1 3 3 Aquafresh Whitening Intense White Paradontax Whitening UltraDent Pro5 Natural White Vanaf 2,- doen. Omdat we in kansen in plaats van in beperkingen willen denken." Bovendien, vervolgt Bakker, orga niseert de school ook internationale activiteiten voor mensen met een smallere beurs. „We hebben een uit wisselingprogramma met Duitsland voor 180 euro en bieden zeker drie keer per jaar gratis reizen aan naar Spanje, Frankrijk, Polen en Italië." Een aantal Kamerleden heeft zich gebogen over de kosten voor extra ac tiviteiten op school. Hun motie om een limiet te stellen aan die vrijwil lige bijdrage, onlangs aangenomen door de Tweede Kamer, moet voor komen dat er een tweedeling ont staat tussen kinderen uit meer en minder welvarende gezinnen. Ook een groeiend aantal scholen is bereid om mee te denken over oplos singen, ziet Van den Biggelaar. „Als ouders bij Stichting Leergeld aan kloppen voor ondersteuning, gaan we met de school in gesprek. Bieden Het is voorgekomen dat ik het niet kon opbrengen. Maar daar ben ik dan te trots voor wij aan om de helft te betalen, dan voorziet de school meestal wel in de andere helft. Er zijn ook scholen die een fonds instellen om te voorkomen dat kinderen niet meekunnen." Overigens voelt staatssecretaris Dekker niets voor een begrenzing van de ouderbijdrage, heeft hij laten weten. Die is en blijft immers vrij willig, zegt hij. Maar de vrijwilligheid van deel name aan een schoolreisje is vaak theoretisch, ziet Van den Biggelaar: „De sociale druk is hoog. Want wat betekent het voor een leerling als hij niet mee mag? Dat gunt niemand z'n kind. Ik ben zelf moeder van drie middelbare scholieren geweest. Wat noemden zij en hun klasgenoten als hoogtepunt van hun schoolcarrière? De schoolreis. Zo'n prachtige beleve nis zou niemand mogen missen." vermeld." Niet betalen is geen optie, zegt Bart. „Niemand wil dat z'n zoon of dochter buiten de boot valt." Wilmie, moeder van een dochter in 4 havo, zegt: „Als ie dereen gaat, gaat mijn kind ook. Het is voorgekomen dat ik het niet kon opbren gen, maar daar ben ik dan toch te trots voor." Haar dochter heeft mu ziek in haar pakket. Zo'n drie keer per jaar wordt ex tra geld gevraagd voor pro- jectweken met workshops en optredens. „Dat kan per keer oplopen tot 100 euro", aldus Wilmie. „En dit jaar kwam de rekening voor de Londenreis vlak na de factuur voor het gewone schoolgeld; bij elkaar een slordige r.000 euro die we niet zo hadden liggen." Overigens doet Wilmies dochter niet aan alle activiteiten mee. „Aan de buitenschoolse dans-, fotografie- of filmcursussen beginnen we niet meer. Dan heb je een paar dagen last van je tiener, want haar vriendin mag het wel. Dat moet dan maar even." Uitwisseling „Wat mij stoort, is de vanzelfspre kendheid waarmee scholen deze ac tiviteiten plannen", zegt Van den Biggelaar. „Wij zijn het allemaal nor maal gaan vinden. 'Het is zo goed voor de ontwikkeling van de leerlin gen', is het argument. Maar je hoeft toch niet per se naar Peru om je soci ale ontwikkeling te bevorderen?" Scholen willen zich onderscheiden van elkaar. Zoals RSG Broklede in Breukelen, die zich profileert op het gebied van internationalisering. Ro bin Bakker, verantwoordelijk voor internationale activiteiten op Broklede, beaamt dat niet ieder een mee kan op de uitwisseling met Mumbai of de goededoe- lenreis naar Uganda. „Voor In dia zijn 20 plekken beschik baar, voor Uganda 11. De reizen kosten tussen de 770 en 1.350 euro voor twaalf dagen. Dit kunnen inderdaad alleen de meer kapitaalkrachtige ouders be talen. Maar moet je het daarom niet doen? „Al wordt die discussie wel gevoerd binnen school, de ba lans slaat toch door naar wél woensdag 22 februari 2017 GO testers konden tand artsen achteraf zeg gen dat de tanden 1 of 2 tinten lichter waren. Van die 26 waren er 14 afkomstig van de producenten van Aquafresh, Paradon- tax en Elmex. Niet ge noeg voor een posi tief oordeel vindt de Consumentenbond. Advies van de bond: koop gewone nor male, goedkope tand pasta. —Bart Rost Uitblinker in de test, niet te hoge prijs. Verwacht geen won deren wat betreft wit- maken. Vanaf 3,75 Goede verhouding tussen schoonmaken en schuren. Smaakt ziltig door het toevoegen van zuive ringszout. Vanaf 1,25 Lage prijs. Maakt minder goed schoon dan de num mers 1 en 2. O CO CD O O CL CO gaat naar... Mumbai! 44 —Wilmie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45