Lekker ongepolijst in Kemzeke 10 ZE Politiek kwartetspel met 44 unieke cartoons CLUB PZC Club wil haar leden graag kennis laten maken met het Verdronken Land van Saeftinghe. Een bezoek aan de grootste brakwaterwildernis van Europa is een onvergetelijke ervaring. Op zondag 2 april gaan we de natuur in. Het gebied meet maar liefst ruim 3.500 hectare aan oerlandschap, of tewel zo'n 7.000 voetbalvelden. „Voor West-Europa is het Ver dronken Land van Saeftinghe een ongekende, uitgestrekte brakwaterwildernis", vertelt Carla van Dueren den Hollander-Spren kels, coördinator van het Bezoekerscentrum Saeftinghe. „Hier ruikt, ziet en ervaart de be zoeker de ritmes van het getij, de invloed van de zee en van de Schelde. Het getijdenverschil is enorm: bij een normaal getij zo'n 4,7 meter." Vogelparadijs Die omstandigheden zorgen voor een prach tige, ruige natuur. „Saeftinghe is een vogelpara dijs. Hier broeden talloze vogels, zoals grauwe ganzen, bruine kiekendieven, blauwborstjes en rietgorzen. Maar ook zijn er zeehonden en vos sen", vertelt ze. „Het gebied kent een rijke his torie. Er stond zelfs een kasteel. We hebben in ons Bezoekerscentrum stenen van een ribge welf dat afkomstig is uit het kasteel. Ook heb ben we stenen van een oude waterput." Het prachtige natuurgebied is grotendeels niet vrij toegankelijk. „Dat is uiteraard vanwege de natuurwaarden maar ook vanwege de veilig heid. Maar nu hebben we twee speciale arran gementen voor abonnees van de PZC." Arrangementen (licht zwaar) Al die prachtige oude schatten en dat natuur schoon kunnen nu bekeken én beleefd worden door abonnees van deze krant. „Het eerste arrangement start 2 april om 11.00 uur met een ontvangst in het Bezoekers centrum", vertelt Van Dueren den Hollander- Sprenkels. „De Clubleden worden onthaald met koffie en iets lekkers. De nieuwe Saef- tinghe-film - geproduceerd door de makers van natuurfilm De Nieuwe Wildernis - is te bekij ken in de filmzaal. Na de lunch maken de deel nemers een wandeling onder leiding van een natuurgids en tot slot is er een drankje in Café Het Verdronken Land." Het tweede arrangement omvat dezelfde ele menten. „Maar hierbij gaan de deelnemers on der leiding van een gids een échte tocht door de natuur maken", zegt de coördinator. „Ook picknicken ze in het veld. Belangstellenden moeten wel zorgen voor goedpassende laarzen of oude schoenen. Verder moeten ze rekening houden met wisselende weersomstandighe den. Slecht weer bestaat niet, maar wel slechte kleding." KEMZEKE Gaat u woensdag 29 maart mee naar de Verbeke Foun dation in Kemzeke? Doen, zou ik zeggen. Gewoon, om er eens lekker helemaal uit te zijn. Stap binnen in een sprookjeswereld van 2017. Een sprookjeswereld vol met beelden, objecten en installaties van heden daagse kunstenaars. En de Belgen weten ook wat een lekkere lunch is. Vlaming Geert Verbeke (1953) had een transport- en overslagbe drijf bij Kemzeke, net over de grens bij Hulst. Een terrein van zo'n twaalf hectare, met grote loodsen voor de vrachtwagens. Begin deze eeuw stopte hij met zijn transport bedrijf en toverde het terrein om in wat onze zuiderburen nu de 'groot ste private kunstsite' van België noemen. Nee, het is geen glad museum met suppoosten die u in de gaten houden. Er gaat geen alarmbelletje als u te dicht bij een kustwerk komt. Het is lekker rauw en onge polijst allemaal. Met hier een ver roeste container, daar een propeller van een windmolen, en ginds de Grando Vaso (grote vaas) van de Italiaanse kunstenaar Andrea Branzi. In de centrale hal van het com plex wordt u verwelkomd door de Poppy van de Nederlandse kunste naar Zoro Feigl: een immens grote rode rok, die aan het plafond hangt en ronddraait. Eronderdoor lopen is al een belevenis. In de oude trans porthallen wandelt u van de ene tentoonstelling naar de andere. Verbeke is al meer dan een kwart eeuw verwoed verzamelaar van Belgische collagekunst: kunste naars die schilderen, knippen, scheuren en plakken. Hij laat een ruimhartige selectie zien in een langgerekte loods, waar ooit kippen werden gehouden. De dag dat we bij het echtpaar Verbeke aankloppen kunnen ze ons ook 'Zeeuwse kunst' laten zien. Willem Buijs (1937-2007) was als ideeënkunstenaar actiefin Middel burg. Hij liet fotoreeksen na van projecten als de totale zonsverduis tering op Papoea-Nieuw-Guinea en Miss Worlds uit de jaren vijftig. Verbeke heeft de nalatenschap van de Middelburger momenteel een prominente plek gegeven. Marinus Boezem (1934) uit Mid delburg is de tweede Zeeuw die op het landgoed van Verbeke is geland. Hij heeft honderd populieren ge plant in de steiger, die de afgelopen jaren het interieur van de Baudelo- kapel in Gent heeft ondersteund. Speciaal voor de PZC-Clubreis maakt Boezem met zijn vrouw Ma- ria-Rosa de busreis naar Kemzeke mee. Zodat hij u in hoogsteigen persoon over zijn project kan ver tellen. Eerste hulp bij kiezen Ga snel naar pzc.nl/club donderdag 23 februari 2017 m Ontdek het Verdronken Land van Saeftinghe Onder leiding van een gids wordt een wandeling door het unieke natuurgebied gemaakt. Datum: zondag 2 april Tijd: 11.00 -16.00 O.b.v. eigen vervoer Locatie: Bezoekerscentrum Saeftinghe, Em- maweg 4, Nieuw-Namen Meer informatie op pzc.nl/club Ticket: 25 euro p.p. voor beide arrangementen De Poppy van de Nederlandse kunstenaar Zoro Feigl: een im mens grote rode rok, die aan het plafond hangt en ronddraait. FOTO TINEKE SCHUURMANS/VERBEKE FOUNDATION Datum: 29 maart Excursie naar de Verbeke Foun dation in Kemzeke, busreis met opstapplaatsen in Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen. Met rondleidingen en lunch. Meer informatie op pzc.nl/club Ticket: 49,95 euro p.p. Kiezen was nog nooit zo be langrijk. Gelukkig biedt dit kleurrijke kwartetspel eerste hulp bij kiezen. De cartoons op de kaarten brengen de be langrijkste verkiezingsthema's in beeld met een flinke dosis humor. Exclusief te bestellen bij PZC Club. De Tweede Kamerverkiezin gen komen eraan en dat ziet u terug in uw krant. Volop aan dacht voor politici, debatten en partijstandpunten. Uw stem was nog nooit zo be langrijk en met uw krant bent u goed voorbereid. Naast het serieuze nieuws heeft PZC Club nog iets extra's om uw keuze te bepalen. Iets extra's met een knipoog: een politiek kwartet met cartoons van Gerrit de Jager, Tom Janssen, Bas van der Schot en Hein de Kort. De gevatte spotprenten bren gen u op een speelse manier snel op de hoogte van de be langrijkste standpunten van de politieke partijen. Elf ver kiezingsthema's komen aan bod. Serieuze thema's zoals zorg, immigratie en pensioen. Maar ook meer ludieke thema's zoals bijnamen van lijsttrekkers en politieke stok paardjes. Voor elk thema is het standpunt van vier partijen in beeld gebracht. Het spel bestaat dus in totaal uit 11 x 4 kwartetkaarten. De cartoonisten Het Politiek Kwartet is een ge zamenlijk initiatief van de nieuwsmerken van de Pers groep. Dat ziet u ook in de se lectie van vier cartoonisten. Gerrit de Jager tekent dage lijks voor het AD. Tom Jans sen werkt voor Trouw en een aantal regionale dagbladen, waaronder uw PZC. Bas van der Schot tekent voor de Volkskrant. En Hein de Kort is dagelijks terug te vinden in het Parool. U kunt dit kwartetspel t.w.v. 4,99 nu bestellen bij de PZC. U betaalt alleen de ver zendkosten: 1,99. Er is een beperkte oplage gedrukt, dus bestel snel. 400.000 <5ESUPSIPIBBIZPB &ANEH, ZOALS GOMGi&zees OF HULPK&ACH- "TÊM &IS SPO1ZTCLU0S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38