II Drachtige koe dupe van subsidie 13 GO Ze hadden alles wat ze wilden. Toch lieten Rolf Winters, Renate Heinen en hun drie kinderen dat alles achter zich voor een spirituele reis langs inheemse volken. De documentaire trekt nu al maanden volle zalen. tingen en trekken ze zich terug in de bossen van het Amerikaanse Upper Michigan. Daar leven ze met de in dianen en ontmoetten ze na drie jaar Nowaten, een medicijnman die later een belangrijke hoofdpersoon in de film zal worden. „Hij maakte zo'n diepe indruk en vertelde ons zoveel wijsheden. We vonden dat dit niet verloren mocht gaan," zegt Winters. Uiteindelijk krijgen ze toestem ming om de diepe gesprekken met Nowaten te filmen. Maar mensen zo als Nowaten moeten er toch meer zijn, beseffen Winters en zijn vrouw al snel. Het gezin besluit de hele we reld af te reizen op zoek naar deze zo genoemde Keepers of the Earth; medi cijnmannen, stamhoofden en andere wijzen die in verbinding staan met de aarde. Maar vindt deze mensen maar eens. Ze leven vaak op de meest afgelegen plekken in de wereld. „Soms hadden we alleen gehoord dat we bij dat en dat gebouw moesten vragen naar ene Johnny. Hij zou ons dan in contact kunnen brengen met de stam," zegt Winters. Intimiteit Als het dan lukt bij ze op bezoek te gaan, moet het gezin ze nog zover krijgen dat ze op camera willen ver tellen hoe zij tegen de wereld aankij ken. „Achteraf was het een gouden greep om dit niet met een camera ploeg te doen, maar alleen met ons gezin," zegt Winters. „Daardoor wer den we sneller opgenomen in de ge meenschappen en leefden we echt met de mensen samen. Die intimiteit hadden we nooit ervaren als we daar met een crew waren gekomen." Uiteindelijk spreken Winters en zijn vrouw zeventien Keepers of the Earth. Hun verhalen maken stuk voor stuk diepe indruk en verandert het leven van Winters voorgoed. „Ik heb veel meer vertrouwen gekregen dat je niet alles hoeft te bedenken in het le ven. Het gaat erom wat je ervaart. Ik ben zorgvuldiger geworden met rela ties. En denk minder in concepten." De ervaring willen ze delen met anderen, 200 uur film werd terugge bracht in een documentaire van an derhalf uur: Down to Earth. Afgelo pen oktober was het resultaat alleen te zien in drie theaters. Nu in het hele land. Er is meer. Sommige mensen zegden na het zien van de documen taire hun baan op. Ze willen deze manier van denken verspreiden. „Ik ken nu veel mensen die ik nooit eer der had gezien en die zijn gegrepen door dit verhaal," zegt Winters. Veertien weken in de top 30 van best bezochte films in Nederland. Hon derdduizend bezoekers in nog geen vier maanden tijd. En dat zonder een euro aan reclame uit te geven. Het is een ongekend succes voor een Neder landse documentaire; een genre dat in de wereld van de cinema vrijwel nooit een grote hit wordt. Behalve toen het ging over het leven van An- dré Hazes. En over de natuur van de Oostvaardersplassen bij Lelystad. „We zijn er zelf ook nog steeds be duusd van," zegt Rolf Winters. Het verhaal van Winters en zijn gezin raakt duidelijk een gevoelige snaar, is de enige verklaring die Win ters zelf kan bedenken. Vijfjaar lang reisde hij met vrouw en kinderen van toen 6,7 en 10 jaar oud de wereld over. Op zoek naar wat zij kunnen bijdragen aan een betere wereld. Een opmerkelijke stap voor iemand die als leiderschapsconsulent in het za kenleven zo succesvol was dat hij op het punt stond om financieel onaf hankelijk te zijn. „Maar dat succes zorgde er juist voor dat we terug wil den naar de basis. Zeker toen we kin deren kregen. We vroegen ons af wat wij nu echt bijdragen aan de wereld waarin onze kinderen opgroeien." Winters en zijn vrouw gaan op zoek naar een andere levensvisie. Om helemaal los te komen van het Wes terse leven, verkopen ze al hun bezit- Wevonden datdeze wijsheden niet verloren mochten gaan Dat stelt onderzoeker Frits van der Schans van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM). „Voor het overgrote deel gaat het om gezonde melkkoeien, deels jongvee dat nog een heel le ven als melkkoe voor zich had." Hij schat in dat ongeveer de helft van de koeien drachtig is. Melkveehouders staan in de rij om hun bedrijf te beëindigen nu ze daar 1.200 euro per koe voor krijgen. Die subsidie is ingesteld om het mestoverschot van de melkveehouderij in te perken. Binnen één dag hebben maandag 498 melkveehouders met meer dan 40.000 dieren zich voor de stopsubsidie aangemeld - vier keer zoveel als was begroot. Deel nemers moeten hun koeien bin nen zes weken naar het slachthuis of buitenland brengen. Een schande, vindt melkvee houder Martien van Santvoort uit Gemonde. „We moeten als sector trots aan de bevolking kunnen la ten zien wat we doen. Gezonde koeien naar de slacht brengen, al leen omdat ze poepen, past daar niet bij. Een boer die via de nor male weg zijn bedrijf beëindigt, stopt op tijd met insemineren en voert de dieren geleidelijk af. Dat is de menselijke, diervriendelijke manier. Door de subsidie maken boeren impulsieve keuzes met barbaarse gevolgen." De melkveestapel moet voor eind dit jaar met zo'n 10 procent krimpen omdat Nederland de Eu ropese milieuregels voor fosfaat, dat in mest zit, fors overschrijdt. Om strafmaatregelen van Brussel te voorkomen, moeten melkvee bedrijven weer krimpen. Europarlementariër Annie Schreijer-Pierik (CDA): „De slachtpremie was gereserveerd voor oude koeien. Ik heb er moeite mee, dat drachtige en gezonde koeien geslacht worden." Busreizen Rome en de Golf van Napels Fascinerend Sicilië donderdag 23 februari 2017 'Op zoek naar de wijsheid' Raymond Boere Amsterdam Het gezin van Rolf en Renate reisde de wereld over op zoek naar 'Keepers of the Earth'. —Rolf Winters De tienduizenden melkkoeien die de komende maanden naar het slachthuis worden ge stuurd, zijn in veel gevallen kerngezond of zelfs drachtig. Annemieke van Dongen Den Haag Koeien belanden nu te jong bij de slacht, fotoanp 8-daagse vlieg-busrondreis Nederlandse reisleiding Gegarandeerd vertrek Boek vóór 25/2 en ontvang 50 korting per boeking 11-daagse vlieg-busrondreis Nederlandse reisleiding Gegarandeerd vertrek Boek vóór 25/2 en ontvang 50 korting per boeking vanaf 654 p.p. vanaf 1 004 p.p. Reiscode: evit412 Reiscode: evit418 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen *Reissomexcl.€ 19,50 reserveringskosten, www.dejongintra.nl/busreizen a,soütam,te,tenfondseventuele Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur vluchttoeslagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13