Deze keer misdragen leraren zich meer dan hun leerlingen Van Royen ontroert en inspireert als mantelzorger Roodharige ijzervreter 7 Omdat ik er met mijn hippieachtige kleren anders uitzag dan goedge- klede klasgenoten, werd ik constant lastig gevallen. Ik werd zelfs bespuwd als ik op school door de gangen liep. Ik isoleerde mij en vond alleen troost in de toneellessen die op school wer den gegeven." Haar eigen schoolervaring is mij lenver verwijderd van haar rol in Fist Fight. Haar personage laat niet met zich spotten. „Zij staat nogal stevig in haar schoenen. En ze heeft een beetje een slechte inborst", aldus Hendricks, die laat doorschemeren dat zij graag meer uit haar rol had ge haald. „Maar ja, dit verhaal draait vooral om twee mannelijke leraren. Daar kon ik weinig aan veranderen." Mannenwereld Overleven in een mannenwereld was voor de actrice in Mad Men, die zich afspeelt op een New Yorks reclame bureau in de jaren 60 waar het we melt van de seksistische mannen, bijna dagelijkse kost. Over haar personage Joan zegt haar vertolk ster: „Ik kreeg wekelijks meer bewondering voor haar. Hoe zij zich staande hield, tegenslagen overwon en zichzelf nooit verloochende. Zij was heel slim en serieus. Elke keer was ik blij verrast als ik weer een aflevering las waarin ze een belangrijk aandeel had in deze door mannen gedomineerde wereld", zegt Hen dricks, die sinds 2009 getrouwd is met col lega Geoffrey Arend (bekend uit de serie Madam Secretary). Het spelen van de roodharige Joan heeft haar leven veranderd, geeft zij ruiterlijk toe. „Ik werd voorheen heel vaak afgewezen voor rollen door mijn volle figuur. Dankzij Mad Men is dat niet meer het geval. Het tegen deel is eerder ge beurd. Als men een voluptueuze ac trice nodig heeft, kom ik in aan merking. Maar een echte hoofdrol zou ik binnenkort ook wel weer eens willen spelen." FIST FIGHT Het doet zo zeer Hoe vaak mevrouw Breed het zin netje 'Het doet zo zeer' uitspreekt in de documentaire van haar dochter Heieen van Royen, is niet bij te houden. De woorden zijn voor de dementerende vrouw een soort mantra. Ondanks het onop houdelijke gezeur bewaart Van Royen haar geduld. De succes auteur probeert het beste te maken van de onvermijdelijke af takeling van haar moeder. In haar documentaire heeft Van Royen ongeveer een jaar lang nauwgezet vastgelegd hoe haar moeder - niet bepaald een mak kelijke patiënt - steeds meer van haar afhankelijk wordt. Van Royen neemt geen halve maat regelen. Zij bouwt in haar achter tuin onder meer een zorgwoning voor haar moeder die steeds slechter kan lopen. Het doet zo zeer is een dubbel portret. De kijker maakt kennis met een andere kant van Van Royen, die als een bezorgde doch ter het beste met haar moeder voorheeft. Haar film ontroert en inspireert. MissSloane voor zorgen dat deze discutabele industrie minder te zeggen krijgt. Haar almachtige tegenstander blijkt het spelletje nog smeriger te spelen dan verwacht. Regisseur John Madden Shake speare in Love) wilde per se Jessica Chastain in de titelrol. Zijn in stinct klopte: de roodharige schone is de absolute ster in deze realistisch ogende film die spio- nage-elementen soepel met psy chologisch drama afwisselt. Het angstaanjagende inkijkje in poli tieke mechanismen laat de kijker wel met een unheimisch gevoel achter: hoeveel van deze sterk ge acteerde fictie is werkelijkheid? - Marieke Nieuwdorp Terwijl Amerikaanse presidenten beleid uitstippelen, werken veelal door bedrijven ingehuurde lob byisten achter de schermen om wetgeving te beïnvloeden. Ze zijn talrijk, maar we zien ze amper. Ijzervreter Elizabeth Sloane is een in Washington even ge vreesde als bewonderde lobbyist, zonder privéleven en met slaapte kort. Wanneer de wapenindustrie haar polst voor een klus, bedankt ze vriendelijk. Sloane wil er juist donderdag Fist Fight met Ice Cube (boven), Charlie Day en Christina Hendricks, foto'sbobmahony KOMEDIE Regie: Richie Keen. Hoofdrollen: Ice Cube, Charlie Day en Christina Hendricks. Vooral in Hollywood zijn komedies die zich op (middelbare) scho len afspelen een ge vierd filmgenre. Meestal draaien de verhalen om studen ten die zich misdra gen, maar in Fist Fight gaat het om twee lera ren die elkaar naar het leven staan. De kemphanen wor den gespeeld door Ice Cube (in een van zijn eerste komedies) en Charlie Day. De eerste speelt een opvliegend type dat voor de klas bij het minste of geringste uit zijn dak gaat. Zijn col lega is meer een slijm- bal die vooral aan zijn eigen hachje denkt. De twee leraren raken in conflict met elkaar tijdens de zoveelste ontslaggolf op hun school. De ruzie moet ontaarden in een duel (een knokpartij) waar de studenten - ook bepaald geen lieverd jes - zich mateloos op verheugen. Fist Fight is het type uitzinnige komedie dat gaandeweg steeds meer ontspoort. Het is amusement dat het beste tot zijn recht komt op een zaterdag avond na een behoor lijke alcoholconsump tie. In nuchtere toe stand is deze film bijna niet te harden. -A.Z. DOCUMENTAIRE Regie: Heieen van Royen. Met Heieen van Royen en mevrouw Breed. Heieen van Royen (rechts) en haar moeder. -A.Z. THRILLER Regie: John Madden Hoofdrollen: Jessica Chastain, Mark Strong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49