'Mijn vriendin bleef maar huilen' Dance baby dance II Dode bij ongeluk Hoofdplaat Joop van J den Ende wordt 75.'Het leven schiet voorbij' De aankopen moeten zich h vanavond bewijzen bij Ajax Nog 13 procent van geboortes in eigen woning Klussende postbode werkt De thuisbevalling wordt steeds zeldzamer. Volgens de recentste cijfers van Perined krijgt 13 procent van de moeders thuis een kindje. Tien jaar geleden was dat nog 23 procent. Walcheren Slachtoffers van sexting doen hun verhaal. Op de Negenmaandenbeurs, die gisteren begon, leert musicalster Jim Bakkum tijdens de babydisco jonge vaders de nodige danspasjes. De beurs in de RAI duurt nog tot en met zondag. DEN HAAG PostNL zet zijn bezor gers komend jaar op veel grotere schaal voor andere klusjes in. Het postbedrijf noemt de eerste proe ven 'zeer veelbelovend'. Zo nemen bezorgers watermeterstanden op in Amsterdam en En schede. In Rotterdam participeren bezorgers in de proef 'Meld Iso lement' en komen ze in actie als de post hoog opstapelt en bewoners lang durig afwezig lijken. Door bezorgers extra klusjes te geven, PostNL de kelderende posttak profijtelijk te houden. PostNL bena drukt bezorgers niet in te zetten om wanbeta lers achter de vodden te zitten.P16 HOOFDPLAAT Een onge luk bij een woning op de Hogewegdijk in Hoofdplaat heeft gisteravond een jonge man het leven gekost. De toedracht van het ongeval was gisteravond nog ondui delijk. Politieagenten, ambulance personeel, brandweerlieden en een traumahelikopter waren uitgerukt om het slachtoffer te helpen. De identiteit van de jongeman was gisteravond nog onbe kend. Het ongeluk gebeurde even na half negen. De poli tie zette de omgeving van het huis af voor sporenon derzoek. Ook werden getui gen gehoord. De meest recente cijfers, over 20t5, zijn opvallend omdat Nederland lange tijd in internationaal opzicht het thuisbevallingsland bij uitstek was. In de jaren 90 schommelde het percentage thuisbevallingen nog rond de 35. En in de naoorlogse ja ren was het met 80 procent zelfs dé manier van bevallen. De afnemende populariteit valt volgens de NVOG, de koepel van gynaecologen, onder meer te ver klaren uit de toenemende vraag naar pijnstilling. Voorzitter Jan van Lith: „Omdat die thuis niet toege diend kan worden, kiezen vrouwen vaker voor ziekenhuis of geboorte centrum." Vrouwen kiezen volgens hem ook minder vaak voor de thuisbe valling, omdat ze 'eerlijker' worden geïnformeerd. „Vroeger was de thuisbevalling het uitgangspunt. Nu krijgen vrouwen ook te horen dat het niet altijd de goede keuze is. Dat de helft van de vrouwen uitein delijk tóch in het ziekenhuis ein digt, bijvoorbeeld." Er was een debat over babysterf te. Onte recht is de link gelegd met thuisbevalling KNOV, de vereniging van verlos kundigen, meent juist dat er veel desinformatie is. Voorzitter Mieke Beentjes: „Er is rond 2oro een heftig debat gevoerd over de babysterfte en daar is onterecht een link gelegd met de thuisbevalling. Dat ijlt nog steeds na." Bovendien heeft 'de medi- calisering' van de geboorte- zorg de thuisbevalling vol gens Beentjes lastiger ge maakt. „Er zijn in de loop van de jaren allerlei indicaties voor een ziekenhuisbevalling bijge komen. Bijvoorbeeld de indicatie voor vrouwen met een bepaald per centage overgewicht. Die vrouwen kunnen in de praktijk soms prima thuis bevallen." Beentjes ziet een 'zelfverster kend effect' in de daling van aantal thuisbevallingen. „Vrouwen laten zich ook leiden door wat hun omgeving kiest en als anderen er minder vaak voor kiezen, doen zij dat ook minder." Ze hoopt dat het cijfer de ko mende jaren stabiliseert. „Het wordt tijd dat de thuisbevalling uit het verdomhoekje komt. Want als het veilig kan en de vrouw het wil, blijft thuis een prachtige plek." De cijfers over 2016 worden pas eind dit jaar bekendgemaakt. De koepel van gynaecologen NVOG, die de laatste jaren vaak kanttekeningen bij de thuisbeval ling heeft geplaatst, vindt ook dat het 'een van de opties' moet blijven. P8 10°C Nieuwsmedia ZEELAND 2 FOTO ANP/REMKO DE WAAL P20 Thuisbevalling uit de gratie Eefje Oomen Utrecht Mieke Beentjes (KNOV) donderdag 23 februari 2017 Westerstorm pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1