Dit is de multiculturele samenleving. Het hoort er gewoon bij, het is de ontwikkeling van deze tijd 10 BUITENLANDSE INTERESSE VERKIEZINGEN In dit verhaal vervangt Wilders de communist Fré Meis als stem van 'het volk'. Dit verhaal is echter in strijd met de plaatselijke feiten. Al decennia lang dringen gebeurtenissen in Oude Pekela niet altijd goed door tot de landelijke media. De ombudsvrouw van de Volkskrant gaf achteraf toe: veel Pekelders vinden dat asielzoekers wél deugen. Nadat Kuin besloot om de 130 azc'ers over te plaatsen, volgde er een tegendemonstratie: van Pe- kelse boze burgers vóór asielzoekers. Een rij Pekel ders verzamelde zich voor het stadhuis en sprak teksten uit als 'Ik schaam mij', 'Asielzoekers zijn welkom' en 'Pak de daders en niet een hele groep'. Dit protest haalde de landelijke media niet. De pro-azc-betogers waren vooral kerkgangers die vrijwilligerswerk doen in het azc. Jakob Zwinder- man, een Pekelder bedrijfscoach, vindt dat de Bij bel het helder vertelt: „Je ontvangt een gast en je geeft hem bed, brood en bad, zodat hij weer verder kan." Zwinderman vertelde mij: „In onze Wedder wegkerk is een oecumenische dienst gehouden met 200 mensen om geld in te zamelen voor speel goed voor het azc. Dit heeft geen aandacht gekre gen in de pers. De dag ervoor waren er vijftien zwarthemden met tatoeages die alle aandacht kre gen voor hun ergernis over het azc.' Maurits Langeler, kerkganger en zakenman uit het naburige, iets rijkere Nieuwe Pekela, vertelde een groep anti-asieldemonstranten voor het azc: „Er is daarbinnen een 12-jarig jongetje uit Syrië, die zonder zijn ouders hierheen is komen lopen. Wil len jullie naar binnen komen om hem te spreken? De demonstranten zeiden: 'Pleur op, man!"' Maar Langeler begrijpt wel hoe zij het ervaren: „Je kijkt ook niet bij mij naar binnen, en ik heb ook el lende." Hij moest zijn openlijke steun voor asiel zoekers met bedreigingen bekopen. Pekelse kerken helpen zowel azc'ers als arme dorpsbewoners, hoewel vrijwilligster Ria Grijze zegt dat het vaak makkelijker is iets voor azc'ers te doen. Bij hulpbehoevende Pekelders 'ligt het vaak aan een ander, weet je wel?' „Misschien zijn ze erg verbitterd en nemen ze niet zo gauw wat van je aan. Misschien zo'n Syrische vrouw wel." Grijze schrok van de anti-azc-demonstraties. Maar haar Syrische 'maatje' vertelde haar: „Maak je er niet druk over, in ons land en in het azc zijn er Zo nu en dan wakkert een gebeurtenis de spannin gen aan. Vorige zomer gebeurde het weer. Asiel zoekers werden beschuldigd van een reeks incidenten in het dorp: winkeldiefstallen, aanval len op twee politieagenten, wildplassen in een tuin, en een man die een 12-jarig meisje op haar fiets tegenhield en haar vroeg mee te gaan. (Vol gens een dorpsgerucht heeft hij haar aangerand, maar de politie weerspreekt dat: zijn gedrag was 'ongepast' maar geen misdrijf. Het meisje fietste weg.) Er waren ook klachten over azc'ers die in het dorpspark rondhingen en vrouwen nafloten. De burgemeester van Pekela, Jaap Kuin (PvdA), zegt: „Toen bleek al snel dat het ging om een groepje 'veilige-landers'." Dat zijn asielzoekers uit Oost- Europa en Noord-Afrika die bijna geen kans op asiel maken. In september organiseerde de groep Kameraad schap Noord-Nederland een demonstratie tegen het Pekelder azc. Dit was het protest dat in de Volkskrant stond. De foto's van boze kaalgeschoren mannen leken het stereotiep van een woest en achterlijk Oude Pekela te bevestigen. Echter, de meeste demonstranten die dag waren helemaal geen Pekelders, maar Kameraadschaps leden die van buiten kwamen. Het Kameraadschap kan volgens minister Ronald Plasterk 'worden be schouwd als een extreemrechtse groepering'. Kuin: „Daar wil ik niets mee te maken hebben. Daar communiceer ik niet mee." Toch leefde het ongenoegen over het azc ook bij veel Pekelders. Nog tijdens de Kameraadschaps demonstratie moest een surveillerende politie wagen plotseling wegracen na weer een diefstal in de Jumbo-supermarkt. Siegers: „Dan denk je: jongens, dit kunnen we niet lang volhouden. Mensen die uit alle liefde een kind uit Syrië zou den opvangen, het liefst in de eigen woonkamer, die zeiden: we motten ze niet meer." In dezelfde periode als het Kameraadschappro test, was er een spontane demonstratie van Pekel ders die de misdaadgolf beu waren. Dat deed Kuin besluiten in te grijpen: „Het was echt een afspiege ling van de bevolking van Oude Pekela. Ik zei: Ik ben het zat. COA, kunnen jullie de veilige-landers hier weghalen." Het COA weigerde. Kuin stond er echter op dat er van de ongeveer 330 asielzoekers in het azc, 130 (inclusief de pro bleemgroep) naar andere azc's werden overge plaatst. De probleemgroep ondermijnde volgens hem de steun voor echte vluchtelingen. In dit geval stond Kuin alleen onder druk van boze burgers. Over een paar jaar heeft de burge meester misschien tevens te maken met een boze PW-fractie in de gemeenteraad. Vanaf 2018 wil de partij in het hele land aan zoveel mogelijke ge meenteraadsverkiezingen meedoen. De ongemakkelijke feiten Wat er vorig jaar in Oude Pekela gebeurde, kun je als typisch Wildersverhaal vertellen: arm, blank dorp maakt de Haagse elite duidelijk dat (om met de Volkskrant te spreken) asielzoekers 'niet deugen'. dinsdag 28 februari 2017 Oude Pekela, de huizen in de Hugo de Grootstraat fotoraimondwouda tt —Geert Begeman Burgemeester Jaap Kuin. fotoraimondwouda T Rianne Kapteijn met haar dochters: „Ik voel me wel gelukkig in Pekela." fotoraimond wouda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10