9 1 maart Elite - het volk 14 maart Is de VS ons voorland? NOG 21 DAGEN VVD'ers zijn over het algemeen gelukkiger, maar het is te simpel om te zeggen dat PVV-stemmers ontevreden laag opgeleiden zijn in een paar maanden tijd gegroeid naar 37 procent. Mensen noemen de goede economische vooruit zichten en de dalende werkloos heid als reden voor hun opti misme. Neemt niet weg dat vol gens het SCP het merendeel van de burgers negatief blijft over ver ruwing van de samenleving, vluchtelingen en gezondheids zorg. Scheidslijnen Dat blijkt ook uit het I&O-onder- zoek. Er lopen grote scheidslijnen door de bevolking, waarvan bur gers zien dat die fricties opleveren. Hoger opgeleiden hebben meer kansen dan lager opgeleiden. De tegenstelling autochtoon-alloch toon heeft zich de afgelopen jaren verdiept, net als die tussen christe nen en moslims en die tussen arm en rijk. Gevraagd naar waar Ne derlanders zich het meeste zorgen over maken, worden de laatste drie tegenstellingen in de samenleving het vaakst genoemd, door respec tievelijk 48,43 en 31 procent van de ondervraagden. Putters vindt het niet onlogisch dat we desondanks hoopvoller zijn. Dat ligt niet alleen aan de aantrekkende economie waardoor veel mensen meer te besteden krijgen. Het speelt ook mee dat de verkiezingen naderen. „Mensen zien nog steeds heel veel dingen die niet goed gaan in het land. Maar de verschillende politieke partijen hebben ervoor gekozen daar ook aandacht aan te besteden. En aan de scheidslijnen waar mensen zich al langer zorgen over maken. Of je het er mee eens bent of niet, bijna alle lijsttrekkers komen met een verhaal over de toekomst. De een in een programma, de an der in een brief of een boek. Dat schept vertrouwen. En het is echt een verschil met vorige verkie zingscampagnes toen lijsttrekkers vooral een opsomming gaven van beleidsmaatregelen die ze wilden gaan nemen." Directeur Kim Putters van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) steekt aanhoudend de ther mometer in de samenleving. Hij waarschuwt ervoor al te makkelijk stereotypen op groepen kiezers te plakken. „WD'ers zijn over het al gemeen gelukkiger en kijken posi tiever naar de wereld," vertelt hij. „Maar het is te simpel om te zeg- lk denk dat we de onvrede in ons land overschatten. Slechts 14 procent van de Nederlanders is teleurgesteld gen dat PW-stemmers vooral on tevreden laagopgeleide mensen zijn die minder perspectief heb ben in het leven. Dat is gewoon niet zo. Weliswaar zijn er onder PW'ers relatief meer lageropgelei den dan bij andere partijen, maar het is echt een divers beeld. Zoals te makkelijk wordt gezegd dat Trump in de Verenigde Staten is gekozen door boze laagopgeleide blanke mannen. Hij kreeg ook veel stemmen van hoger opgelei den en van migranten. Zo is het in Nederland ook." Optimistisch SCP-onderzoek ondersteunt dat van I&OResearch: over het alge meen zijn 'we' optimistisch over de toekomst. En het aantal positi vo's groeit. Waar een halfjaar gele den nog 28 procent van de bevol king aangaf dat het de goede kant opgaat met Nederland, daar is dat PERSOONLIJK woensdag 22 februari 2017 I k „Ik ga niet stemmen. Ik volg de politiek totaal niet. Ik zou niet weten wat ze nu allemaal weer beloven. Misschien ga ik me er nog wel in verdiepen, maar ik heb de komende weken ook schoolexa mens, dus ik weet niet of ik er tijd voor heb. Ik ben wel tevreden over mijn leven. Ik kan alles kopen wat ik wil, ik heb een baantje, en ik kan op vakantie. Ja, het duurt wel lang voor ik thuis ben met de bus, maar dat is het. Als ik ga stemmen, dan wordt het in elk geval geen SP. Ik vind dat de economie vrij gelaten moet worden. Liberale partijen spreken me daarom meer aan." Naam: Adrie Joziasse (67) Woonplaats: Middelburg „Ik ben tevreden over mijn leven. Mijn in komen is goed, ik kan doen wat ik wil. Ik heb veel vrije tijd. Ik fiets graag, zoals vandaag naar Zeeuws-Vlaanderen. Ja, de ouderen zijn er de laatste jaren meer op achteruit gegaan dan de werkende mensen. Maar je hoort mij niet klagen. Dat zit niet in mijn aard. Ik zie wel een verruwing in de maatschappij. Het 'eigen ik' viert hoogtij tegenwoordig. En dat wordt steeds erger. Mensen helpen el kaar niet meer, hebben minder voor el kaar over, en de verdraagzaamheid is matig." Naam: Michelle van Geelen (19) Woonplaats: Nieuwvliet „Ik vind dat de basisbeurs terug moet komen. Als student moet je veel werken om je studie te kunnen betalen. Ik werk de hele zomer en elke zaterdag, omdat ik me niet in de schulden wil steken. Als ik op kamers zou moeten, dan zou ik wel twee keer nadenken of ik een opleiding zou volgen. Wat ik ga stemmen, weet ik nog niet. ledereen maakt zo veel belof tes. De PVV wordt het in elk geval niet. Als je zulke uitspraken doet over asiel zoekers, dan krijg je mijn stem niet. Ik ben voor solidariteit: iedereen moet zichzelf kunnen zijn." Naam: Koen van Wijck (18) Woonplaats: Schoondijke ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9