Nieuwe wijk De Woongaard in Oud-Vossemeer op de lange baan 7 Horecagelegenheid in Kapelle roept 2017 uit tot feestjaar ÏFOXY Hotel De Zwaan heeft dit jaar heel veel te vieren. Het belangrijkste feest is vanwege het 400-jarig bestaan van het Kapelse horeca-etablissement. En al die 400 jaar droeg de zaak dezelfde naam. BH k las het in een oud register", vertelt Angelique Schneider. „In 1617 is De Zwaan begon nen als herberg. De exacte da tum weet ik niet. Maar omdat Jurgen en ik vanaf 22 december 2002 in De Zwaan zitten, houden we die datum maar aan." Sinds eind 2002 (dit jaar vieren ze hun 15-jarig jubileum) runnen Jur gen en Angelique Schneider de ho recagelegenheid aan het Kerkplein in Kapelle. „Toen wij het overna men had het niet meer zo'n goede naam", kijkt Angelique terug. „We hebben er toen over gedacht om van naam te veranderen. Maar nu ben ik blij dat we dat niet gedaan hebben. Want 400 jaar lang de zelfde naam is toch wel heel bijzon der." De Zwaan (of't Zwaantje' in de volksmond) is een begrip in Ka pelle en omstreken. Met elf kamers en achttien bedden doet het pand dienst als hotel, maar ook als café en restaurant heeft het door de jaren een naam opgebouwd. „Wij maken bijvoorbeeld de friet nog zelf. Jur gen staat elke morgen de aardappels te schillen." De start van de herberg was in de zeventiende eeuw een tikje voor zichtiger. „Het is begonnen als laag bouw, indertijd. Pas later is er de hoogte in gebouwd. En nog eens veel later is de scherpe hoek afge rond. Dat is pas in of na de jaren '50 van de vorige eeuw geweest." Toch was er ook al in de vroege beginperiode een belangrijke rol weggelegd voor De Zwaan. Ange lique: „Het was één van de belang rijkste punten van het dorp. Er stonden bijvoorbeeld acht emmers klaar voor als er ergens brand uit brak. En er werd hier recht gespro ken." Rijdende Rechter Die rechtspraak herinnert de uit baatster aan een latere variant van „We hebben hier de Rijdende Rechter nog eens binnen gehad. In De Zwaan stonden zeven emmers water klaar voor als er brand uitbrak Dat ging over een haan in de Mael- stede. Eén van de betrokkenen kon zich vervolgens niet neerleggen bij de uitspraak. Toen heeft burge meester Kramer zich er nog mee bemoeid." Behalve dat het hotel in de loop der jaren de hoogte in ging is er nog wel meer veranderd aan het pand. „Waar nu de zalen zijn, was vroeger een open plek. Een soort binnen tuin. En zelf hebben we het ook flink aangepakt toen we het over namen. Bij een verbouwing moes ten we zelfs door zeven plafonds voordat we bij het dak kwamen. En onder het behang kwamen oude kranten tevoorschijn van 1800- nog-wat." De Schneiders wonen zelf ook in het hotel. Dat biedt meer voor- dan nadelen, volgens Angelique. „Op die manier heb je veel meer tijd voor je kinderen. En je spaart er nog een nachtportier mee uit ook. Want in een hotel moet natuurlijk wel ie mand aanwezig zijn 's nachts." Om het dubbele jubileum te vie ren is heel 2017 in De Zwaan uitge roepen tot feestjaar. „We organise ren elke maand iets. In januari heb ben we DJ Willem gehad, in fe bruari een dartstoernooi en in maart houden we bijvoorbeeld een Chouffe Night, compleet met grote kabouter buiten. Zo gaat het het hele jaar door, met high tea, high beer, pubquizzen en noem maar op. En ergens rond de 22e december houden we een feestavond." Maar er is nog een derde jubi leum te vieren: Op de eerste zater dag van april wordt ook nog eens de tiende editie van Zwaanfest gehou den. Het gratis toegankelijke mu ziekfestival voor de 'iets stevigere muziek' trekt altijd veel liefhebbers naar Kapelle. „Dat is het drukste in- doorgebeuren dat we hier hebben", aldus Angelique. „Dan is het hier echt mudvol, van de grote zaal tot in 't café." Aan de Patrijzenweg zouden, tus sen de boomgaarden, in eerste in stantie 32 huizen komen. Met name de buurt was er helemaal niet blij mee. Er werden ongeveer 170 handtekeningen ingezameld tegen het plan. Omwonenden vin den de wijk een aantasting van het buitengebied, vrezen verlies van uitzicht en menen dat er vol doende inbreidingslocaties zijn Ruim een jaar geleden werd het voorontwerp-bestemmingsplan ter inzage gelegd, maar daarna werd het stil. „Het plan kan op dit moment niet doorgaan, omdat het provinciaal beleid geen mogelijk heden biedt", laat een woordvoer ster van de gemeente desgevraagd weten. De beoogde locatie valt buiten het gebied waar mag wor den gebouwd. Polderman Initiatiefnemer Paul Polderman laat weten dat de wijk er wat hem betreft zeker nog komt in de toe komst. „Maar ik ben afhankelijk van de gemeente. Daar ligt de bal nu." Er zitten ondertussen wel een paar inbreidingsplannen in de pijplijn. Het college wil medewer king verlenen aan de herontwik keling van een voormalige be drijfslocatie aan de Coentjesweg. Dat plan staat nog in de kinder schoenen. Volgens de gemeente is nog niet bekend hoeveel huizen er komen. Een soortgelijk plan aan de Hofstraat heeft al meer vorm. Daar wijkt een voormalig garagebedrijf voor de bouw van vier woningen. De raad velt binnenkort een oor deel over het bestemmingsplan. donderdag 23 februari 2017 CHOUFFE CHOUFFE CHOUFFE Jurgen en Angelique Schneider achter de bar in De Zwaan, foto mechteld jansen De Zwaan anno 2017. foto's willem adriaansens De hoek naar de Biezelingsestraat vroeger. De Zwaan viert drie keer jubileum Willem Adriaansens Kapelle -Angelique, uitbaatster De komst van de woonwijk De Woongaard in Oud-Vossemeer is op de lange baan geschoven. Het past niet binnen het provin ciaal beleid. Rob Paardekam Oud-Vossemeer DELTA verbindt KIJK OP DELTA.NL/FOXSPORTS EN MELD JE VANDAAG NOG AAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62