpe lingen die genoeg hebben van vluchtelingen. Vol gens hem denken zij: 'Ik werk me de blubber, en zie nou wat de overheid met mijn geld doet!' 'Verdiend' en 'onverdiend' Er zijn ongetwijfeld Pekelders die vinden dat er in Nederland nul asielzoekers bij moeten. Ik heb die mensen gezocht, om hen een stem in dit artikel te geven, maar ik heb ze niet gevonden. Bijna elke Pe kelder die ik sprak, inclusief drie PW-aanhangers, maakte onderscheid tussen 'gelukszoekers', die te ruggestuurd zouden moeten worden, en 'echte' asielzoekers die hulp verdienden. Kapteijn, de alleenstaande moeder, is het op veel punten met Wilders eens. Als ze door Rotterdam loopt, 'voel ik me in het buitenland, dan is Neder land echt weg, dan hoor je moskeegeluiden, zulke dingen'. Zij wijst erop dat het Syrische Aleppo niet helemaal is gebombardeerd, alleen Oost-Aleppo. „Dan ga je je wel afvragen waarom al die mensen hier zitten." Maar ze vindt: „Het azc is heel dubbel: je hebt goudzoekers, én mensen die het echt lastig hebben." Want Kapteijn doet ook vrijwilligerswerk in het azc. Kinderen uit het centrum zijn bij haar thuis komen spelen. Zelfheeft zij ooit haar ex-man in Zuid-Afrika moeten ontvluchten. „Dan zie je als mens wel dat je dat nodig hebt, dan is het mooi dat we dat kunnen bieden." Zelfs Akkerman, de Wil- ders-aanhanger die vindt dat Nederland te veel mensen binnenlaat, zegt: „Een vluchteling is voor mij iemand die om politieke redenen moet vluch ten. Dat is voor mij reden om iemand toe te laten. Als jou iets gebeurt, wil je ook ergens heen kun nen." Het Pekelder dorpsconsensus - help 'echte vluchtelingen' maar niet 'gelukszoekers' - verschilt van de harde lijn van Wilders. Het lijkt meer op de verkiezingsslogan van Mark Rutte: 'Doe normaal of ga weg'. De meeste Nederlanders staan niet geheel afwij zend tegenover vluchtelingen. Volgens een peiling van I&O Research en de Universiteit van Twente in 2015, zou 42 procent een azc in hun gemeente 'acceptabel' vinden; nog eens 29 procent vond het acceptabel onder bepaalde voorwaarden. Een populistisch cliché stelt: de elite negeert de 'volkswoede', totdat die overkookt. Dat is echter dinsdag 28 februari 2017 Geert Begeman, 91-jarige ex-boer, bij hem thuis. FOTO RAIMOND WOUDA —Freddie Boon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11