Staatssecretaris Van Dam spreekt van 'grote doorbraak' Sterrenkunde Droombaan Proef op Texel wijst uit dat teelt op oude, zoute landbouwgrond zeker mogelijk is. Samenwerking met Zeeland verloopt nog moeizaam. Professor Lamers boeit leerlingen Ester Weststrate wilde trainster van dolfijnen worden Met inspiratiesteigers, opstappunten, oplaadzuilen en overzichtspanelen langs de route moet Zeeland nog aantrekkelijker worden voor de fietstoeristen. Sommige soorten aardappels, wor tels, rode uien, witte kool en broc coli gedijen prima op afgeschreven, zoute landbouwgrond. Voorwaarde is wel dat ze zilt water op de wortels krijgen gedruppeld, in plaats van ze van bovenaf op het blad te be sproeien. De teeltmethode is op Texel met succes beproefd door Zilt Proefbe drijf Texel. Dat gebeurde in op dracht van het ministerie van Eco nomische Zaken. Staatssecretaris Martijn van Dam spreekt van een 'grote doorbraak in de voedselze kerheid'. Van Dam trekt 400.000 euro uit voor een kenniscentrum, dat vanaf Texel de zilte teelttechnieken gaat toepassen in onder meer Zeeland, Groningen en Friesland, maar de kennis ook probeert over te dragen in Pakistan, Bangladesh, Ghana, Egypte en Colombia. De band met Zeeland is beschei den, zegt Marc van Rijsselberghe van het Zilt ProefbedrijfTexel. Wel wordt er al jaren samengewerkt met Hubrecht en Maarten Janse, die zeekraal en lamsoor telen aan het Veerse Meer bij Wolphaarts dijk. „Dat willen we intensiveren", zegt Van Rijsselberghe. Verder krijgt hij nog weinig voet aan de grond in Zeeland. Overhe den en ondernemers kijken vooral naar hun eigen belang, constateert hij, en zijn weinig genegen subsi dies, kennis en ervaring te delen. „Als je niet kunt delen, kun je ook niet vermenigvuldigen", zegt Van Rijsselberghe. „De Zeeuwen zou den op dit gebied een belangrijke rol kunnen spelen, maar het ont breekt vaak aan de bereidheid om groter te denken." Door toenemende verzilting is inmiddels wereldwijd een miljard hectare aan landbouwgrond on bruikbaar geworden. In Nederland zal dat in 2030 zijn gegroeid tot 125.000 hectare. De nu opgedane kennis maakt het mogelijk land bouw op verzilre grond weer op gang te brengen. „Dit biedt zeker nieuwe kansen", Het ontbreekt in Zeeland vaak aan de bereidheid om groter te denken zegt provinciaal secretaris Ko de Regt van landbouworganisatie ZLTO. „Het is goed om dit onder werp te verkennen en het geeft voe ding aan de innovatie binnen de landbouw." In hoeverre het ook in de praktijk toepasbaar is, zal ook per ondernemer verschillen, zegt De Regt. „De vraag is: waar zit je precies met je bedrijf en past het ook in de bedrijfsvoering?" Op akkerbouwbedrijf Op de Ma- riahoeve bij Nieuw-Namen experi menteert Jean-Pierre van Wese- mael al enkele jaren met de binnen- dijkse teelt van zeegroenten. Hij noemt de bevindingen 'geen re volutionair verhaal'. Het sluit aan bij wat al bekend is en bij zijn eigen ervaringen. Over de perspectieven voor zilte landbouw is hij 'gematigd positief. Wel zet hij zijn vraagtekens bij de omvang die staatssecretaris Van Dam voorspiegelt. „Voor bepaalde locaties zal het zeker een oplossing kunnen zijn om zilte producten te gaan telen. De vraag is of je er vol doende afzet voor vindt. Voor de boer moet er wel een economisch rendement zijn. It donderdag 23 februari 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 ZEELAND 11 Ai 'v lC V i FOTO REMKO DE WAAL/ANP Zilte landbouw is kansrijk Rolf Bosboom Wolphaartsdijk -Marc van Rijsselberghe, Zilt Proefbedrijf Texel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29