llLlJjJjy/ffJZJfJ, fjJ Hllkoo rJzJ'i. Tl 4 SEXTING ZELFDODING ONUR (14) Praat en heb begrip Onur (14) uit Enschede pleegde zelfmoord nadat een naaktfoto van hem op Instagram belandde. Hoe voorkom je zo'n dramatisch einde? rr"rF=ffl 499,- 599,- 599,- J 799,- TIPS Hoe maak je je kind duide lijk dat hij zich niet (let terlijk) dood hoeft te schamen als er een naaktfoto van hem rond gaat op Whatsapp of Instagram, ter wijl wij als ouders ons tegelijkertijd massaal verkneukelen om een uitge lekt seksfilmpje van Patricia Paay? En dat filmpje nog delen ook. „Als wij als ouders zelf het foute voorbeeld geven, hoe moeten we dan aan onze kinderen uitleggen dat niet het slachtoffer zich hoeft te schamen, maar juist degenen die zulke foto's doorsturen", zegt Justine Pardoen van Bureau Jeugd en Media Ze reageert op de dood van de 15- jarige Onur uit Enschede. De scholier sprong zondag van een flat, nadat hij een paar uur daarvoor had ontdekt dat er een naaktfoto van hem op In stagram was gezet, waarschijnlijk door een meisje. De laatste woorden die Onur appt naar zijn vriendin: „Ik ga, doei. Sorry voor alles. Ik doe inter net uit, dus je kan sturen wat je wil. Het heeft geen nut." Wie de foto's precies heeft verspreid, is nog onder werp van politieonderzoek. „Jongeren maken zulke foto's, het is een feit van deze tijd. Het hoort voor sommigen van hen bij hun sek suele ontwikkeling. En soms delen ze die foto's met hun vriendje of vrien din. Dat is een nieuwigheid waaraan we moeten wennen", zegt Pardoen. „Maar het is niet normaal dat ie mand dan die foto's doorstuurt naar mensen voor wie ze niet zijn be stemd. Daar moeten ouders hun kin deren op wijzen, steeds weer. Kenne lijk moeten er nog meer doden val len, voordat we dat met zijn allen doorhebben." Ook is er nog geen antwoord op de vraag waarom Onur zo direct besloot een einde aan zijn leven te maken. „De kracht van schaamte is niet te onderschatten", zegt Rik Knipschild, psychotraumatoloog bij Karakter, centrum voor jeugdpsychiatrie. Hij constateert dat het aantal jongeren toeneemt dat als gevolg van sexting (het verspreiden van seksueel getinte foto's) in de jeugdhulpverlening be landt. „Trauma's van jongeren ont staan tegenwoordig steeds vaker di gitaal." Het kan leiden tot depres sieve klachten of een sociaal isole ment. „Kinderen willen bijvoorbeeld niet meer naar school, omdat de foto daar is rondgegaan. Ze sluiten zich op in hun eigen kamer." Regie Wat belangrijk is, weet Knipschild van de jongeren die hij in zijn spreek kamer heeft ontvangen, is het gevoel de regie weer terug te krijgen. „Het is belangrijk dat de ouders hun kind steunen. Ze helpen die controle weer terug te krijgen. Bespreek met je kind of je aangifte wilt doen bij de politie en ga mee. Probeer de foto's zoveel 12 dagen Rondreis Kroatië 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen Peniscola Costa del Azahar 12 dagen Rondreis Noord-West Spanje, de schatten van Galicië 12 dagen Ierland the Wild Atlantic Way Bij Bolderman ff" aanbetalen niet verplicht! i,UU oe<'ngen- www.bolderman.nl yj woensdag 22 februari 2017 We zijn geschokt over het droevige bericht dat •4 Vrienden rouwen voor het huis van Onur om zijn dood. Na de begrafenis in Turkije wordt in zijn school, het Bonhoeffer College (rechts) in Enschede, een herdenkingsbij eenkomst gehouden, maakte directielid Gino Ruesen (uiterst rechts) gisteren bekend. FOTO'S LUCIEN BAARD FRANS NIKKELS Praat over sex- ting met je kind, ook als er niets aan de hand is. Wijs op de gevol gen van het delen van naaktfoto's. Steun je kind. Is het gebeurd, zeg dan niet: hoe heb je dat kunnen doen! Ga mee naar de politie bij het doen van aangifte. Stel een google- alert in om te zien of de foto opduikt op internet (zie helpwanted.nl). Toon begrip voor hun schaamte, maar wijs er ook op dat het niet het einde van de we reld is. 'De kracht van schaamte Cyril Rosman Enschede/Rotterdam Vertrekdata: 17 april 1,15, 29 mei 12, 26 juni 10 juli 21 aug etc. Vertrekdata: 10, 24 april/8, 22 mei 5,19 juni 5,17 juli 14, 28 aug etc. Vertrekdata: 17 april 1,15,29 mei 11,25 sept/9 okt. Vertrekdata mei/19 juni sept 9 okt. Vertrekdata: 17 april 15 mei 21 aug/A sept2 okt. /_~Dti^fpute^^> prijswijzigingen voorbehouden. 1 lïj Brochure en (0318J 58 09 58 Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer ejjci. Calarnitei ten fonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4