Renesse gaat data bezoekers verzamelen en koppelen 7 NIEUWBOUWWONING IN MARITIEME SFEER AAN DE HAVEN VAN ZIERIKZEE Haamstedenaar Bert Dolk en zijn Zierikzeese vrouw RoelineOrnee bouwen een bijzonder huis op een bijzondere plek. Het nieuwe havenkan toor?' 'De sluiswach terswoning?' 'Is de wel standscommissie soms opgeheven?' Zierikzeeënaren luchten hun hart op Facebook. Op de dijk tegenover de drukke Nieuwe Haven wordt een huis ge bouwd. Het is het enige huis op die hele dijk en het is nog opval lend van ontwerp ook. „Ik heb deze grond ruim tien jaar geleden gekocht omdat ik sa men met aannemer Jan Rogge band plannen had voor een nieuwe jachthaven met woningen er omheen", vertelt auto- en wa tersportfanaat Bert Dolk (76). „Oranje Bolwerk heette dat plan. Op deze plek had de dijk doorge prikt moeten worden. Dat mocht van het waterschap op voor waarde dat we rond de haven een nieuwe dijk zouden leggen." Maar de gemeenteraad was tegen en het plan belandde in de prullenbak. Een paar jaar geleden kreeg Dolk een relatie met de Zierik zeese wedstrijdzeilster Roeline Ornee. „Ik kende haar al zeker 25 jaar. Ze was vaak mijn tegenstan der bij wedstrijden. Vorig jaar zijn we getrouwd. Op een gegeven moment vroegen we ons af wat we met die oude bungalow en die schuur op de dijk moesten. We besloten er zelf te gaan wonen." De bungalow werd gesloopt en de schuur, waarin vroeger begrafe nisondernemer en taxibedrijf De Jong zat, werd opgeknapt. Roeline begint daar in mei haar bedrijf Or nee Marine Services. Dolk: „Wat wordt dat nou? Dat je daar toe stemming voor krijgt, hoor ik om Maar het heeft en houdt een woon- werkbestemming. Niks aan de hand me heen. Ik moet het telkens uit leggen. Maar het heeft en houdt een woon-werkbestemming. Niks aan de hand. In het gemeentehuis noemden ze ons plan een aan winst voor de entree van Zierik zee. We hebben alleen wat gezeur gehad over de schuurdeuren die we hebben vervangen. Die waren rot en nu zitten er precies dezelfde in. Alleen zijn dit elektrische." Het nieuwe huis heeft twee bouwlagen. Die tweede laag be staat vooral uit een groot terras vanwaar je over de Oosterschelde kan kijken. Het huis, ontworpen door architect Brinkman in Re- nesse, wordt van hout en steen, waarbij grote patrijspoorten het maritieme karakter benadrukken. Het dak wordt van groene kunst stof. Over drie maanden moet het klaar zijn. Dolk: „We openen met muziek. Saxofoons over het water, prachtig vind ik dat." Achter de piraat en het antieke kanon op de dijk moeten we niks zoeken, vindt Dolk. „Gericht op het gemeente huis? Onzin. Een geintje, verder niks. De piratenpop is van Frank Kouijzer en het kanon is van mij. Frank heeft fantasie. Prachtig toch?" Wandelend naar de nieuw bouw zegt Dolk: „Weet je dat de ZIERIKZEE gemeente Roggeband en mij nog twee keer heeft benaderd over het Oranje Bolwerk? Of we niet als nog..? Maar we hebben er geen zin meer in." Bolwerken In drie jaar worden alle mogelijke datagegevens van bezoekers van Renesse verzameld en gekoppeld, vertelt ondernemersvoorzitter Anton Krijnse Locker. Onder meer op basis van (anonieme) pintrans- acties wordt nagegaan welke inte resses die betreffende gast heeft. „Die informatie stelt ondernemers in staat heel gericht te sturen op de 'vraagkant'. Dat is goed voor de on dernemer, maar ook voor de gas ten. Want die worden in feite op hun wenken bediend." Net zo goed geluimd is hij over de nieuwe poging een BIZ in te stellen. In 2012 werden soortgelijke plannen nog weggestemd. Maar dit keer is Krijnse Locker positief. Ook al blijven ondernemers als pensionhouder Jim Sleicher kri tisch. Met name over de financie ring. „Ondernemers betalen straks een bijdrage gerelateerd aan de waarde van hun pand. Naar ver houding betalen kleine bedrijven dus het meeste. Want voor een camping als de Julianahoeve is een maximum van 480 euro per jaar niks. Democratischer zou zijn als de bijdrage wordt gerelateerd aan de omzet. Als je zo een half pro cent van de Julianahoeve kan bin nenhalen, schiet het lekker op!" Besloten werd dinsdagavond tot oprichting van een projectgroep, die de opzet en plannen van de BIZ Groot Renesse voor het najaar ver der in de steigers gaat zetten. DELTA donderdag 23 februari 2017 SD Enige huis op hele dijk valt op Ton van den Nouweland Zierikzee - Bert Dolk Handelsstad Zierik zee kreeg in de 14de en 15de eeuw zijn stadswallen met poorten en bruggen. Toen aan het eind van de zestiende eeuw het havenka naal werd gegraven moest deze nieuwe toegang ook worden beschermd. Daarom werden twee bolwer ken gebouwd. Aan de westzijde van de haven verrees in 1621 het Blauwe Bol werk. Aan de oost kant werd het Oranje Bolwerk aangelegd dat in 1652 werd vol tooid. Alleen het Blauwe Bolwerk is gespaard gebleven. In 1817 werd een doorgang naar de Westhavendijk ge maakt. Op de plaats van het Oranje Bol werk ligt nu een deel van bedrijventerrein Zuidhoek. Toeristendorp Renesse werkt aan nieuwe ideeën voor de toe komst. De reanimatie van plan nen voor een bedrijfsinveste ringszone (BIZ) lijkt geslaagd. Daarnaast verwacht de onder nemersvereniging veel van de databank die wordt aangelegd door de HZ Vlissingen in sa menwerking met het Kennis centrum Zeeland. Marcel Modde Renesse Bert Dolk en Roeline Ornee met hun hond Charlie, foto marieke mandemaker verbindt KIJK OP DELTA.NL/FOXSPORTS EN MELD JE VANDAAG NOG AAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57