'Iets voor geitenwollen-sokken-moeders' 8 'Kwaliteit dyslexietest omhoog' Dit moeten 'alternative facts' zijn INTERVIEW PETRY VERHEES Met haar bijna veertig jaar werkervaring heeft verloskundige Petry Verhees (61) uit Roosendaal het enthousiasme voor de thuisbevalling jaar na jaar af zien nemen. Maar dat het oer-Hollandse fenomeen verdwijnt? Daar gelooft ze niks van. Barende vrouwen blijven me tot op de dag van vandaag juist verbazen De kwaliteit van de test waar mee wordt vastgesteld of een scholier leesblind moet om hoog. Staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs gaat daarover in overleg met psycho logen en orthopedagogen die deze dyslexieverklaringen afge ven. Mogelijk komt er een keur merk. Al langer maakt Dekker zich zorgen over het snel stijgende aantal dyslexieverklaringen dat wordt afgegeven. Leerlingen met zo'n verklaring krijgen lan ger de tijd bij toetsen en exa mens. „Dat hoge aantal strookt totaal niet met het aantal leer lingen dat volgens wetenschap pelijk onderzoek dyslexie zou hebben", zei Dekker gisteren in een Kamerdebat. De VVD-bewindsman doet hier onderzoek naar, maar de re sultaten worden pas in de zomer naar de Kamer gestuurd. Een aantal Kamerleden eiste nu al actie van de WD-bewindsman. „Standaarden in de vorm van toetsing of de methode waarop dat gebeurd zijn er niet", signa leerde CDA-Kamerlid Michel Rog. „Die zouden er wel moeten zijn." Fout: geen melding vrijlating misdadigers Door een softwarefout is de vrijlating van een behoorlijk aantal daders van zware mis drijven niet gemeld aan burge meesters en slachtoffers. Het Informatiepunt Detentiever loop (IDV), dat slachtoffers op de hoogte moet stellen, kreeg volgens staatssecretaris Dijk- hoff 128 keer geen melding. Daardoor zijn drie slachtoffers niet tijdig geïnformeerd. Tus sen halverwege 2016 tot en met januari dit jaar werd 21 keer geen melding gemaakt aan burgemeesters, die geïn formeerd behoren te worden. Minder treinen vanwege storm Koningspaar naar paus MDMA in pindakaas Naai die jaren kan Petry Verhees na een geslaagde thuisbevalling nog steeds hummend van opluchting in haar felrode Mini op huis aankoersen. „Dan rijd ik bij het ochtendkrieken door de donkere stad, draai het raam open, hoor de eerste vogels fluiten, en denk: moe der gezond, baby'tje gekomen, klusje geklaard, fijn, fijn!" Ze heeft er sinds de start van haar eigen praktijk in 1977 misschien wel tweeduizend thuisbevallingen op zitten. Zó lang draait Petry al in de Brabantse gemeente mee, dat ze nu zelfs de kinderen geboren ziet wor den van de kinderen die ze ooit, lang geleden, op de wereld zette. „Dan komt er opeens een oma de woonka mer in die zegt: hé, Petry, werk jij nog steeds?" Echo De 61-jarige verloskundige maakte in vier decennia een rits ingrijpende veranderingen in de geboortezorg mee. De introductie van de echo. De lancering van de combinatietest. De 24-uurs beschikbaarheid van de rug- genprik. En: de almaar tanende po pulariteit van dat typisch Neder landse verschijnsel: de thuisbeval ling. Petry: „Toen ik begon, koos slechts 20 procent voor een ziekenhuisbeval ling. Dat waren vooral migranten die in hun thuisland slechte ervaringen hadden gehad en vrouwen die zeifin het ziekenhuis werkten. Zo'n 80 pro cent koos voor de thuisbevalling, hoewel het woord 'koos' raar is. Want vrouwen bevielen thuis, dat sprak vanzelf, tenzij er een medische reden vwas om het bniet te doen." Nu kiest het leeuwendeel van de aanstaande moeders in haar Bra bantse praktijk voor een bevalling in ziekenhuis of geboortecentrum en een minderheid voor thuis. „Slechts een derde wil het nog, schat ik, en de helft daarvan bevalt uiteindelijk toch in het ziekenhuis." Dus, ja, dan komt ook Petry in de buurt van dat historische laagtere cord van 13 procent thuisbevallingen (Perined, 2015). Wel of niet thuis bevallen: Petry beseft dat het voer is voor emotio nele, soms zelfs giftige discussies. „Ik heb daar geen zin in. Want dat cliché dat de verloskundige altijd pro thuis bevalling is en de gynaecologen pro ziekenhuisbevalling klopt echt niet. Ik ken bijvoorbeeld genoeg vrouwe lijke gynaecologen die zelf thuis zijn bevallen." Nieuwsgierig Ze is zelf, zegt ze, de laatste om vrou wen die per se een ziekenhuisbed willen, dat uit hun hoofd te praten. „Ik respecteer hun keuze. Maar ik ben GEBOORTEZORG donderdag 23 februari 2017 GO DEN HAAG CDA-lijsttrekker Sybrand Buma reageert in de Volkskrant op de vraag wat hij denkt als zijn par tij bij de verkiezingen 76 van de 150 Kamerzetels binnenhaalt DEN HAAG PERSCONFERENTIE, Een Maleisische politiechef laat zien hoe Kim Jong-Nam, de halfbroer van de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-Un, op een vliegveld in het land is ingesmeerd met gif, om hem te doden. Gisteren werd bekend dat er getracht is in te breken in het mortuarium waar Jong-Nams lichaam verblijft. Noord- Korea wil onmiddelijke vrijlating van de verdachten, foto reuters WEER In het hele land rij den vandaag minder treinen. Dat heeft de NS besloten nu er een zware storm wordt verwacht met windkracht 9 tot 10 en uitschieters tot kracht 11. Het KNMI heeft voor donder dag voor het hele land code geel afge kondigd. Verkeers dienst VID raadt af om met een aanhan ger of lege vracht wagencombinatie de weg op te gaan van wege de storm. STAATSBEZOEK Koning Willem- Alexander en konin gin Maxima brengen in juni een staatsbe zoek aan Vaticaan stad, waar de paus zetelt. Dat doen ze ook aan Italië, waar ze naast Rome ook Milaan en Palermo willen bezoeken. HOUTEN/MUIDEN De politie heeft twee mannen uit Houten en Muiden aangehouden met ruim 2 kilo MDMA in potten pindakaas in hun auto. Bij een huiszoeking werden later ook nog dozen met potten pinda kaas in beslag ge nomen. Nader on derzoek wees uit dat er niet alleen pindakaas in de pot ten zat, maar ook zakjes MDMA-kris- tallen. Van MDMA wordt xtc gemaakt. 'Thuisbevalling is nog steeds het intiemst' Eefje Oomen Roosendaal Petry Verhees Hoogleraar Raymond de Vries (Verloskunde) stelt vast dat het imago van de thuisbe valling veranderd is. „Het wordt steeds vaker gezien als iets voor gei- tenwollen-sokken-moe- ders." Daarnaast verandert ook de geboortezorg, oordeelt hij. „Anders dan in andere landen was Nederland altijd de plek waar de verloskun dige het voortouw nam. Dat leidde tot meer thuisbevallingen. In het nieuwe systeem van 'in tegrale geboortezorg' krijgt de gynaecoloog, die natuurlijk vanuit het ziekenhuis opereert, meer te zeggen." De NVOG, de koepel van verloskundigen, be strijdt dat laatste: „Het versterkt de positie van de verloskundige juist: dat laat de praktijk zien." Raymond de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8