llLlJjJjy/ffJZJfJ, fjJ rJzJ'i. 4 Va 399,- Ontdekkers spreken van een enorme doorbraak in de jacht op planeten met buitenaards leven. Als dwergster Trappist-i, in het ster renbeeld Aquarius, wordt vergezeld door planeten met water op het op pervlak, dan is de aarde verre van uniek. „Er zijn immers ontelbare dwergsterren als Trappist-t in het heelal. De kans dat er ergens plane ten als de aarde omheen draaien, is dus groot", zegt Ignas Snellen van de Sterrenwacht Leiden. Klein, koel en zwak Collega-astronoom Michael Gillon van het STAR-instituut van de Uni versiteit van Luik, een van de hoofdonderzoekers, is net zo en thousiast. „Trappist-i heeft een ver bazingwekkend planetenstelsel. Niet alleen omdat we zoveel plane ten hebben ontdekt, maar ook om dat ze stuk voor stuk zo groot zijn als de aarde", aldus Gillon. Trappist-r is een dwergster van de M-klasse: klein, zeer koel en zwak. Zij is iets groter dan Jupiter en staat op 40 lichtjaar (380 biljoen kilometer) van de aarde. Astrono men hadden al het vermoeden dat dwergsterren kunnen zijn omge ven door aardachtige planeten in krappe omloopbanen. „Het is de eerste keer dat we zo uitvoerig naar dit soort sterren hebben gekeken", legt Snellen uit. „Deze zijn tien keer kleiner dan onze zon en duizend keer zwakker." Trappist-i heeft zeven kleine pla neten die in volgorde van de af stand tot hun moederster de na men Trappist-rb tot en met rh heb ben gekregen. De zes binnenste lij ken zowel qua grootte als tempera- Dwergster Trappist-1 ontdekt tuur op de aarde. Ze hebben waar schijnlijk een rotsachtige samen stelling. De grootste aandacht gaat uit naar Trappist-ie, f en g. Voor vloeibaar water op hun oppervlak zijn de andere planeten die dichter bij de dwergster staan (b, c en d) te heet, de buitenste (h) is te koud. Trappist-1 heeft een verbazingwekkend planetenstelsel De zeven planeten zijn ontdekt met behulp van krachtige telesco pen in de ruimte en op aarde, waar onder de Very Large Telescope van de Europese organisatie ESO. „De Europese bijdrage aan dit project is groot. Collega Gillon uit Luik is een van de trekpaarden van het onder zoek", zegt Snellen. Bij het onderzoek is gebruikge maakt van zogeheten transits, pla neetovergangen. Elk van de zeven planeten veroorzaakt een kleine da ling van de helderheid van de ster wanneer zij voor haar langs trekt. Daarbij kan informatie worden ver zameld over de afmetingen, samen stellingen en omloopbanen van de planeten. „De planeet verduistert een beetje sterrenlicht en er sijpelt licht door haar atmosfeer heen", legt Snellen uit. De astronoom is ervan overtuigd dat 'we van deze ontdekking nog veel zullen leren'. Trappist-i en zijn zeven planeten blijven in de astronomie een be langrijk doelwit van onderzoek. Impuls Die zoektocht krijgt een extra im puls met de nieuwe generatie ruimtetelescopen. Snellen: „Vol gend jaar wordt TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) gelan ceerd en de James Webb, de opvol ger van de vermaarde ruimtetele scoop Hubble, wordt eind volgend jaar in de ruimte gebracht." Al die extra wetenschap zal Trap- pist-i en zijn planeten niet snel dichterbij brengen. Voor astrono men is een afstand van 40 lichtjaar 'een peulenschilletje' in de uitge strektheid van het heelal. Voor de mens is het een waanzinnige af stand. „We hebben het hier over 2 miljoen keer de afstand naar Mars. Met de huidige raketten duurt een enkeltje naar de rode buurplaneet nu al acht tot negen maanden", al dus Snellen. Dat zou betekenen dat de overbrugging van de afstand naar Trappist-i anderhalf miljoen jaar zou duren. 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 5/8 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein en Passau 8-daagse stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 8/10 dagen Boedapest en omgeving Balatonmeer en Boedapest 5/8 dagen Bohemen en Praag Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! i,UU 5 www.bolderman.nl I donderdag 23 februari 2017 GO 'Er móet wel een tweede aarde te vinden zijn' Astronomen staan in vuur en vlam. Als zij zeven 'aardachtige' planeten bij de dwergster Trap- pist-1 waarnemen, móet er een tweede aarde zijn. Er zijn im mers ontelbare dwergsterren. Hans van Zon Leiden Astronomen hebben, op slechts veertig lichtjaar hiervandaan, een stelsel van zeven planeten ter grootte van de aarde ontdekt. De planeten draaien om de koele rode dwergster Trappist-1. Sterrenbeeld Aquarius (Waterman) 40 lichtjaar ver weg! Eén lichtjaar: de afstand die het licht in één jaar aflegt. Licht heeft een snelheid van 300.000 km/sec. Per jaar legt licht dus 9.500 miljard kilometer af. PLANEETOVERGANG Zodra de planeten voor hun ster langs trekken (planeetovergang) is informatie te vergaren over de afmeting, samenstelling en omloopbaan van de planeten. OMLOOPTIJD 1,5 dag 20 dagen 00® ©O te He warm aardachtig koud ^.Planeten -va n Trappist-1 Binnénste^^ zonnestelsel vergelijking *1^' "V met ons ^ZONNESTELSEL op schaal van de massa van de zon 2302171 RONALD VISSER BRON EN FOTO: ESO Michaël Gillon, astronoom Vertrekdata: 17 april 71,15. 20, 29 mei 3,12, 17,26 juni 71,10, 15, 24 juli etc. Vertrekdata: 10 april 1,15, 22 mei 12,19 juni 710, 17, 24juli/7, 14 aug Vertrekdata: 24 april 122 mei 719 juni 7 sept 7 9 okt. Vertrekdata: 17 april 1, 8,15,22, 29 mei 5,12,19, 26 juni 3,10 juli etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 17 april 71,15 mei 7 12, 26 juni/5,10, 24 juli7 7,14 aug etc. Brochure en (0318J 58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskoiten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4