3 Gesprek met Rutte over lekkend lid van Dienst Bewaken en Beveiligen Klap voor politiebeleid Een ervaren agent van de Dienst Bewaken en Beveiligen zit vast, omdat hij informatie zou hebben gelekt naar criminelen. Hij was zelfs betrokken bij de bescherming van mensen als Wilders. Al tien jaar lang is agent Faris K. een van de ra deren in de machine die Geert Wilders moet beschermen. Een radertje dat al op pad gaat om de omgeving te verkennen, ver voordat Wilders, of een ander te beveiligen persoon, ergens heen reist. Hij is onderdeel van het IRIS- team, de ogen en oren van de Dienst Bewaken en Beveiligen (DBB). Zij schatten veiligheidsrisi co's in als beveiligde politici, bui tenlandse leiders of belangrijke ge tuigen in een strafzaak in het open baar verschijnen. DBB regelt ook de veiligheid van het Koninklijk Huis, maar dat is niet waar K. werkt. Faris hoort niet bij de mannen in pak die naast Wilders lopen als hij in het openbaar verschijnt, K. loopt of rijdt verderop. In een onzicht bare tweede schil. Om onopvallend in de gaten te houden of de van te voren ingeschatte risico's ook zo uitpakken als bedacht. Of er niet opeens verdachte auto's opduiken. Of dat er achtervolgers zijn. Dat was tot afgelopen maandag. Toen werd de 35-jarige Utrechter Faris K. opgepakt en vastgezet op verdenking van 'schending van het ambtsgeheim'. Gisteren werd be kend dat hij ervan wordt verdacht informatie te hebben gelekt aan een criminele organisatie. Dat nieuws slaat in als een bom. Bij Geert Wilders, die al jarenlang 24 uur per dag door de DBB wordt beveiligd. „Als ik de dienst die mij moet beveiligen niet meer blind kan vertrouwen, kan ik niet meer functioneren. Dit is onacceptabel", tweet hij. Nog dezelfde ochtend zitten premier Rutte en minister Als ik de dienst die mij beveiligt niet blind kan vertrouwen, kan ik niet functioneren Blok van Veiligheid en Justitie bij hem om te praten over zijn beveili ging. Daarna gaat Wilders niet meer op de zaak in. De Tweede Ka mer eist een brief van Rutte met uitleg over het lek. Het nieuws komt ook keihard bin nen bij de Dienst Beveiliging en Bewaking zelf. De dienst werkt op basis van vertrouwen en integriteit. In dat vertrouwen zit nu een breuk. Maar het komt niet helemaal on verwacht, stelt een bron. Collega's vonden Faris soms een snoever, ie mand die op plekken waar hij ano niem moest zijn, juist wel vertelde dat hij van de politie was. Niet pro fessioneel. Wat K. precies gelekt zou hebben, wordt onderzocht, melden politie chef Erik Akerboom en het Open baar Ministerie. Maar hij wist veel, stellen experts met kennis van de dienst. „Hij kent de strategie en alle protocollen. Weet hoe de dienst een bezoek van een VIP voorbe reidt, wat er gebeurt als er echt een dreiging is", zegt een beveiligings expert die de DBB goed kent. Hij had toegang tot informatiebestan- den, wist misschien van safehouses die door de dienst worden gebruikt. „Informatie is het nieuwe goud", zegt Jan Struijs van de Nationale Politiebond. Het is informatie waar crimine len graag over beschikken. „Omdat ze er zelf hun voordeel mee kunnen doen of omdat ze die informatie kunnen verhandelen", zegt de be veiligingsexpert. Verhandelen aan mensen die politici als Wilders als doelwit hebben. Volgens politiechef Akerboom zijn er 'tot nu toe geen aanwijzin gen' dat de veiligheid van Wilders in gevaar is geweest. Maar het kwaad voor de dienst is al geschied: onzekerheid over wat nog geheim is en wat niet. „Al die protocollen en werkwijzen verander je niet zo maar", weet de beveiligingsexpert. „Dit is een ongekende, grote breuk in de tweede schil van de dienst." Kras is 95 jaar en trakteert. We geven de mooiste reizen weg bij ons verjaardagsspel en verrassen u met feestelijke aanbiedingen! Ga snel naar kras.nl donderdag 23 februari 2017 Liep Wilders gevaar? Koen Voskuil en Cyril Rosman Den Haag —Geert Wilders Het lek bij de Dienst Bewaken en Beveiligen is een klap voor het diversiteitsbeleid bij de politie. De politietop heeft als speerpunt dat ze meer agen ten met een migranten-ach tergrond wil hebben. Maar de opgepakte agent, Faris K, is een Marokkaanse-Nederlan- der die informatie lekte naar een Nederlands-Marokkaanse criminele groep. Vorig jaar werd een agent van Marok kaanse afkomst opgepakt omdat hij familie zou hebben getipt over wietkwekerijen. Jan Struijs van de Politiebond vindt dat die begeleiding beter moet. „We moeten meer doen aan preventie. Agenten leren hoe ze weerstand kunnen bie den aan druk van criminelen om informatie te geven." 0, V nV-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3