mt Derde Edison voor Typhoon 3 Hedendaags narcisme Prachtige popsongs Leven met autisme 0 Boek Blik in onze toekomst Strip Muziek Boek Homo Deus tekst dan je zou verwachten. Dat is voor mij superspannend, maar ook confronterend." Het is geen theaterconcert meer, vindt Typhoon. „Het is zoveel meer. Televisiemaker Cornald Maas zei: 'dit kennen wij helemaal niet in het thea ter'. Ik creëer mijn eigen wereldje, een nieuw universum. Het zit tussen muziektheater en een vertelvoorstel ling in. Het is spannend, het is bru taal, het is magisch. Geen avond is ook hetzelfde. Ik denk dat we pas aan het eind van deze tour beseffen wat we precies hebben gedaan." Een belangrijke boodschap is die van 'zelfacceptatie', zoals de zanger het noemt. „Om de wereld om je heen te begrijpen, moet je naar bin nen keren. Ik merk dat veel mensen verward raken en schreeuwen om zichzelf te laten horen. Het is ook een verwarrende tijd, met Trump, oorlo gen, terreur, zoveel impulsen. Overal moet je meteen je mening over heb ben. Er is geen tijd meer voor intro spectie." Jaloezie Typhoon pleit ervoor dat mensen zichzelf echt proberen te zien zoals ze zijn. „Mij is niets menselijks vreemd. Ik heb ook een moeilijke reis gehad, de reis van een jongen die een man is geworden, met zijn brutaliteit en jaloezie. Gaandeweg kwam ik er achter dat alle denkbeelden die ik over mezelf had, niet zo rotsvast zijn. Je komt ook dingen tegen die je niet zo mooi vindt van jezelf." Het gaat erom die mindere kanten te accepte ren. „Het mag er allemaal zijn. Door ze te erkennen, kunnen we er ook sa men aan werken. Dan creëren we ruimte om nieuwe omgangsvormen te vinden en echt te reiken naar el kaar. Dat vereist wel eerst een vorm van zelfonderzoek. Veel mensen zijn daarmee bezig: probeer ik de wereld of mezelf te begrijpen? Het is de vie ring van de menselijkheid." Toen Lobi da basi verscheen, werd die re gelmatig een vrolijke zomerplaat ge noemd. „Toen dacht ik: hebben we het wel over dezelfde plaat? Ik vind het eerder blues dan vrolijk." In het theater klinkt het album, in al zijn kwetsbaarheid, misschien wel zoals het echt bedoeld is, beaamt Typhoon „Ik heb ook besloten alle ambitie te LOBI DA BASI laten varen. Ik kies bewust niet voor de grote zalen, anders ligt er direct zo'n druk op. Dit geef mezelf dit ca deau om me verder te kunnen ont wikkelen. Ik wil het experiment aan gaan en er echt van genieten." donderdag 23 februari 2017 PZ SIGMUND De La Soul scoorde er in de jaren 80 een wereldhit mee: Me, Myself And I. Met alle so ciale media is narcisme van daag de dag bijna een collec tieve stoornis geworden. Dok ter Sigmund kijkt daar op zijn eigen ma nier naar. In Sigmund weet wel raad met narcisten zijn de beste strips van Peter de Wit over zijn bekende psychiater en het fenomeen 'ik' verzameld. Sigmund weet wel raad met narcisten is verschenen bij De Harmonie. De Amerikaanse sin- ger-songwriter Ryan Adams gaf eerder al zijn visitekaartje af met platen als Heart- breaker, Gold en Love Is Heil. Zijn nieuwe cd gaat onder meer over zijn scheiding. Met het lekkere rauwe randje aan zijn stem staat Prisoner van Ryan Adams dan ook garant voor even toegankelijke als prach tige popsongs. Verschenen bij Blue Note Records. Paul (49) woont in een woongroep en om het weekend bij zijn moeder. Hij is autistisch, waardoor hij de wereld net even anders ervaart en bekijkt. Erik Jan Harmens, zelf vader van een zoon met autisme, schreef er de ontroe rende roman PauwI over. Zijn ex-vrouw Gitta Veraart schreef al eerder een non fictieboek over leven met een autistisch kind. PauwI is verschenen bij Lebowski. Na zijn boek over de ge schiedenis van de mens heid komt Yuval Noah Ha- rari nu met Homo Deus: een kleine geschiedenis van de toekomst. Met zijn kenmer kende mix van wetenschap, geschiedenis en filosofie onderzoekt Harari de weten schappelijke ontwikkelingen van de 21ste eeuw. Waar gaat het naartoe met onze pogingen de sterfelijkheid te overwinnen? En wat als je dat niet wilt? Homo Deus kwam uit bij Thomas Rap. Typhoon, morgen in Stadsschouw burg Middelburg, 20.00 uur (uitver kocht). Eerder deze maand ontving Typhoon een Edison voor de bijzon dere videoclip bij We zijn er. De video, opge nomen in Kaapverdië, komt voort uit de speurtocht naar zijn familiegeschiedenis. Hij ontdekte dat zijn overgrootmoeder slachtoffer van slaver nij is geweest. In de clip vertolkt Typhoon ook de rol van slaaf. „Ik ben heel trots op deze Edison", zegt de rapper. „De video is ontstaan uit de nood zaak die ik voel om verhalen te vertellen. Typhoon: „Om de wereld om je heen te begrijpen, moet je jezelf naar binnen keren." foto ferdy damman Als dat dan zo wordt bekroond, is dat heel bijzonder. Het is al de derde Edison voor Lobi da basi. Dat vervult me met grote dankbaar heid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45