NYNKE DE JONG 50Plus: AOW-leeftijd naar 65 jaar is haalbaar Carsom weet het! carsom.nl 6 Column Het filmpje leek verdacht veel op een filmpje van De Cor respondent: de site die gros siert in korte verhalen met snel wisselende camerastandpunten, één pratend hoofd dat een pro bleem uitlegt en tussendoor heel nonchalant eens een hand door het haar haalt, of een slok water neemt. ten, tappen ze tegenwoordig uit een ander vaatje. Het vaatje Klaas Dijkhoff. Klaas, die zonder al te veel moeite afgelo pen seizoen De Slimste Mens won. Die aldaar aantoonde een gevatte, nuchtere, slimme vent te zijn. Een man van wie ik altijd denk dat ik hem nog ken uit mijn studenten tijd. Alsof ik hem wel eens om vier uur 's ochtends dronken in de Utrechtse Kosten Koper heb zien staan. Hij heeft iets nonchalants, en tegelijkertijd straalt hij ook een soort verantwoordelijkheidsge voel uit. Die Klaas vertelt in het WD- filmpje hoe hij en zijn partij de vluchtelingencrisis hebben aange pakt. Kort gezegd: hij ging praten met zijn Europese collega's, Rutte sprak met 'de echte bazen' van Eu ropa en er werd gebeld met burge meesters in het land om uit te zoe- Klaas die zonder al te veel moeite De Slimste Mens won ken of ze plek hadden voor op vang. zo gezegd, zo ge-diggi-daan. En halfin gedachten verzonken zat ik mee te knikken. Tot ik wak ker schrok uit mijn milde Klaas- crush en dacht: ja maar ho eens even. Je kunt wel stoer vertellen dat je de vluchtelingencrisis hebt beteugeld, maar ondertussen zit ten er heel veel vluchtelingen in een soort niemandsland. Bij de grenzen van Griekenland, Turkije en Italië zitten ze vast: ze kunnen niet terug en ze mogen Europa niet in. In de kou. Onder bescha mende omstandigheden. Zaken die de VVD gewiekst uit het filmpje heeft geknipt. Ik snap dat je in tijden van Tim Hofman en Kamergotchi's de jon geren wilt aanspreken met een kek filmpje. En dan is Dijkhoff natuurlijk je man. Maar De Cor respondent zou makkelijk een filmpje kunnen maken over hoe het beleid van Dijkhoff heeft ge faald. En daar ben ik dan ook wel benieuwd naar. Lijsttrekker Henk Krol viert de be rekening van de Universiteit van Tilburg als een overwinning. Daar uit blijkt dat verlaging van de AOW-leeftijd helemaal niet 12,9 miljard euro meer hoeft te kosten in 2060. Becijferde het Centraal Plan bureau nog dat de uitgaven aan de AOW met dat bedrag stijgen als de pensioenleeftijd omlaag gaat, hoog leraar openbare financiën Harrie Verbon ziet dat heel anders. Hij be weert dat de AOW juist 22 miljard euro goedkoper kan uitpakken. De consequentie van Verbons berekening is echter dat de AOW niet meestijgt met lonen. Op ter mijn betekent dat dus dat ouderen er in koopkracht op achteruit gaan ten opzichte van werkenden. En laat dat nu precies indruisen tegen een ander belangrijk standpunt uit het 5oPlus-verkiezingsprogramma: 'Structurele verhoging van de wel- vaartsvaste AOW'. Wat het extra pijnlijk maakt, is dat Krol de afgelopen jaren in felle bewoordingen heeft gestreden te gen pensioenfondsen, die de aan vullende pensioenen niet index eerden. Krol reageert geërgerd, maar geeft toe: „Je moet af en toe kiezen uit een aantal kwaden." Toch biedt de berekening wel een nieuw inzicht. Het CPB gaat ervan uit dat de AOW meestijgt met de verdiende lonen, iets wat alle par tijen willen. Maar je kunt dat prin cipe dus ook loslaten, zegt hoogle raar Verbon. „De afgelopen 30 jaar is de AOW al niet altijd meegeste gen met de lonen. Als je dat doorzet naar de komende jaren, kost het veel minder geld dan gedacht." Keuze Het is een politieke keuze, waar geen enkele andere partij het mee eens is. Volgens het ministerie van Sociale Zaken is de AOW sinds 2001 altijd meegestegen met de lo nen, behalve in 2004 en 2005. „Ik wil niet dat de koopkracht van ou deren op lange termijn achterblijft op die van werkenden", reageert staatssecretaris Jetta Klijnsma van Sociale Zaken. Krol gelooft er nog in. Hij belooft morgen met een plan te komen voor een 'welvaartsvaste AOW op 65-jarige leeftijd in de periode 2017 - 2021'. Dan moet ook bekend wor den hoe de partij dat wil betalen. was de VVD. En hoewel die voor heen hun joligheid toonden door op een podium zo nu en dan een saxofoon aan de lippen te zet- We snappen datje soms met vragen zit over het onderhoud van je auto. Gelukkig is er carsom.nl waar je gemakkelijk en snel inzicht krijgt in de kosten van jouw auto-onderhoud. Maak direct een afspraak bij een garage in de buurt. Onafhankelijk auto-onderhoud vergelijken woensdag 22 februari 2017 @nynke Di kho Zoals rapper Extince dan zegt: 50Plus heeft het laten uitreke nen: het is volgens de partij prima betaalbaar om de AOW- leeftijd terug te brengen naar 65 jaar. Maar, pijnlijk genoeg, leidt dat wel tot een lager inkomen voor gepensioneerden. Deborah Jongejan Den Haag kan het voordeligst mijn auto onderhouden? Maar dit was niet De Correspondent. Dit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6