II II Willem Behr was veel meer dan kunstenaar Jubilerende sleepdienst Van Aerde blijft bewust kleinschalig 7 Hij is er vanzelf ingegroeid, Robin van Aerde. Al als twaalf-, dertienjarige werkte hij met zijn vader mee in de sleepdienst. Een kwart eeuw heeft hij nu zijn eigen sleepbedrijf. Willem Behr 1953-2017 zv De scheepsnaam Johnny Jordaan is uniek gebleven. Robin vaart zelf met de Hendrik 3 en Hendrik 7, een kwestie van traditie. Robins over grootvader heette Hendrik. „En het is goed voor je naamsbekendheid", toont hij iets van een commerciële inborst. Niet dat Robin zo commer cieel is. Hij heeft zijn bedrijfbewust kleinschalig gehouden, met zijn vrouw, twee zoons (allebei zeven tien), één vast bemanningslid en een kapitein op oproepbasis. „Ik heb een tijdlang zeven man perso neel gehad, maar dat vond ik te veel." Fotoboeken Sloopschepen naar Gent brengen, marinefregatten en luxe jachten bij Damen in Vlissingen versle pen, brugdelen vanuit Gent naar Mijn overgrootvader liet Johnny Jordaan een nieuwe sleper dopen, heel Sas liep uit zee, containerkranen in Antwer pen, Robin doet het allemaal. Hoogtepunten schudt hij niet zo maar uit zijn mouw. Fotoboeken van zijn moeder komen op tafel. 'Twee opvarenden gered van een binnenschip bij Hansweert', meldt een krantenknipsel uit 2002. Robin deed het. O ja, en daar was ook nog een bom. „Mijn vader haalde het anker op, ik zag er iets in hangen, hij liet het anker weer vieren, tot ik zei 'volgens mij is het een bom'. 'Hoe weet jij nou hoe een bom eruit ziet!', reageerde hij. Het was er wel één, een 500-pon- der." Het loopt tegen vier uur. Ro bin moet weg voor een sleep naar Rotterdam. Zijn zoons komen zo thuis, de vierde generatie slepers Van Aerde. Robin: „Op hun vijfde gingen ze al mee." Zandstraat 20 is het adres waar sleepdienst Van Aerde BV is gevestigd. Aan huis. Kippen kijken nieuwsgierig naar binnen. Het kan nauwelijks lande lijker. „Ik zou niet aan het water willen wonen", zegt Robin (51), „dan ben je altijd met je werk be zig." Alle dagen zou hij aan de bak kunnen. Opdrachten zat. „Ik heb voor Sidmar bij Zelzate (nu staalbedrijf ArcelorMittal) jaren lang duwbakken gesleept. Van de Westerschelde en terug. Ik ben er mee gestopt. Ik maakte wel vier, vijf nachten op een week, ook met an dere slepen. Nu nog hooguit tien nachten op een jaar." Zijn werk is nog altijd zijn hobby, maar 'de jaren beginnen door te tik ken'. Hij wil ook niet hetzelfde overkomen als zijn vader die aan boord stierf na een hartstilstand. „Dat blijft je altijd bij." Zijn vader is zijn voorbeeld, de tweede slepersgeneratie Van Aerde. „Mijn grootvader is ermee begon nen, in 1937 in Sas van Gent. Hij kwam uit Groningen en voer op Frankrijk. Hij vond Sas van Gent een leuk plaatsje, bleef er met zijn Ik heb een tijdlang zeven man personeel gehad, maar dat vond ik te veel Friese vrouw hangen en startte een bunker- en sleepbedrijf." Daar zit nog een mooi verhaal aan vast. Opa Van Aerde was een fan van de Amsterdamse volkszan ger Johnny Jordaan. Hij noemde een sleper naar hem en Johnny kwam in 1956 het schip dopen. Heel Sas van Gent liep uit. J Kunstenaar Willem Behr uit Cadzand is zondag overleden. Hij werd 63 jaar. Behr, die studeerde aan de Kunst academie in Gent, ontwikkelde zich al snel tot veel meer dan alleen kun stenaar. Hij was ook filosoof, onder nemer en bovenal zeer maatschappe lijk betrokken. Behr woonde jarenlang in Sluis en opende in 2008 galerie De Ouverture in Cadzand-Dorp. Die verhuisde hij in 2013 naar Cadzand-Bad. Hij moest niets hebben van 'elitaire kunst'. „Mensen krijgen bij mij koffie, geen champagne", liet hij meer dan eens weten. Behrs eigen kunst stond bijna altijd in het teken van het hogere doel: het verbeteren van de wereld. Behr was kritisch over onze maatschappij, maar verviel zelden in pessimisme. Vol enthousiasme bleef hij strijden voor een sociale, duurzame toekomst voor de streek. Dat deed hij onder meer door middel van zijn kunst, waarbij hij de bevolking, met name kinderen, graag betrok. Wandelpad Behr presenteerde regelmatig grootse, omvangrijke plannen, maar was ook de trekker van kleinere, lo kale initiatieven als het opfleuren van de fietstunnel tussen Oostburg en Zuidzande en de aanleg van een wandelpad bij zorgcentrum Rozen- oord in Sluis, betaald uit de op brengst van een schilderwedstrijd. Behr was ook lid van tal van advies-, leefbaarheids- en culturele groepen, en kwam op voor gehandicapten. Begin vorig jaar werd Behr ziek. Hij sloot zijn atelier en toverde het om in een sociëteit en 'praatcafé'. Zijn ziekte weerhield Behr, positief en vastbesloten om beter te worden, er niet van plannen te blijven maken. Zo was hij één van de initiatiefne mers van Nieuw Babyion 2.0, waarbij groep 'wijze mannen' uit de streek nadenkt over de toekomst van onze regio. Dat project blijft overigens ge woon bestaan. Voor al zijn verdiensten kreeg Behr vorig najaar een koninklijke onder scheiding. Willem Behr wordt mor gen gecremeerd. woensdag 22 februari 2017 'O ja, en daar was ook nog die bom' - Robin van Aerde Harmen van der Werf - Robin van Aerde De Hendrik 7 van de firma Van Aerde aan het werk. Martijn de Koning Robin van Aerde in de stuurhut van één van zijn slepers, fotosadrivandewege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70