ftl 3 dagen Biesbosch Ondanks voorspoed ook veel hoofdpijndossiers voor bedrijfstak 'Piri is doorgeefluik van Koerdische partij HDP' 5 zone meldt om pal naast hen te gaan vissen." Nooitgedagt houdt zich niet in als hij een toekomst schetst waarin het de 'achterblijvers' in de EU niet lukt om heldere afspraken te maken met de Engelsen. „Wor den de onderhandelingen te slap aangepakt, dan gaat minimaal de helft van de Nederlandse visserij sector kapot." Een andere bron van ergernis is de zogeheten aanlandplicht die De vrije handel op zee is door de jaren heen een vervagend begrip geworden door de EU aan de vissers is opge dragen. In augustus vorig jaar to gen tientallen vissersschepen naar Rotterdam om daar tijdens de druk bezochte Wereldhavendagen hun bezwaren kenbaar te maken. Het publiek kreeg gratis gebakken vis van de vissers. Bij de aanland plicht, die in 2019 honderd procent moet zijn, mag geen vis meer overboord gekieperd worden. De bijvangst dient aan wal wor den gebracht. „Ondermaatse vis heeft 70 procent kans om te over leven als wij ze teruggooien", zegt machinist Teun Wezelman van de Ouddorp 1. „De rest is voer voor andere vissen en vogels. Dat werkt al jaren prima, maar een of ander dom mens uit Griekenland, Maria Damanaki, drukte dit erdoor." Zorgen zijn er verder over de ruimtelijke claims op de zee. Het aantal windmolenparken op zee neemt eveneens hand over hand toe. Vissersschepen mogen er niet komen of doorheen varen. Wezel man vindt het kolder. „Het mag al lemaal ten koste van ons gaan. We moeten zigzaggend naar de vangstgebieden varen, want een kwart van de zee is verboden ter rein voor ons geworden." De verdiensten in de visserij zijn erg goed endeSeheveningse visafslag floreert. Tegelijkertijd zijn er grote zorgen bij de kenners. Deze krant sprak met hen. De zaken gaan goed in de Neder landse visserij. „2015 was al mooi, maar vorig jaar was zonder meer top. De verdiensten zijn uitste kend", zegt de Scheveningse visse rijkenner Bram Pronk terwijl hij koffie zit te drinken op de Oud dorp 1, een hoofdzakelijk op tong vissende kotter van rederij Jaczon. Ondanks de voorspoed is er dei ning in de bedrijfstak, die na zware saneringen om de visstand in de Noordzee te herstellen weer economisch gezond is. Om de pijnpunten maar even op een grote hoop te gooien: het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de EU, de aanlandplicht en de uit breiding van natuurgebieden en windmolenparken op zee. „De vrije handel op zee is door de jaren heen een vervagend begrip gewor den voor de visser", zegt Johan Nooitgedagt. Hij is voorzitter van de Nederlandse Vissersbond. De belangenclub voor beroepsvissers, eigenaren en opvarenden in zee-, kust- en binnenvisserij. De gemeente Den Haag erkent in ieder geval een deel van de pro blemen en trekt mee ten strijde. Onlangs meldde wethouder Kar- sten Klein (Economie) zich in Brussel om daar duidelijk te ma ken dat de onderhandelingen met de Britten over hun Brexit abso luut niet ten koste mogen gaan van onze vissers. Meer dan de helft van de door Nederlandse schepen gevangen vis komt namelijk uit de Britse wateren. Maar na de Brexit willen de Britten, aldus Nooitgedagt en andere betrokkenen, waarschijn lijk hun eigen wateren beheren. „Dat kan ons restricties opleveren. Stopt of stokt de toegang tot de Engelse wateren, dan valt het eco nomische fundament onder onze visserij weg. Dan zijn 120 Neder landse vissersschepen straks aan het werk op de postzegel die we de Nederlandse wateren noemen. Vissen op een kluitje... daar schiet niemand wat mee op." Daarom trekt de visserijvoor man ook altijd van leer als hij uit de hoek van de garnalenvissers hoort dat het hele Brexit-verhaal hen niet raakt. „Zij werken kort voor de kust maar geloof me, die worden niet blij als Jan en alleman zich ineens in de Nederlandse zee- gelik verwijt Piri, die namens de PvdA in het Europees Parlement zit en nu op werkbezoek is in Tur kije, niet onpartijdig te zijn. Zij is volgens hem geen rapporteur, maar een doorgeefluik van wat de Koerdische partij zegt. Die wordt door de regering gebrandmerkt als het verlengstuk van de 'terroristen van de PKK'. Piri zegt desgevraagd dat ze „met zoveel mogelijk mensen praat om tot een zo evenwichtig mogelijk oordeel te komen. Ik be treur het dat de Turkse EU-minis- ter mijn onpartijdigheid in twijfel trekt, maar het zal mijn werk niet beïnvloeden". Piri heeft zich niet geliefd ge maakt in Ankara door haar scherpe kritiek op de grootscheepse hek senjacht na de verijdelde coup en haar pleidooi om de EU-bespre- kingen met Turkije over toetre ding te bevriezen. Toen ze in november Turkije wilde bezoeken, gaven de autori teiten haar te verstaan dat ze 'niet welkom' was. Piri zet zich ook in voor journa listen en Koerdische parlements leden, van wie velen al maanden zonder proces achter tralies zitten. De aanklachten gaan meestal over 'het verspreiden van propaganda voor een terroristische organisatie (PKK) en banden met terroristen'. 3 dgn Den Bosch**** 3 dagen Antwerpen www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cpg incl. diner donderdag 23 februari 2017 GO Brexit bedreigt de visserij Johan Nooitgedagt, vissersbond Angelique Mulders Den Haag De Nederlandse vissers kennen goede tijden, maar de vraag is of dat zo blijft, foto frank jansen 2 nachten incl. ontbijt in 3* Hotel Port of Moerdijk lx diner (dagmenu), gratis wifi en parkeren Incl. rondvaart van 2 uur door de Biesbosch Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! De Turkse minister voor EU- zaken, Ömer Qelik, beschuldigt de Nederlandse Turkije-rappor- teur Kati Piri ervan de spreek buis te zijn van de Koerdische partij HDP. Mare Guillet Istanboel Kati Piri was niet welkom in Turkije, fotoanp 4* vd Valk Nuland - Den Bosch (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi en parkeren yiQ 50 Aankomsten t/m dec. J 3* Antwerp City Hotel (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi Aankomsten t/m aug. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Ontdek Nationaal Park De Biesbosch vanaf het water met een rondvaart!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5