Bijzonder aanzoek met babyromper Kamer stemt in met het Oekraïneverdrag 7 Onderzoek: 94 procent van Rotterdamse vrouwen seksueel getint benaderd Het overgrote deel van de Rotterdamse vrouwen is in het afgelopen jaar lastig gevallen op straat. Dat blijkt uit een onderzoek van de Erasmus Universiteit in opdracht van de gemeente. 'Hé meisje, wat ben je mooi, psssst, kom eens hier!' In de Maasstad is straatintimidatie aan de orde van de dag, zo blijkt uit testresultaten die gisteren zijn gepresenteerd. Het is het grootste en meest diepgravende onderzoek naar straatintimidatie sinds de jaren 8o. Nooit eerder is onderzocht hoe vrouwen het gesis - en erger - op straat ervaren. Wethouder Joost Eerdmans (vei ligheid, Leefbaar Rotterdam) noemt de uitkomsten 'zeer ernstig' en 'erger dan verwacht'. Want wat blijkt: 94 procent van de ruim 1.200 ondervraagde Rotterdamse vrou wen is in het afgelopen jaar 'seksu eel getint benaderd' op straat. Als nagestaard worden en het krijgen van complimentjes niet meetellen, is 84 procent van de vrouwen lastig gevallen. Van alle ondervraagde vrouwen, tussen de 18 en 45 jaar oud, is 29 procent minstens één keer bele digd door mannen op straat. Of achterna gezeten (40 procent), om seks gevraagd (14 procent) of in het nauw gedreven (8 procent). Zij ervoeren dit zelf niet allemaal als intimidatie. 'Slechts' 44 procent Seksuele straatintimidatie 15% ^Hj van de vrouwelijke Rotterdammers voelde zich daadwerkelijk geïrri teerd, gekwetst, beledigd, bedreigd of beperkt in haar vrijheid door seksuele opmerkingen of gedragin gen van mannen terwijl ze over straat liep. Gevleid Volgens de onderzoekers komt dit doordat niet alle vrouwen zichzelf zien als slachtoffer. „Sommigen voelen zich gevleid door de aan dacht en een grote groep blijkt ge wend aan dit gedrag", aldus onder zoekster Tamar Fischer. Toch roepen de onbeschofte of hitsige heren ook vaak angst op bij de vrouwen. Zo voelt een kwart zich onveilig als ze wordt nageroe pen en is 80 procent bang als haar weg wordt geblokkeerd. De betrokken wetenschappers noe men het 'opvallend' dat uit de grootschalige enquête blijkt dat 90 procent van de vrouwen het ge drag aanpast om te voorkomen dat ze wordt lastiggevallen. Ruim 60 procent vermijdt oogcontact met mannen, meer dan de helft neemt 's avonds een andere loop- of fietsroute om bepaalde plekken te vermijden. Ook past ruim top de 10 vrouwen haar kleding aan om niet op te vallen, doet alsof ze belt of draagt bijvoorbeeld een sleutelbos in haar hand als wapen. „Onacceptabel", reageert wet houder Eerdmans geschrokken. „In de openbare ruimte zou iedereen zich veilig moeten voelen. Dit vraagt om forse maatregelen. Ik kom voor de zomervakantie met een plan van aanpak", aldus de po liticus. Het Amsterdamse stadsbestuur ging hem al voor, door te broeden op een 'sisverbod' waarmee de hoofdstad vrijpostige mannen een boete van maximaal 4.100 euro kan opleggen. En ook de landelijke poli tiek buigt zich over de doorgeslagen fluiters. Vorige week diende de PvdA een initiatiefwet in om het strafbaar te maken om vrouwen op straat hinderlijk te volgen, te inti mideren of seksuele voorstellen te doen. Een groot deel van de Tweede Kamer steunt dit idee. Sancties Het is echter maar de vraag of sanc ties zoden aan de dijk zetten. Uit het universitaire onderzoek blijkt dat 87 procent van de Rotterdamse vrouwen niet heeft gemeld dat ze is geïntimideerd. Meer dan de helft denkt dat aangifte doen geen zin heeft of dat de overlast niet ernstig genoeg is om naar de politie te stap pen. Een 'sis-boete' zou weliswaar, volgens een deel van de onder vraagden, voor 'genoegdoening' zorgen maar veel respondenten ver wachten verder weinig effect van een verbod en extra toezicht. „Vrou wen antwoorden dan: de kans is klein dat de politie toevallig aanwe zig is op de stille plek waar ik word lastiggevallen", aldus Fischer. Ver der denken zij dat straffen het on derliggende probleem niet oplossen en wordt gevreesd dat de straat er juist nog verder door verhardt." Haar vriend Jordan Pot (39) uit het Gelderse Rumpt had het plan een tijdje geleden al bekokstoofd. Om zijn plan te laten slagen, be sloot hij de hulp van het Sint An- tonius ziekenhuis in Nieuwegein in te schakelen. Toen Monique kort na de bevalling even niet keek, trokken de verpleegsters de pasgeboren baby snel het rom pertje met het huwelijksaanzoek aan. „Dat had ik met ze afgespro ken", vertelt Pot trots. Spannend vond hij het wel. Volgens Pot had Monique het aanzoek absoluut niet zien aanko men. „Ze schrok zich een hoedje", lacht hij. „Maar gelukkig zei ze wel meteen ja!" De twee leven nu op een dubbele roze wolk. „We zijn erg gelukkig samen." Het drietal mag waarschijnlijk morgen weer naar huis. Vanzelfsprekend kijken ze heel erg uit naar de toekomst. Het Sint Antonius ziekenhuis deelde het verhaal van het hartver warmende aanzoek op Facebook. „We wensen jullie veel liefde en ge luk. En nu eerst even rustig bijko men... ttallyouneedislove"schrijft het ziekenhuis. De uitweg die premier Mark Rutte na het 'nee' bij het Oekraïnerefe- rendum heeft gevonden, wordt ge steund door coalitiepartijen VVD en PvdA, plus D66 en GroenLinks, Die laatste drie partijen werden hard aangevallen omdat zij vóór en kort na het referendum van 6 april 2016 plechtig beloofden de uitslag te respecteren. Zij veranderden van mening door de bijlage bij het ver drag die Rutte eind vorig jaar in Brussel heeft onderhandeld. Volgens CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt verandert er door de bij lage helemaal niets aan het verdrag. VVD'er Han ten Broeke verweet het CDA vervolgens een 'vakantie vierende oppositiepartij' te zijn die wegloopt van verantwoordelijk heid. Hij wees erop dat de christen democraten eerder vóór het verdrag hebben gestemd en juist tegen re ferenda zijn. De Kamer was zichtbaar Oekraï- neverdrag-moe. Meerdere Kamer leden memoreerden dat ze voor de zoveelste keer debatteerden over het onderwerp en spraken de wens uit dat dit de laatste keer zou zijn. Dat is ook zo. De Senaat moet zich na de verkiezingen nog wel over het verdrag buigen. Daar kan het kabinet niet op een meerderheid rekenen. Voor vol doende steun in de Eerste Kamer zijn minimaal twee senatoren van het CDA nodig. Die partij keert zich in de Tweede Kamer sinds de refe rendumuitslag tegen goedkeuring, maar Europa-gezinde senatoren zouden voor willen stemmen. woensdag 22 februari 2017 PC 'Hé meisje, kom eens hier!' Jitske-Sophie Venema Rotterdam In Rotterdam hebben vrouwen tussen 18 en 45 jaar het afgelopen jaar 1 keer of meer te maken gehad met: In het nauw drijven 8% Achter volgen 36% Om seks vragen Beledigen Naroepen 68% Sissen 69% AD2201217/TU, Bron: Rapport Seksuele straatintimidatie Rotterdam 4 Het is niet bekend of ook deze mannen zich schuldig maken aan seksuele intimidatie richting vrouwen. FOTO MARCEL VAN HOORN Een grote verrassing voor de 37-jarige Monique Streng uit Vianen. Zondagnacht beviel ze van haar dochter Danique. Toen ze haar voor het eerst vasthield, geloofde ze haar ogen niet. Op het rompertje van de baby stond: „Wil je met me trouwen?" Elisa Heisen Vianen yeve SChqf je f ro uwè? 4 Het verloofde stel samen met dochter Dani que, die een handje hielp bij het aanzoek. FOTO KOEN LAUREIJ Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt de wet die het Oekraïneverdrag goed keurt. Zo bleek gisteravond tij dens een Kamerdebat over de kwestie. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7