Middelburgse mountainbiker denkt in de geest van Alberda 13 MOUNTAINBIKEN NIEUWE PLOEG De Middelburgse coureur vervolgt zijn weg naar de Spelen van 2020 met het Watersley R&D Team. zv Toen sportkoepel NOCNSF eind 2016 de subsidiekraan voor de mountain- bikers dicht draaide, moest Mi lan Vader even slikken. Hoe moest het verder met zijn 'road to Tokyo'? Inmiddels is de oplossing er: de Middelburger vervolgt zijn traject richting de Olympische Spelen van 2020 met het Watersley R&D Team, waarin hij voorlopig de enige rijder is. NOCNSF investeert alleen in sporten met serieuze medaille kansen op de Spelen. Het moun- tainbiken valt daar niet langer on der. Na Londen (2012, zeventiende plek Rudi van Houts) en Rio (2016, vijftiende plaats Anne Terpstra en Rudi van Houts uitgevallen) gaat er veel minder geld naar de disci pline. Wielerbond KNWU koos ervoor bondscoach Tim Heems kerk - tevens de persoonlijke coach van Milan Vader - te ontslaan. De twee, Vader en Heemskerk, zaten niet lang met de handen in het haar. „Natuurlijk was de situa tie even niet prettig", zei de Mid delburger maandag bij zijn team presentatie in Sittard. „Je bent aan een project begonnen met de KNWU en dat wil je dan afmaken. Maar Tim en ik wisten meteen: we gaan door. Het was alleen nog on zeker of het ging lukken." Vader, die zondag 21 jaar werd, verhuisde drieënhalf jaar geleden naar Limburg. Hij was toen een van de eerste bewoners van wat Mijn leven bestaat uit slapen, eten en trainen. Hoe minder afleiding, hoe beter nu het Watersley Sports and Ta lent Park heet, een imposante uit valsbasis voor topsporters. Tegen woordig verblijven er veel wiel renners en schaatsers, uit binnen- en buitenland. Allemaal om in de heuvels te trainen. „Toen zaten we al in een pio niersrol en die pakken we nu weer op", vertelde Vader. „Ik weet nog goed hoe gaaf ik het vond om een paar jaar geleden voor het eerst een oranje shirt van de bond te dragen. Nu heb ik hetzelfde gevoel. Het kriebelt weer. Ik heb ontzet tend veel zin in een nieuw sei zoen." A Milan Vader (I) eindigde vorig jaar als achtste op het wereldkampioenschap MTB voor beloften in Nove Mesto. foto orange picturs/robjones In 2017 heeft Vader drie piekmo menten. Heemskerk heeft uit alle gegevens die hij van Vader verza melt gehaald dat dat het beste aan tal is voor de Middelburger. De eerste piek ligt bij de World Cups van Nove Mesto en Albstadt. Die zijn in de laatste twee weken van mei. Daarna werkt hij toe naar het Nederlands kampioenschap voor elites in Landgraaf (half juli) en het WK voor be loftes in Aus tralië (begin september). Het EK in Turkije laat hij links lig gen. Ener zijds omdat hij dan een vierde piekmo ment zou moe ten hebben, anderzijds omdat het in het land niet geheel veilig is. Ook de World Cup in Canada slaat hij over. Dat is vanwege de jetlag en de kosten. Vader: „Ik heb harde keuzes moeten maken. Dat is prima. Dat hoort erbij." De Middelburger is derdejaars belofte. Als tweedejaars zat hij in 2016 voortdurend tussen de vierde en de tiende plaats. Nu moet hij de stap naar het podium maken, vindt Heemskerk. „Hij moet dit jaar al mee gaan doen om de prij zen. Volgend jaar mag hij ook nog meedoen bij de beloftes, maar dan kan hij ook al de overstap naar de senioren maken. Dat hangt van zijn resultaten in 2017 af." Begin maart zijn de eerste tests. Dan rijdt Vader twee wedstrijden in Spanje. Daar zal hij voor het eerst in zijn nieuwe shirt te zien zijn. INSPIRATIE Op eigen benen staan betekent ook: zelf je broek ophouden. Het nieuwe team moet gefinancierd worden. Vader is - met mensen achter hem - bezig sponsors te werven. Maandagavond harkte hij al enkele duizenden euro's bin nen. Heemskerk berekende dat er zo'n 25.000 euro op jaarbasis nodig is om de Middelburger naar de Spelen van Tokio te brengen. Doodsaai In de kern - op het gebied van hoe hij zijn sport beoefent - is er voor Vader weinig veranderd. Hij blijft bijzonder gedisciplineerd toewer ken naar zijn einddoel. „Mijn le ven bestaat nog steeds uit slapen, eten en trainen. Hoe minder aflei ding daarnaast, hoe beter. Of dat niet doodsaai is? Ja, dat klopt. Daar zit ook de uitdaging in. Om dat alle jaren vol te houden." Wie Vader een beetje kent, heeft daar geen twijfels over. De nummer acht van het afgelopen WK voor beloftes laat geen kans onbenut om in Tokio de hoogste eer te be halen. Hij verblijft nu bijvoorbeeld re gelmatig in een hoogtetent. „Ik doe dat steeds drie weken aan één stuk, zo'n veertien uur per dag. Dat is elke keer als we naar een piek toewerken." Heemskerk: „Milan re ageert er heel goed op. Bij een bloedtest zie ik steeds dat hij meer rode bloedcellen heeft gekregen. En hij kan daardoor een hoger wattage wegtrappen." woensdag 22 februari 2017 Roeland van Vliet Sittard - Milan Vader Het kriebelt weer bij Milan Vader Milan Vader is nog nooit in Tokio ge weest. Tenminste, niet fysiek. De Mid delburger was ech ter al wel vaak met z'n hoofd in de Ja panse hoofdstad. „Ik heb al een beeld van hoe het daar zal zijn. Ik denk na over hoe het eruit ziet en wat ik er ga doen." Dat laatste is overi gens klip en klaar voor hem: „Goud winnen." De moun tainbiker windt daar nooit doekjes om. „Als je een droom hebt, moet je die durven uitspreken." Hij heeft dat jaren geleden opgepikt bij een lezing van oud- volleybalbonds- coach Joop Al berda. „Die hield hij bij de Contacta in Goes. Ik heb er veel inspiratie uit ge haald", vertelde hij. „Alberda had het over de Ameri kaanse benadering. Daar zeggen ze vol overtuiging 'Yes, we can' en 'I have a dream'. Ze zijn heel mondig. Dat spreekt mij veel meer aan dan het Neder landse 'Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg'." Alberda won met de Oranje-mannen goud op de Olympi sche Spelen van 1996. Vader: „Hij ver telde bij die lezing dat hij voor het toer nooi tegen zijn spe lers had gezegd: 'Je moet eigenlijk al bezig zijn met het handen schudden met de koningin, als alle goudenmedaille winnaars in Neder land gehuldigd wor den'. Wat hij ermee bedoelde: je moet bezig zijn met alles wat er gaat gebeu ren, je moet alles al een keer voor je ge zien hebben." Vandaar dat Vader regelmatig tijdreist naar augustus 2020. En elke keer als-ie in Tokio is, komt hij als eerste over de finish. Een ander scenario is voor de Middel burger niet denk baar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73