'Als ik er ben, is de omzet hoger' 44 4 Elitehaver Een bakje luxe noten laat zich gemakkelijk leeggraaien. Maar hoe presteren deze elitehavers in een grondige smaaktest? Ons panel kraakt harde noten. Mijn geld en ik „Mijn vader werkte voor een baas, mijn moeder had een eigen kleding zaak. Ze leerden mij dat het leven niet bestaat uit luieren en voor de tv hangen. Je moet hard werken om wat te bereiken." „Je hoort mij niet klagen." „Ik wisselde acht jaar geleden een fulltime baan in de havens van Vlis- singen in voor een onzeker bestaan als dj. Daarmee leverde ik ruim de helft van mijn salaris in. Mijn hart lag bij de muziek, dus ik verplichtte me zelf deze keuze te maken. Na een jaar namen de hoeveelheid werk en de verdiensten toe, zodat ik er niet aan twijfelde dat het goed zou komen." Het bestaan van de Belastingdienst is mijn grootste ergernis. Die envelop blijft zuur „In mijn onwetendheid ging ik regel matig onder de prijs zitten: in het be gin was 150 euro per avond een nor maal tarief. Ik hield altijd rekening met de zaak: we moesten er allebei beter van worden. Het mocht niet zo zijn dat ik een vermogen ontving en het café of de discotheek er niets aan overhield. Op den duur kreeg ik meer boekingen en kon ik mijn prijs lang zaam opschroeven." „Na een optreden in Gemert vorig jaar zei iemand tegen mij: 'Als jij er bent, scheelt dat 1.000 tot 2.000 euro in de omzet'. Leuk om te horen." „Als je plaatjes draait en je vraagt daar geld voor, moet je kwaliteit leve ren. Daarom bezit ik de nieuwste muziek. Ik download in de maand gemiddeld tussen de 400 en 500 nummers via iTunes. Dat kost 1,29 euro voor exclusieve tracks en 99 cent voor top 40-materiaal, dus reken maar uit." „Hoe harder je werkt, hoe meer geld je moet betalen. Dat vind ik krom. Het bestaan van de Belastingdienst zie ik als mijn grootste ergernis. Het blijft zuur als je die grote blauwe envelop in de bus krijgt." „Ja, ik ga voorzichtig met geld om. Ik probeer te leven van een derde van mijn inkomsten. De rest zet ik weg voor later of ik betaal er mijn belas tingen van. Als je jezelf aanleert van 33 procent van je inkomsten te leven, ga je nooit de boot in." „Zonder twijfel is dat LEGO. Vroeger werkte ik op de kermis en dat vond ik fantastisch. Daarnaast ben ik al mijn hele leven fan van LEGO. Ik heb die twee passies gecombineerd en maak van die blokjes werkende kermisat tracties. Tijdens de wintermaanden zit ik overdag aan tafel met mijn LEGO. De laatste attractie die ik maakte, kostte 1.500 euro." „De productie van mijn single Zuster Ursula. Die kostte in totaal ongeveer 4.000 euro. Vooral het maken van de videoclip bleek een grote kostenpost. Niet goedkoop dus, maar ik ben trots op het resultaat." et zijn bijzondere tijden om een notenhandelaar te zijn, onder streept Arie Slag boom. Vlees is verdacht. Brood zit in het verdomhoekje vanwege de koolhydraten. En zelfs melk is vol gens het groeiende leger gezond heidsgoeroes een aanslag op je li chaam. „Maar noten zijn superge- zond", glundert Arie. „Dat wordt keer op keer bewezen. De wereldwijde vraag naar noten rijst dan ook op de pan uit. „Sommi gen zijn de laatste jaren drie keer zo duur geworden." Maar ook het aan bod is uiteraard van invloed op de prijs, weet inkoper Ruben van Wijn gaarden. „De prijs van cashewnoten is op dit moment bijvoorbeeld toren hoog door een aantal mislukte oog sten." Elke notensoort is bovendien ver krijgbaar in tal van variaties, legt Van Wijngaarden uit. Je hebt kleine en grote cashewnoten. Complete noten of stukjes, in vakjargon ook wel LWP's of large white pieces genoemd. Elitehaver Een luxe noot bestaat dus eigenlijk niet. Een soort die bij de ene hande laar of op het ene moment als luxe in de markt wordt gezet, kan bij een an dere verkoper of op een ander mo ment als een doodgewoon dertien- in-een-dozijnnootje worden ver kocht. ONS PANEL Om toch zo veel mogelijk appels met appels te vergelijken selecteerde uw keurmeester precies zes notenmixen met op de verpakking het predicaat 'elitehaver'; sinds oudsher verwik keld in een klassenstrijd in het no tenschap. „Elitehaver is eigenlijk een begrip van vroeger", beaamt Arie. „Jan met de pet kocht een zakje studentenha ver, maar de chiquere heren en da mes kwamen vooral voor de eliteha ver bij ons. Dan deden wij altijd woensdag 22 februari 2017 PZ Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag Willem Jansen (31) uit Goes. Hij is bekend onder de naam 'Party DJ W' en werd in 2016 uitgeroepen tot beste 'Feest-dj van Nederland'. Hans Puik Hoe zag je financiële opvoeding eruit? Verdien je als dj makkelijk je geld? Hoe was dat in de beginjaren? —Willem Jansen Wat vroeg jij voor een avondje plaatjes draaien? Krijg jij te horen wat de omzet is op een avond dat jij draait? Maak je veel onkosten? Wat is je grootste financiële ergernis? Ben je een spaarder? Heb je een financiële verleiding? Wat was je laatste uitspatting? A Willem Jansen down- loadt tussen de 400 en 500 nummers per maand. PRIVÉFOTO Vette walnoot en perfecte para Matthijs Meeuwsen .>_3' i De 'no tenkra kers' aan het werk: knappen ze of knappen ze niet? FOTODESIREE SCHIPPERS Arie Slagboom (59), ervaren notenverkoper - al sinds zijn vijftiende - van De Olienoot. Frans Laeremans (65), als doorgewinterde notenhande laar zeer kritisch in zijn oordeel. Annelies van Houwelingen (27), ais 'notenmakelaar' de spil in het web tussen inkopers en groothandels. Ruben van Wijngaarden (29), onderscheidt als professioneel inkoper blind een macadamia- van een hazelnoot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46