Pizzeria mag niet in Stadsbakkerij Straten in een nieuw jasje Legerpredikant Freek Schipper nieuwe dominee in Zierikzee 7 Nog niet zo lang geleden stond hij in camouflagepak en legerkisten te preken in een woestijntent, binnenkort doet hij zijn intrede als dominee van de Thomaskerk in Zierikzee. Freek Schipper (54) uit Bergen op Zoom heeft zijn toehoorders veel te vertellen. De eerste dozen staan in de hal. Maar daar blijft het niet bij, alleen al gezien de gevulde boekenkasten. Jan Siebelink, Geert Mak, Arthur Ja- pin; Freek Schipper neemt heus niet alleen theologische werken mee naar Zierikzee. Zijn wereld is breder dan de Bijbel. Het was op een feestje in Vaassen eind november dat Freek Schipper na vele jaren een oud-studiegenoot tegen het lijf liep, die hem vertelde dat er een kerk in Zierikzee vacant was. Een paar dagen later werd hij door nog iemand op de vacature ge wezen. En toen ging de telefoon. Zierikzee belde zelf al. „Ik dacht: hier wordt van bovenaf meegekeken. Ik stond echt nét ge registreerd als werkzoekend, toen ze in Zierikzee bij de PKN een lijst met kandidaten opvroegen. Ze zijn online kerkdiensten gaan beluiste ren en zo kwamen ze bij mij uit. Dus ik ging naar Zierikzee. Een soort blind date had ik daar met de beroepscommissie. We spraken over jeugdwerk, over samenwer king met andere kerken. Over van alles. En het klikte." „Natuurlijk. Het viel me op dat er zo goed orgel werd gespeeld en hoe goed er werd gezongen. In de hal werd voorafgaand aan de dienst, maar met name ook ach teraf met elkaar koffie gedronken. De kerk heeft een actieve kern. Veel mensen zijn vrijwilliger. Ze zetten zich in voor vluchtelingen of voor bezoek- en jeugdwerk. Dat sprak mij aan." „Ik ben iemand die houdt van de verbinding tussen cultuur en ge loof. Samen naar de film, samen kijken naar kunst en daarover pra ten, daar geniet ik van. Ik geloof dat God ons heeft geschapen met meer zintuigen dan oren alleen. In veel opzichten ben ik een mo derne dominee. Ik vind het mooi dat in de Thomaskerk ook huwe lijken van homoseksuelen worden ingezegend, dat er vrouwelijke voorgangers zijn en dat kinderen bij het avondmaal zitten. Dat past bij mij. Ik neem de Bijbel niet let terlijk, maar die vormt wel mijn leidraad. Ik denk genuanceerd over zaken als abortus en euthanasie, al hoop ik dat mensen er alles aan doen om die situaties te voorko men." „Ik ben iemand van continuïteit en van opbouwen. In de 25 jaar dat ik voorganger was, had ik drie ge meenten: Montfoort, Goor en Epe. Ik had mijn opleidingen zo keurig achter elkaar voltooid dat ik inder tijd de jongste dominee van Ne derland was. Maar het was goed om eens iets anders te doen. Iets buiten de kerk. Ik belandde bij de krijgsmacht. Ik praatte er op de ba sis met jongens die aan helikopter motoren sleutelden en ik gaf les in persoonlijke vorming." Je hebt te maken met mensen die dezelfde privéproblemen hebben, waar dan ook ter wereld „Twee jaar geleden ben ik meege gaan naar een plek in het Midden- Oosten waar vandaan strijd werd geleverd tegen IS in Irak. We zaten er drie maanden midden in de woestijn, in een compound ver stopt achter drie rijen prikkel draad. Elke dag gingen onze straal jagers met bommen de lucht in en de halve tijd kwamen ze zonder bommen terug. Daar sta je wel bij stil." „Aan de ene kant sta je erachter, omdat je weet dat de bommen zorgvuldig worden afgevuurd, op stellingen van IS of op mensen die een zelfmoordaanslag beramen, aan de andere kant denk je: wat erg dat het moet. Maar iedereen was doordrongen van de wreed heid van IS. Niet lang ervoor had de hele wereld gezien hoe de Jor daanse piloot levend in brand was gestoken." „In een tent hield ik kerkdiensten, waarbij we niet zongen en baden in stilte. Driekwart van die jongens was niet gelovig, maar ze kwamen toch. Om even tot rust te komen. Ik heb veel met ze gepraat. Meer over thuis dan over werk. Mijn zoon mist me zo, mijn vrouw is haar baan kwijt; van die dingen. Of over hoe het onderling ging. De een er voer een hoge werkdruk, in het veld, en de ander had juist niets te doen. We mochten het terrein niet af. Ik ben alleen een keer met es corte van de ambassadeur mee ge weest naar een vluchtelingenkamp. Auto uit, auto in." „Je kunt situaties niet tegen elkaar uitspelen. En in feite zijn ze zo verschillend ook niet. Je hebt te maken met mensen die dezelfde privéproblemen hebben, waar dan ook ter wereld. Mijn contract bij defensie liep af, ik wilde terug naar een gemeente. Ik heb zin in Zierikzee. Aan 't Vrije krijgen we een prachtige pastorie, die nu door vrijwilligers onder handen wordt genomen. Ze knappen de tuin op, ze behangen... Het voelt als een warm bad, nu al." BRUINISSE De pizzeria bij café 't Veerhuis in Bruinisse mag niet ver huizen naar het voormalige pand van de Stadsbakkerij. De gemeente wil in verband met het 'Masterplan' geen nieuwe on dernemingen buiten het centrum en de haven. De afhaalpizzeria zoekt een an der onderkomen, omdat zij en het café geen nieuw huurcontract over een zijn gekomen. De leegstaande bakkerij aan de Schoolstraat leek een goede optie, aangezien die al is ingericht met ovens. Na drie jaar hoopte de eigenaar zelf een pand te kunnen kopen in het centrum. Maar het college van B en W ver leent geen vergunning, omdat de horecafunctie niet binnen het be stemmingsplan past. Volgens hen zou de parkeerdruk 's avonds in de Schoolstraat al groot zijn, juist als het ook bij de pizzeria druk is. Dat kan voor verkeersonveilige situaties en ongemak voor buurtbewoners zorgen. ZIERIKZEE Tijdens de realisatie van Havenpoort, de nieuwe stads- entree van Zierikzee, wordt ook een fietspad aangelegd en worden aangrenzende straten aangepakt. Ten minste, als de gemeenteraad het plan goedkeurt. Het college van B en W heeft voorgesteld de Scheepstimmerdijk, Zoutkeet straat en een deel van de Vissers- dijk te voorzien van dezelfde be strating, betere verlichting en meer groen. Zo worden bezoekers via de Zuidhavenpoort naar het centrum geleid. De werkzaamhe den starten op 17 juli. woensdag 22 februari 2017 Van de woestijntent naar de kansel Wendy Wagenmakers Bergen op Zoom Gelooft u in toeval? Bent u ook naar een dienst ge weest? Wat voor dominee krijgen deze mensen? Bent u een dominee die lang blijft? -Freek Schipper En u ging mee op missie. Wat doet een dominee daar? En dan gaat u nu naar Zierikzee, waar men zich bekommert om de veiligheid van een zwanenfamilie. Dominee Freek Schipper voor de woestijntent waar hij zijn vieringen FOTO EIGEN ARCHIEF FREEK SCHIPPER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57