Politie vindt stofzuigen maar niks Ongevraagd delen van naaktfoto's is strafbaar 5 Jongeren maken zulke foto's, het is een feit van deze tijd Afspraken over kustbebouwing mogelijk van internet af te krijgen. Er zijn sites die daarvoor tips geven, zo als helpwanted.nl. Maar dan moet de tiener, die zich zelf rot schaamt, het wel aan zijn ou ders durven te vertellen. Om dat te bereiken, moet een ouder al veel eer der beginnen. „Maak het bespreek baar thuis. Want kinderen verbieden zulke foto's te maken, heeft geen zin", weet Stefan de Bruijn, woord voerder van Yes We Can Clinics. Een kwart van de meisjes die bij deze instelling voor jongeren met verslavings- en gedragsproblemen worden behandeld, heeft te maken gehad met sexting. „Probeer als ouder over te brengen dat het heel verve lend is dat het is gebeurd, maar dat het niet het einde van de wereld is. Als jongeren hier komen, proberen ook wij uit te leggen dat je je niet voor je problemen hoeft te schamen. Uiteindelijk lukt het meestal om wat er gebeurd is een plek te geven en er juist sterker uit te komen." Bij het ongevraagd verspreiden van een naaktfoto wordt iemand in zijn eer of goede naam aangetast, stelt advocaat Nine Bennink, gespecialiseerd in pri vacy, media en intellectueel eigen domsrecht. Dat iemand de naaktfoto zelf ge maakt heeft en willens en wetens naar je heeft verstuurd, doet daar volgens Bennink niets aan af. „Het is niet be doeld voor verspreiding, je weet dat je iemand daarmee ernstig beschadigt." Zelfs als je toestemming hebt van de persoon in kwestie wil dat niet zeggen dat je een foto zonder meer op sociale media mag plaatsen. „Bijvoorbeeld als de persoon op de foto minderjarig is. Dan kun je je afVragen of toestemming houdbaar is. Want kan die persoon de mogelijke gevolgen van een verspreide naaktfoto wel inschatten?" De politie onderzoekt de toedracht van de zelfdoding. Toch betekent dit niet dat de persoon die de foto plaatste gestraft wordt. „Het is aan het Open baar Ministerie te beslissen wat er na het onderzoek moet gebeuren", zegt politiewoordvoerder Ruud Visser. „De conclusie kan zijn dat er in deze zaak al leen maar slachtoffers zijn, dus ook de persoon die de foto plaatste. De vraag is dan welke stappen gepast zijn. Een of ficier van justitie kan iemand dan ook naar een hulpverlener verwijzen." Het is daarbij van belang dat er in deze zaak alleen minderjarige betrok kenen lijken te zijn, zegt Visser. „Daar houdt het OM rekening mee. Het is de vraag in hoeverre je dit een minderja rige kunt aanrekenen. Iets kan voor een volwassene een strafbaar feit opleveren, maar voor een kind niet." Om te achterhalen wat er precies is gebeurd, bekijkt een team van digitale onderzoekers telefoons en computers. „We bekijken alle relevante apparaten, dus die van het slachtoffer maar ook die van anderen. Daaruit hopen we te kun nen opmaken hoe de foto gedeeld is." De huishoudelijke taken zijn een gevolg van het wegbezuinigen van de huismeester op veel politie bureaus. Maarten Brink van politiebond ACP in de regio Zee- land-West-Brabant trekt als eerste aan de bel over het probleem. Het werk van huismeesters wordt nu vanuit centrale punten geregeld. Een gevolg daarvan is dat klusjes als lampen verwisselen eerst moeten worden aangemeld bij het Politiedienstencentrum, dat dan weer een huismeester in bewe ging zet om de klus te klaren. „Veel te omslachtig", zegt Brink. Ook het feit dat agenten zelf hun dienstwagens moeten schoon maken, kost onnodig menskracht, vinden Brink en zijn collega's. „Ge volg van dit alles is dat zes collega's op zondagmorgen eerst twee uur lang allerlei klusjes doen. Die men sen hebben we liever op straat." Wilma Noordergraaf van de lan- De huismeester is op veel politieposten verdwenen als gevolg van bezuinigingen delijke politiebond ACP weet niet of het probleem overal speelt. „Ik zie dat er regio's zijn die Brink steu nen en en ik zie dat er regio's zijn die het geen probleem vinden." Marten Schwandt van de Natio nale Politie kent de klachten ook. Hij zegt dat er bezuinigd moest worden, dat gekozen is voor zoveel mogelijk blauw op straat en het werk van huismeesters daarom is gecentraliseerd. „Sommige een heden hadden blijkbaar luxe huis meesters die alles voor ze deden, andere weer niet. Daarom zie je ook wisselende reacties. Maar je dienst wagen zelf door de wasstraat rijden, moest toch al. Het is verder niet meer dan normaal dat je na de lunch zelf je boterhamzakje op ruimt." Minister Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) heeft met natuurorganisaties, belangenclubs en overheden definitieve afspraken gemaakt over nieuwe recreatieve be bouwing in de kustzone. Vorig jaar kwam de bewinds vrouw in politieke problemen vanwege plannen om te tor nen aan de strenge bouwre- gels voor kustgebieden. Een Kamermeerderheid, boze burgers en natuurorganisaties vreesden dat gemeenten en provincies vrij spel zouden krijgen om de kust vol te bou wen met vakantiehuisjes. De minister beloofde destijds pas op de plaats te maken en met alle organisaties te gaan pra ten om tot een breed gedra gen nationaal 'kustpact' te ko men. De betrokken partijen hebben nu bepaald in welke delen van de kustzone geen nieuwe recreatieve bebou wing is toegestaan en waar wél en onder welke voor waarden. Schultz: „Zo wordt er een goede balans gevonden tussen bescherming en be houd van de kust en de ont wikkeling van de kustzone." Voor 1,4 miljoen kinderen dreigt de hongerdood Man na 22 jaar gepakt voor verkrachting De politie heeft een 40-jarige man uit Schijndel aangehou den voor een verkrachting, die bijna 22 jaar geleden werd gepleegd in Den Bosch. Toen werd een 32-jarige vrouw verkracht op de Paardskerk- hofweg. Destijds, in 1995, zijn wel sporen veiliggesteld, maar dat leidde nooit tot een aanhouding. Onlangs kwam er alsnog een match met dna van iemand uit de landelijke dna-databank. De verdachte is eerder voor een gewelds misdrijf veroordeeld. De man werd maandag opgepakt. Gewonde bij explosie 'Geen ruimer kinderpardon' Pistool gaat per ongeluk af woensdag 22 februari 2017 PC is enorm —Justine Pardoen Enschede Politieagenten die lampen ver wisselen, stofzuigen en auto's wassen in plaats van de straat op te gaan. In de regio Zeeland- West-Brabant klaagt politiebond ACP over de extra klusjes. Victor Schildkamp Breda DEN HAAG Dat stelt Unicef. Het gaat vooral om kinderen in Somalië, Nigeria, Zuid-Soedan en Jemen. Over enkele maanden kunnen inwoners uit deze landen mo gelijk niet meer beschikken over betaalbaar voedsel. DEN BOSCH MAKE CARNAVAL GREAT AGAIN The Donalds zijn klaar voor het carnaval in Maastricht. Ze zijn niet de enigen die als president Trump enkele dagen lang een loopje willen nemen met het leven van alledag. Sterker nog, de maskers zijn zo gewild, dat sommige feest winkels hun klanten moeten teleurstellen: Trump is uitver kocht. En dat is geen 'alternatief feit', fotoanp NIJKERKERVEEN Een 49-jarige man is gistermiddag ge wond geraakt door een explosie in een schuur in Nijkerker- veen. Hoewel de oorzaak nog niet duidelijk is, gaat de politie er vanuit dat in de schuur een mortiergranaat uit de Tweede Wereld oorlog is ontploft. Het slachtoffer ligt in het ziekenhuis. Hoe erg hij eraan toe is, kon de politie gisteren nog niet zeggen. DEN HAAG Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asiel) is niet van plan het kinderpar don voor asielkin deren te verruimen, zoals de Tweede Kamer wil. De VVD- bewindsman spreekt van een 'verkiezingsmotie'. AFGHANISTAN Een militair van de landmacht is in Af ghanistan lichtge wond geraakt toen een pistool van een andere Neder landse militair per ongeluk afging. Dat meldde het ministe rie van Defensie gisteren. De mare chaussee onder zoekt de oorzaak van het incident met de semi-auto- matische Glock 17. Het gebeurde eer der deze week in Mazar-e-Sharif. Zonder toestemming een naaktfoto van een ander delen is niet alteen verwerpelijk, maar ook verboden. Pim Lindeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5