6 Studiegeld Studenten betalen dit jaar nul procent rente voor een studielening. Dat maakt het verleidelijk om maximaal te lenen en het geleende geld te gebruiken voor andere doeleinden dan de studie. Maar loont dat wel de moeite en risico's? Is student kun je dit jaar bij de Dienst Uitvoe ring Onderwijs (DUO) maxi maal 867,68 euro per maand lenen. Tel daar je collegekrediet bij op, het bedrag dat je van DUO leent om je collegegeld te betalen, en je ontvangt maandelijks 1.033 euro. Dat is op jaarbasis ruim 12.000 euro. En dat tegen een rente van nul procent. Dat 'gratis' geld kun je natuurlijk gebruiken om de huur van je te krappe studentenkamer te betalen. Maar je kan dat geld ook gebruiken om te sparen. Bijvoorbeeld voor die wereldreis na je studie of het kopen van je eerste huis. Maar hoe doe je dat en wat is slim? Vier mogelijkheden op een rij. Uit een studie uit 2015 van budget- voorlichter Nibud bleek dat een derde van de lenende studenten bij DUO leent om dat geld te sparen. In de huidige economische situatie is dat een stuk minder lucratief. Met ge middeld nog geen half procent rente, levert sparen bij de grootbanken nog maar weinig op. Sterker nog: door de stijgende in- Studiegeld lenen kost nu niets, maar levert ook weinig op als je het spaart flatie kost het aanhouden van een spaarrekening inmiddels geld. Als alternatief geldt het openen van een spaardeposito. Daarbij staatje geld voor een langere tijd vast en ont vang je over het algemeen een hogere rente. Bij een Nederlandse bank je geld vastzetten, levert nu een rente van ongeveer 1,5 procent op. Dat is weliswaar hoger dan bij een gewone spaarrekening maar nog altijd geen vetpot. Over de grens liggen de rentes op spaardeposito's vaak hoger. Het is al leen de vraag of het stallen van je geld in bijvoorbeeld Estland een verstan dig idee is. Je speculeert immers met een lening en die dient te worden te rugbetaald. Gaatje buitenlandse bank failliet, dan zit je met een groot probleem. Doe dus altijd goed je huiswerk. Besef ook dat sparen met een stu dielening discipline en een langeter- mijnvisie vereist. Doordat je maande lijks een gelimiteerd bedrag stort, bouwt het rentevoordeel zich maar langzaam op. Niet storten of geld vroegtijdig van de rekening halen, neemt een flinke hap uit je rende ment. Studenten die veel lenen en zo een aardig bedrag hebben gespaard, moe ten ook rekening houden met de ver- mogensrendementsheffing. Over de eerste 25.000 euro aan spaargeld be taal je geen belasting. Vervolgens be- LENINGSTELSEL VRAGEN REACTIES Geen beurs meer Huurstijging boven sociale-huurgrens Achterstallig onderhoud keuken Is een verhuurder een ondernemer? [Tv HIJ lantt tttTÏJ hr n fff Kaj van Arkel, financieel journalist Lenen voor later woensdag 22 februari 2017 IGeld wegzetten op een spaar rekening of deposito 44 Sinds 2015 kent Nederland een nieuw studiefinancieringsstelsel. De basisbeurs voor hbo en universi teit is sindsdien verdwenen, het maandelijkse bedrag dient voortaan bij DUO geheel geleend te worden. Studenten kunnen nu maximaal 867,68 euro per maand lenen, plus het collegegeld van 1.984 euro per jaar. Voor de meeste studies krijg je 7 jaar studiefinanciering. De verwachting is dat de gemiddelde studieschuld onder het nieuwe leen stelsel ongeveer 24.000 euro per student zal bedragen. De aflossings termijn is verlengd naar 35 jaar. Je begint pas met terugbetalen als je na afstuderen minimaal het minimum loon verdient. Rechten van huurders was vo rige week het onderwerp. Hier enkele reacties van lezers. Ad van de Put woont in een so- ciale-huurwoning. Bij aanvang van de huur in 2012 lag het maandtarief onder de boven grens voor sociale-huurwonin- gen. Door jaarlijkse stijgingen is dat niet meer het geval. 'Wat betekent dit voor de status? Daarnaast heb ik een aparte overeenkomst voor de huur van een parkeerplek. De nieuwe eige naar wil van beide contracten één overeenkomst maken. De to tale huurprijs komt dan uit op €759, inclusief servicekosten. Als ik dat accepteer, kom ik dan au tomatisch in de vrije sector?" Antwoord: De huurprijs die geldt op de ingangsdatum van het huurcontract is bepalend. Als de prijs toen onder de bovengrens zat, blijft het een sociale-huurwo- ning, ook als de huurprijs door verhogingen nu boven de zoge heten liberalisatiegrens uitkomt. Het gaat bij die aanvangshuur- prijs overigens om de kale huur prijs, dus exclusief de service kosten. Ook als u de nieuwe overeenkomst sluit, blijven de re gels van een sociale-huurwoning gelden, dus ook de maximaal toegestane huurstijgingen voor sociale huurwoningen. 'Als een keuken tussen de 30 en 35 jaar oud is en bijna uit elkaar valt, voor wie zijn die kosten dan?' wil Dick Hofman weten. Antwoord: Een verhuurder heeft de plicht de woning te onderhou den en om onderhoudsgebreken te verhelpen. Er wordt geen maximumleeftijd aan keukens ge steld, maar de keuken moet wel als keuken bruikbaar zijn. Als het keukenblok door ouderdom ver sleten is, moet de verhuurder dat op zijn kosten vervangen. Aan welke wettelijke eisen moet een particulier verhuurder vol doen om een huis te kunnen verhuren, vraagt H.L. Smelt. 'Is hij in de zin van de wet een on dernemer? Antwoord: Om één of enkele wo ningen te mogen verhuren hoef je geen ondernemer te zijn of in geschreven te staan bij de Kamer van Koophandel. Wel moet de verhuurder bevoegd zijn om rechtshandelingen te verrichten: hij is meerderjarig en handelings- bekwaam. -Rob Nijman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48