8 KIEZEN IN STAD EN LAND Vandaag Glas is halfvol 125 februari Stad - platteland Wie op Facebook of Twitter zit, krijgt het beeld dat we massaal boos zijn en er op 15 maart een politieke afrekening volgt. Toch blijken we over het algemeen best een tevreden volkje. Ook al mopperen we dan graag op alles wat niet naar ons zin gaat. deld meerwaarde hechten aan de onderwerpen duurzaamheid en onderwijs, verklaart ook waarom GroenLinks en D66 het momen teel goed doen in de peilingen, zegt Kanne. „De Nederlanders die zeggen optimistisch te zijn over ons land, stemmen bovengemid deld vaak op die twee partijen. En op de VVD." Kloof Aan de ander kant van de zo vaak genoemde 'kloof in de samenle ving, staan de mensen die minder optimistisch zijn over de toekomst. Zij zijn teleurgesteld in Nederland. Die groep bestaat vooral uit lager opgeleiden. Hoewel ook 7 procent van de hoger opgeleiden aangeeft teleurgesteld te zijn. Voor hen zijn de problemen in de zorg en de komst van asielzoekers en immi granten de belangrijkste thema's voor de komende verkiezingen. Tegelijk heeft deze groep over het algemeen minder vertrouwen in de politiek. Teleurgestelde men sen gaan minder vaak stemmen dan de hoopvollen en als ze stem men is dat vooral op de PW (43 procent), SP (9 procent) of soPlus (7 procent). Deze substantiële minderheid van teleurgestelden lijkt sterk op wat de laatste tijd wel de boze witte man genoemd wordt," zegt Kanne. Deze kiezers vinden dat er teveel asielzoekers naar Nederland komen, ze voelen zich niet gehoord en ergeren zich aan 'de elite'. Het is echter niet zo dat het PW-electoraat uitsluitend bestaat uit mensen die de toekomst som ber inzien. Hoewel dat gemiddeld wel zo is, is de werkelijkheid ge nuanceerder. Van alle mensen die PW stemmen, is 10 procent wel degelijk optimistisch over Nederland. Het merendeel van de kiezers is hele maal niet zo nega tief over Neder land als het soms lijkt. Uit onder zoek van I&O Re search onder ruim 6000 Nederlan ders in opdracht van deze krant, blijkt dat we ons zorgen maken over veel tegenstellingen in de sa menleving. Tegelijkertijd denken de meesten dat we er best samen uitkomen. Ik denk dat we de onvrede in het land overschatten," conclu deert onderzoeker Peter Kanne. „Slechts 14 procent van de Neder landers geeft aan teleurgesteld te zijn over Nederland." De rest is hoopvol (37 procent) of neutraal (49 procent)„Ook als je kijkt naar die middengroep neigt die meer naar hoopvol dan naar teleurge steld. Weliswaar is een substanti ële minderheid ontevreden. Maar het is wel een minderheid." Het is niet zo dat 'we' alleen maar tevreden zijn. Ook hoopvolle mensen maken zich zorgen, vooral over de verruwing in de samenle ving. Normen en waarden staan hoog op hun zorgenlijstje, net als de problemen in de zorg. Maar voor de meeste mensen is het glas wel half vol. De grootste groep Ne derlanders staat ondanks alle zor gen actiefin de samenleving, vindt Tweede Kamerleden over het algemeen betrouwbaar en heeft respect voor mensen die het land besturen. Dat deze grote groep kiezers zich zorgen maakt over normen en waarden, verklaart ook waarom bijna alle partijen het thema 'hoe we met elkaar omgaan' tot verkie zingsthema hebben verheven. Dat de optimistische kiezers gemid- Stemmingsmeter «Aft 50% Hoopvol PvdA Tegenstellingen Regering, doe er wat aan! Respect Immigratie Internationale woensdag 22 februari 2017 PC Betere ouderenzorg, minder marktwerking We zijn hoopvol Hans van Soest Vlissingen Bent u teleurgesteld of hoopvol over Nederland - of iets ertussenin? SGP. PvdD Allen Zwevend CDAGL CU 40 Autochtoon Christen Elite Welke tegenstellingen in de samenleving baren u zorgen? 48% Migrant 43% Moslim 31% Volk Waar moet de nieuwe regering direct mee aan de slag? Onderwijs Sociale cohesie Welvaartsverdeling Kleinere veschillen, minder belasting Politiek Herstel vertrouwen Duurzaamheid Bureaucratie Minder samenwerking Arbeidsmarkt Integratie Meer banen, minder flex Veiligheid Huisvesting Ouderen Pensioens- Economie leeft'id

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8