JL-1 Een toneelspel voor de rechter 7 WAARVAN AKTE (TO De notaris - Hm I I JÓCC LU Otif 19 'TTT' taal je over een spaarbedrag tot 75.000 euro effectief 0,85 procent be lasting. Ook daardoor slinkt je rende ment. Je 'gratis' lening kan ook een mooie kans zijn om je eigen onderneming te beginnen. Een gunstiger krediet om je droom te realiseren krijg je na melijk niet zo een-twee-drie. Nederland kent ruim 40.000 stu dentondernemers, zo blijkt uit on derzoek van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Hoe succesvol zo'n aanpak kan zijn, bewijst oprichter van Thuisbe- zorgd.nl Jitse Groen. Hij begon in 2000 de online maaltijdservice met als startkapitaal zijn studiefinancie ring. De beursgang van het bedrijf bracht vorig jaar 328 miljoen euro op. Mooi meegenomen is dat je onder het nieuwe stelsel onbeperkt mag bijverdienen. De Dienst Uitvoering Onderwijs legt je als studentondernemer dus geen strobreed in de weg om van je bedrijf een succes te maken. Alleen als je nog onder het oude stelsel van de studiefinanciering valt, geldt een bijverdiengrens. Die is voor 2017 vast gesteld op 14.215,75 euro. Lenen om je studiegeld te gaan be leggen is ook een optie, maar wel een riskante. In het gunstigste geval maak je een prachtig rendement, in het slechtste raak je al je geld kwijt en blijf je zitten met een schuld. Kies je voor een beursavontuur, weet dan wat je doet. Wie tijdens de studie vier jaar lang maximaal leent en dat spaart, bezit aan het einde van de rit een startka pitaal van ruim 40.000 euro. En dat bedrag kan van pas komen bij het ko pen van een huis. Vanaf 2018 mag je namelijk nog maar 100 procent van de waarde van je huis lenen. Dit is nu nog 101 pro cent. Dit betekent dat je straks meer spaargeld moet inleggen om alle bij komende kosten - al gauw 6 procent van de koopsom - op te kunnen hoesten. Wie niet leent of spaart, zal voor dat bedrag dus nog even door moeten sparen en pas later een huis kunnen kopen. Er is wel een maar. Een studie schuld heeft namelijk invloed op wat je na je opleiding aan hypotheek kan krijgen. Hoe hoger de schuld, hoe la ger de maximale hypotheek. Onder het nieuwe leenstelsel telt de studie schuld voor 0,45 procent mee in de lastenberekening. Stel, je hebt een to tale schuld van 30.000 euro, dan krijg je per maand 135 euro minder aan hy potheek (0,45 procent van 30.000 135). Met een studieschuld krijg je dus een lagere hypotheek, maar kan je na je afstuderen wellicht sneller een huis kopen. ADVIES Reken je niet rijk STUDENTEN 'Huis gekocht en prachtige reis gemaakt' Zijn ex heeft recht op de helft maar is nergens te vinden aar anders gaat mijn bedrijf naar de knoppen!" De man tegenover mij is bijna in tranen. Het is een grote kerel van het type ruwe bolster blanke pit, een truc ker die zijn emoties amper onder controle heeft. Het gaat slecht met het transportbedrijf dat hij in twintig jaar met hard werken heeft opgebouwd. Hij heeft op korte termijn geld nodig om een grote schuld af te kunnen lossen en zo een faillissement te voorkomen. Dat geld heeft hij niet. Tenminste, niet op de bank of cash. Maar hij heeft wel een eigen huis. Hij is bereid dat te verkopen om met de opbrengst zijn bedrijf te redden. Maar er is een complicatie: zijn ex. Als 'meewerkend voorman' in zijn ei gen bedrijf rijdt hij veel op Oost-Europa. Op een dag strandt hij in een dorpjein Tsjechië. Een leuke jonge vrouw wijst hem de weg. Ze wor den verliefd en zij komt naar Neder land. Daar trouwen ze, in gemeenschap van goederen. Maar het huwelijk houdt geen stand. Zij kan niet wen nen in Nederland, hij is weinig thuis. Ze schei den en zij vertrekt zij naar haar thuisland. Als ik zijn situatie in kaart breng, ontdek ik dat na de echtscheiding nooit een boedel scheiding heeft plaatsgevonden. Zij is gewoon weggegaan zonder zich te bekommeren om geld of goederen, hij ging door met zijn leven zonder bij de financiële gevolgen van de schei ding stil te staan. Maar omdat ze geen afstand heeft gedaan van de gemeenschap, is wat van hem is nog steeds voor de helft van haar. Voor een huizenverkoop moeten alle eigena ren toestemming geven. Hij kan zijn huis dus niet verkopen zonder toestemming van zijn ex. Maar die is na de scheiding met de noorderzon vertrokken. Ondanks talloze pogingen haar te traceren, blijft ze onvindbaar. Met opzet? Nie mand die het weet. Intussen dringt de tijd, de schuldeisers kloppen steeds nadrukkelijker aan de poort. Hij zit klem tussen hen en zijn onvindbare ex. De wet biedt uitkomst. Omdat de ondernemer kan aantonen dat hij er alles aan heeft gedaan zijn ex te vinden en het huis evenmin nog als echtelijke woning fungeert, vraagt hij de rech ter toestemming voor de verkoop. Daarvoor wordt een klein toneelstukje opgevoerd. Een door de rechter aangewezen persoon fungeert letterlijk als stand-in voor de onvindbare echt genote en zet zijn handtekening onder het ver koopcontract. De trucker is opgelucht. Met de opbrengst van de verkoop kan hij zijn bedrijf van de on dergang redden. Ik waarschuw hem wel voor het addertje onder het gras: mocht de ex ooit opduiken, dan kan zij haar deel uit de gemeen schap van goederen opeisen en moet hij alsnog over de brug komen. —Johan Nebbeling woensdag 22 februari 2017 GO Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk I U HM t ri 2 Investeren in je eigen onderneming 3 Met je studiegeld naar de beurs 4 Lening gebruiken voor de aankoop van een huis Vragen? Vragen of opmerkingen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar goederaad@persgroep.nl. Volgende week behandelen we enkele vragen en reacties. Mocht uw vraag niet aan bod komen, dan is het wellicht raadzaam elders om een persoonlijk advies te vragen, bijvoorbeeld bij een financieel adviseur. De rente van nul procent klinkt aan trekkelijk, maar toch waarschuwen DUO en Nibud voor te veel opti misme. „Extra lenen is verleidelijk, maar niet zonder risico's", zegt Nibud-woord- voerder Gabriëlla Bettonville. „Als je studieschuld hoog is, kan het bijvoor beeld lastiger zijn om als starter een hypotheek te krijgen." Ook woordvoerder Thea Jonkman van DUO ontraadt studenten hun le ning te gebruiken voor andere doel einden dan de studie. Zij wijst er op dat DUO elke 5 jaar opnieuw de rente vaststelt. Die kan nu alleen maar stij gen. „Daardoor krijg je te maken met hogere maandlasten als je nog stu dielening moet terugbetalen." Niels (35) uit Amster dam leende als student volop. „Daardoor had ik na twee jaar een aardig bedrag gespaard. Omdat ik naast mijn stu die geschiedenis ook een baan had, kwam ik in aanmerking voor een hypotheek en kon ik een huis kopen. Dat huis heb ik verhuurd toen de kans zich voor deed om in het buiten land te studeren. Met de huuropbrengst en mijn lening kon ik mijn verblijf daar bekostigen. Aan sluitend heb ik een prachtige reis door Mid- den-Amerika gemaakt. Na mijn studie heb ik het huis met winst ver kocht en kon ik mijn schuld flink aflossen. Spijt heb ik niet gehad: zonder dat geld had ik het studeren en reizen moeten laten." Lenneke (23) uit Vlij men leent maximaal. „Ik zit in het tweede jaar van de pabo en leen extra om goed rond te kunnen komen. Ik zie het eigenlijk als salaris. Het meeste gaat op aan de huur van het huis dat mijn vriend en ik delen. De laatste keer dat ik keek stond de teller al op 16.000 euro. Met nog tweeënhalf jaar pabo voor de boeg, ver wacht ik dat mijn uitein delijke schuld rond de 40.000 euro zal uitko men. Zorgen daarover heb ik niet. De rente is momenteel laag en de baanvooruitzichten in het basisonderwijs zijn goed. Bovendien mag ik er straks 35 jaar over doen om mijn schuld terug te betalen." Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49