c IJZE L 4 Waterschap hoopt op alternatief kabeltaks Hoofdverdachte drugsnetwerk opgepakt Psychische zorg aan huis in heel Zeeland Elf wetenschappers te gast op wetenschapssymposium Leerlingen van SSG Nehalennia kregen gisteren op school een voorproefje van colleges op de universiteit. ze Professor Henny La mers gooit een si naasappel naar Wayne Yau (16), die achterin de klas zit. Hij houdt zelf een lucifer in zijn hand. „Die sinaasappel is de zon, en het kopje van deze lucifer is de aarde. Waar denken jullie dat de volgende dichtstbijzijnde ster zich bevindt?" De leerlingen uit vwo 5 en 6 hebben geen idee. „In China?", probeert iemand. Dat blijkt wel heel ver weg. Athene is het goede antwoord. „Moet je je voorstellen wat een ongelooflijke leegte er in de ruimte is", zegt Lamers. De professor van de Universi- Doorzo'n college krijg je een beter beeld van hoe het vak in elkaar zit teit van Amsterdam geeft de vwo'ers gistermiddag een inlei ding in de sterrenkunde. Hij ver telt ze onder meer hoe sterren ontstaan en weer verdwijnen, hoe sterk de kracht van de zon is en dat het zwarte gat eigenlijk geen gat is. Tegelijkertijd volgen medeleer lingen colleges over onder meer politicologie, wiskunde, chemie, entomologie, retorica en be stuurswetenschap. Hoe komt het dat Geert Wilders zo populair is? Waarom zijn smartphones be langrijk voor vluchtelingen? Wat is de rol van insecten in ons dage lijks leven? Op die vragen krijgen ze antwoord. Stedelijke Scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg nodigde elf wetenschappers van universiteiten uit het hele land uit op de school om les te ge ven. De school hield het weten schapssymposium om leerlingen een realistischer beeld te geven van verschillende studies. „Een keuze voor een vervolgstudie is één van de lastigste keuzes die KOEWACHT De politie heeft maandag een 26-jarige Terneuze- naar in zijn huis in Koewacht op gepakt. Hij wordt ervan verdacht aan het hoofd te staan van een cri mineel netwerk dat harddrugs verhandelt in Oost-Zeeuws- Vlaanderen en België. De politie viel naast zijn wo ning aan de Wouterij, ook een be drijf aan de 's-Gravenstraat in Clinge binnen. Agenten namen bij beide inval len geld, gegevensdragers en ad ministratie in beslag. De spullen worden nog verder onderzocht, meldt de politie. De politie is het netwerk sinds eind oktober vorig jaar op het spoor. Daarbij zijn eerder al drie dealers en een zo'n twintig klan ten opgepakt. Na het afleggen van verklaringen zijn die weer in vrij heid gesteld. De Terneuzenaar zit nog vast en wordt donderdag voorgeleid aan de rechter-com- missaris. MIDDELBURG Waterschap Schel- destromen legt zich niet zomaar neer bij de afschaffing van de kabel belasting. Het bekijkt of het verlies van inkomsten vanaf 2022 op een andere manier kan worden opge vangen. De Tweede Kamer stemde dins dag in met het verdwijnen van de 'precariobelasting'. Daarmee kun nen overheden belasting heffen op ondergrondse kabels en leidingen. Water- en netwerkbedrijven bere kenen die door aan klanten. Minister Ronald Plasterk wilde aanvankelijk een overgangstermijn van tien jaar. De Kamer vond dat wel erg royaal en maakte daar dins dag vijfjaar van, waarmee de kabel belasting in 2022 verleden tijd is. Het waterschap ondervindt in Zeeland het grootste nadeel van de afschaffing. Het krijgt jaarlijks 2 miljoen euro binnen via kabelbe lasting. „Op een totale belastingop brengst van 85 miljoen euro is dat heel fors", zei dagelijks bestuurder Denis Steijaert gisteravond in de al gemene vergadering. De kortere overgangsperiode is dan ook een flinke streep door de rekening. Scheldestromen onder zoekt daarom de mogelijkheid om met de bedrijven private overeen komsten te sluiten over een vergoe ding voor het gebruik van water- schapsgrond. „Of dat lukt, is maar zeer de vraag." Paul Weemaes (PvdA) wees er fijntjes op dat in de Tweede Kamer het CDA, de partij van Steijaert, zelfs naar een overgangstermijn van twee jaar wilde. Ik wil de techniek in, maar nu ik dit college gevolgd heb, is er nog een optie bij gekomen jongeren moeten maken. Ze gaan natuurlijk naar open dagen en meeloopdagen, maar hiermee ha len we de universiteit naar de school", zegt Frank van Doese laar, teamleider van de boven bouw van het vwo. „Daarmee la ten we ze op een inhoudelijke manier kennis maken met we tenschappelijk onderwijs. Ze zien de docenten die lesgeven en de manier waarop ze lesgeven." Wayne vond het college ster renkunde interessant. „We heb ben dit onderwerp nooit eerder op school behandeld." De leer ling uit vwo 5 heeft nog geen keuze voor een studie ge maakt. „Maar door zo'n college krijg je een beter beeld van hoe het vak in elkaar zit." Kiki Nolen (18) is juist alleen maar aan het twijfelen gebracht. „Ik wil de techniek in, maar nu ik dit college gevolgd heb, is er nog een optie bij gekomen. Dat maakt de keuze alleen maar lastiger. Ik vond het heel interessant, en ik wil meer weten over hoe alles op de aarde is ontstaan." Voor al uw inlijstwerk lijstenmakerij GOES Na Zeeuws-Vlaanderen kunnen mensen met psychiatri sche problemen nu ook in de rest van Zeeland gebruikmaken van in tensieve zorg aan huis. Zorginstel ling Emergis biedt - met een half jaar vertraging - intensive home treatment (IHT) in heel Zeeland aan. IHT is voor mensen met psychiatri sche problemen die in een crisis zijn geraakt. Door met ambulante teams thuis intensieve zorg te bie den, hoopt Emergis opnames te voorkomen en te verkorten, zodat de druk op de resterende zieken huisbedden vermindert. In Zeeuws-Vlaanderen is het IHT- team al ruim een jaar aan de slag. Het was de bedoeling dat de teams boven de Westerschelde na de zo mervakantie aan de slag zouden gaan. Na vertraging is er vanaf deze week een IHT-team voor de Oosterschelderegio en een IHT- team voor Walcheren. Nu al krijgen veel Zeeuwen thuis of in de buurt psychische hulp. Het sluiten van de psychiatrische afde lingen in Terneuzen en Vlissingen heeft voor veel mensen grote gevol gen gehad. Zij zijn aangewezen op de intensieve thuisbehandeling. donderdag 23 februari 2017 Professor Henny Lamers laat zien hoe ver 'de zon en aarde' van elkaar verwijderd zijn. foto ruben oreel Middelburg -Wayne Yau, leerling -Kiki Nolen, leerling |de specialist in LIJSTEN Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl Nehalennia haalt de universiteit naar school Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32