K 9 'Zo'n volle zaal vind ik niks' 'Op platteland is 't normaler' 'Ik dacht: dat kan ik wel' altijd wel nieuwsgierig. Waarom? Soms leven er misvattingen. Bijvoor beeld dat zon bevalling geheel zon der risico's is. Terwijl vrouwen in een ziekenhuis juist meer kans op een in greep lopen." Dat vrouwen van nu minder stoer zijn: daar gelooft ze niet in. „Barende vrouwen blijven me tot op de dag van vandaag juist verbazen. Ze gaan door, zelfs op momenten dat de men sen aan hun kraambed denken: nu gaat het écht niet meer. Dat geldt ook voor vrouwen die voor pijnstilling kiezen. Die hebben vóór zo'n spuitje vaak al heel wat weeën moeten door staan." Dat de thuisbevalling uit de gratie is, heeft volgens haar eerder te maken met een soort controledwang. „We leven in een tijd dat mensen in het algemeen slechter om kunnen gaan met onvoorspelbaarheid. Ze willen het liefst alle risico's uitsluiten, maar het bijzondere aan een bevalling is nu juist dat je nóóit alle risico's uit kan sluiten." En dan is er nog die overdosis aan informatie. Op social media, fora, in Thuis bevallen bladen. „Het is een van de geneugten van deze tijd, dat er zo veel voor han den is, maar het kan ook té zijn. Dat leidt ertoe dat gezonde vrouwen veel angstiger voor de geboorte worden dan nodig is." Petry onderscheidt in haar praktijk inmiddels drie categorieën. De grote meerderheid die gaande de zwanger schap over de bevalling beslist. Een klein gedecideerd groepje dat bij voorbaat de poliklinische variant met pijnstilling wil. En een net zo groot groepje dat vastberaden voor een thuisbevalling 'met zo min mogelijk toeters en bellen' opteert. Traditie Dat er nog altijd vrouwen zijn die per se een 'natural birth' willen, maakt Petry er zeker van dat de thuisbeval ling het komende decennium wel overleeft. „Ook in landen waar een thuisbevalling helemaal niet nor maal is, zien we de belangstelling toenemen, zoals in de VS. Hier, waar het van oudsher de traditie is, geldt dat nog sterker." Ze wil best kwijt dat ze zélf- als verloskundige én moeder van twee kinderen én oma van drie kleinkin deren - de thuisbevalling nog steeds als 'een unieke ervaring' ziet. „Als een vrouw zich er goed bij voelt en het kan, dan is zo'n bevalling het meest intiem. In je eigen omgeving, met je eigen familie, in je eigen co con." Ze crost er nog graag de nachtelijke straten van Roosendaal in haar Mini voor door. Bij nacht en ontij. Tot aan haar pensioen. „Toen ik begon, dacht ik: dit zal toch wel eens een sleur worden. Maar nee. Nooit. Elke beval ling is uniek. Niet alleen voor de ou ders, ook voor mij." ERVARINGSDESKUNDIGEN donderdag 23 februari 2017 GO M Petry Verhees onderzoekt een patiënt, fotojoyce VAN ËBELKOM Thuisbevallingen zijn steeds minder populair. 2015 02302171 BRON: PERINED Jet (41) beviel thuis van zowel zoon (inmiddels 11) als doch ter (7) „Bij mijn eerste kind had ik wel nagedacht over de risico's van zo'n thuisbevalling. Uiteindelijk besloot ik: ik laat de angst niet regeren. Een thuisbevalling was niet eens zo vanzelfspre kend, want de zwangerschap ging moeizaam. Ik moest de laatste tien weken plat liggen. De bevalling ging uiteindelijk prima. Bij de tweede werd het ook een thuisbevalling, maar moest ik na de geboorte toch naar het ziekenhuis omdat de placenta niet los wilde komen en ik veel bloed verloor. Toen heb ik dus toch twee nachten in het ziekenhuis gelegen. Dat was niks voor me. Zo'n volle ziekenhuiszaal, met vijf andere vrouwen, huilende baby's en snurkende mannen. Ik was blij toen ik weer thuis was. Het mooiste thuis is de privacy. Dat je lekker in je eigen omgeving wat rondscharrelt tot het grote moment aanbreekt." <15 Daniëlle (36) beviel in het zie kenhuis van haar dochter (in middels 2) en thuis van haar zoon(O) „Ik had van mijn dochter ook thuis willen bevallen, maar dat kon niet, onder meer omdat ze te vroeg kwam. Ik heb mijn zoontje gelukkig wel thuis kun nen krijgen. Dat leek me vanaf het begin het fijnst: ik stond na de bevalling lekker onder mijn eigen douche. En de familie kon meteen een kijkje nemen zonder op bezoektijden te let ten. Bovendien: mijn dochter hoefde maar even naar een oppas. In mijn omgeving zijn best veel thuisbevallingen, maar ik woon dan ook in een dorp. Op het platteland is het een beetje de 'cultuur'. Eng vond ik het niet. Als er iets was misgegaan, was ik nog altijd snel in het ziekenhuis geweest. Ik vind dat iedereen zelf moet kiezen, maar zie die angst voor de bevalling wel als iets wat bij deze tijd hoort. Dat we het liefst alle risico's uitsluiten." Marieke (43) beviel thuis van zoon (1), dochter (8) en in het ziekenhuis van oudste zoon (10) „Ik weet dat vrouwen zich te genwoordig meer zorgen maken over de risico's - zeker na die cijfers over babysterfte - maar ik heb zelf het pro bleem nooit zo gezien. Thuis bevallen leek me gewoon fijner en ik dacht: dat kan ik wel. De eerste keer werd het toch een ziekenhuisbevalling omdat het baby'tje hartritmestoornissen leek te hebben. Ik vond het er niet fijn. Zo'n kille kamer in ja- renzeventigstijl, vreemden aan je bed, en dan ook nog ver plicht blijven liggen terwijl ik juist in een hoekje wilde zitten. De laatste keer ging niet hele maal zonder problemen want mijn zoon had wat ademha lingsmoeilijkheden die de ver loskundige met haar zuurstof tank gelukkig op kon lossen. Je doet zo'n bevalling natuur lijk niet alleen. De verloskun dige is erbij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9