Over de datum? Kan nog best! 'Whitening' tandpasta werkt niet <D 0 O 2 ROLAND DUONG Schoolbijdrage Kom als school nog maar eens met een tripje naar Zeeland. Welnee, school regelt een retourtje New York of een uitwisselingsproject in China. En de ouders? Die betalen de rekening. Net als voor de iPad of laptop. Column We nemen het voor lief, maar Nederland is een van de meest voedselveilige landen ter wereld. Azijnpissers vinden onge twijfeld wel redenen om hier sceptisch over te zijn, maar ik vind dat we trots mogen zijn. We danken onze hygiënische gehaktballen en tomaten aan onze handelsgeest. Producten van constante vei lige kwaliteit verkopen nu eenmaal beter dan on betrouwbare waar. Als exportgrootmacht worden onze groente, fruit, zuivel, vlees en vis onderwor pen aan strenge controles. Nederland heeft een re putatie hoog te houden, daar verdienen we mee. met voedselveiligheid goed geld te verdienen valt, weten we al lang. Eeuwenlang had Nederland een monopolie op de haringhandel mede dankzij een streng kwaliteitssysteem dat zijn weerga niet kende in de wereld. Waar de Engelsen en Denen je nog wel eens een potje bedorven vis verkochten, was de haring uit Holland altijd piekfijn in orde. Er kleeft wel een nadeel aan onze afkeer van verdacht voedsel. We smijten veel voedsel weg. Eten voorbij de 'tenminste houdbaar tot' datum wordt niet meer ver trouwd. Dat gebeurt in de supermarkt en in ons eigen huishouden. Ter wijl in veel gevallen het voedsel nog prima te eten is. De voedselver- spilling is uit de hand gelopen. Jaarlijks heb ben we het over 2 mil jard kilo. Bijna 150 kilo per persoon! Dat komt neer op ongeveer 150 euro per jaar. Een gemiddeld gezin kan per jaar honderden euro's besparen als er minder wordt verspild. Dat is de moeite waard. Hoe gaan we dat doen? We verspillen in een jaar bijna 150 kilo voedsel per per persoon Als eerste moeten we het verschil helder krij gen tussen 'tenminste houdbaar tot' (THT) en 'te gebruiken tot' (TGT). Voedsel dat voorbij de THT is, wordt meestal direct de supermarkt uitge bonjourd, want geen consument pikt dit. Maar in ons eigen keukenkastje kunnen we veel van de producten voorbij de 'tenminste houdbaar tot' da tum gewoon oppeuzelen. Droge verpakte waar, pasta, rijst, thee et cetera kun je jaren bewaren, evenals blikvoedsel en eten en drinken in glas zoals jam, bonen, bier en fris. De TGT, 'te gebruiken tot', wordt gebruikt bij verspro ducten zoals zuivel en vlees. Hier moeten we niet teveel risico nemen. Zuivel voorbij de TGT kan meestal wel een paar daagjes extra worden be waard. Gewoon de neus gebruiken! Met vlees en vis neem ik geen risico. Koop er ge woon niet te veel van in. In de strijd tegen voedsel- verspilling is afprijzing een fijn wapen waar ieder een beter van wordt. Veel supermarkten maken te genwoordig hele schappen in het koelvak vrij voor voedsel dat dreigt over de TGT heen te gaan. Niks mis met dit eten. Zeker als je het dezelfde dag nog inzet voor de avondmaaltijd. Een grappige app die het milieu en je portemon nee helpen, is 'afgeprijsd'. Daar kun je bij aangeslo ten supermarkten de laatste aanbiedingen van voedsel dat over de TGT dreigt te gaan op je tele foon bekijken. Wat wil een Nederlander nog meer? PRIJSPEIL TEST 1,2,3 p werkweek naar de Arden nen of Vlieland? Dat is niet meer van deze tijd. „Kinderen zijn veel meer ge wend. Als school moet je meer zien te bieden." Die woorden sprak het hoofd van de school waar Marjoleins dochter tweetalig onderwijs volgt. Marjolein, die niet met haar echte naam in de krant wil om haar kind geen last te bezorgen, maakte be zwaar tegen de trip naar New York. Te ver en te duur, vond ze. De reis, zo'n ï.ooo euro, zou half worden be kostigd uit de verplichte ouderbij drage voor tweetalig onderwijs. De andere helft moest worden voldaan door de ouders. „De school noemt het een ver plichte internationale stage. Ga je niet mee zonder geldige reden, dan heb je je diploma voor tweetalig straks niet", vertelt ze. „Wij kunnen het nét beta len, maar ik weet van een klasge nootje van mijn dochter dat ze er de hele zomer voor gewerkt heeft omdat haar ouders het geld niet hadden." Skivakantie Projectweek in China, op uitwisse ling in India, ontwikkelingswerk doen in Peru en op skivakantie. De reizen die middelbare scholen aan bieden lijken steeds exclusiever. Fan tastisch voor leerlingen van wie de ouders het kunnen betalen, maar niet voor kinderen uit een niet zo draagkrachtig gezin. Wie de kosten niet kan opbrengen, stapt niet in het vliegtuig voor een werkweek in Ne pal. „Schooldirecties zeggen dat ze trips naar Berlijn en Parijs niet meer vol krijgen omdat leerlingen daar al zijn geweest", signaleert Gaby van den Biggelaar van Stichting Leergeld. Haar stichting wil voorko men dat kinderen door geldgebrek niet kunnen mee doen aan schoolactiviteiten. Zo moeten naast schoolreizen ook bijzondere sportlessen, iPads en laptops voor alle leerlingen toegan kelijk worden. „Veel scholen stellen dat soort acti viteiten en attributen verplicht, maar laten ze door de ouders vergoeden. Dat is in strijd met de wet", aldus Van den Biggelaar. „Ik ken een voor beeld waarbij de directeur tegen een ouder zei: 'Als u de iPad niet kunt be talen, gaat uw kind maar naar een an dere school'." Stichting Leergeld krijgt ook veel aanvragen van ouders voor niet-ver- plichte activiteiten, zoals een Rome reis. „Vaak schamen ze zich om aan te geven dat ze het geld niet hebben. Omdat het inkomen minimaal is of omdat er in een gezin drie kinderen op de middelbare school zitten." Daar kan Bart, vader van drie kin deren over meepraten. „Luna gaat volgend jaar naar 5 vwo. Ouderbij drage: 400 euro, inclusief een reis naar Krakau", vertelt hij. „Ise gaat naar 3 gymnasium. Dat kost 418 euro aan activiteiten, inclusief een Aben- teurwoche. En als 01e straks naar de brugklas gaat, betalen we nog een 387 euro, inclusief een brugklaskamp. Dan zijn we er nog niet: hij heeft ook een device nodig, een iPad Air van 439 euro. In totaal zijn we 1.644 euro kwijt aan ouderbijdragen." Het eerste jaar dat zijn oudste naar de middelbare school ging, werd Bart er door overvallen. „Een factuur van 400 euro. Dat het om een vrij willige bijdrage ging, werd nergens woensdag 22 februari 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Eén voedselschandaal en miljoenen gaan in rook op en nog erger: ook onze reputatie. Dat Dick Bruna is niet meer, maar Nijntje zal nog lang voortleven. Rugzak Nijntje Candy blauw Bonjourtoys.nl 10,99 Dewinkelvannijn- tje.nl 12,99 Bartsmit.com €13,99 Nijntje verstop pertje spelen Goedkopegezel- schapspellen.nl 14,99 Lobbes.nl 15,99 Bol.com 16,99 Nijntje lamp (50cm) Babyplus 119,- Mrmaria.nl 129,- De Bijenkorf €129,- Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van zo genaamde 'whitening' tandpasta. Wie veel koffie of thee drinkt is bekend met het fenomeen van gelige aanslag op de tanden. Tandpastafabrikanten springen daar handig op in door 'whitening' tand pasta op de markt te brengen. Meestal dure tandpasta's in luxe tubes met namen zoals Prodent White now in stant triple power gold, Colgate Max white one en Oral-B 3D White luxe perfection. Een hele mond vol, maar je be- GO taalt er al gauw ruim acht keer zo veel voor als voor de tandpasta van Lidl die in 2014 als beste uit de test van de Consumentenbond kwam. Grote vraag is natuurlijk of alle witma- kende beloftes van de tandpastafabrikanten worden waargemaakt. '1 tint witter in 1 week', en 'direct wittere tanden', staat er op de doosjes. De resultaten vallen in de praktijk flink tegen. Bij maar 26 van de 420 De schoolreis Reageren? roland.duong@persgroep.nl 1 O Pam van der Veen Leerlingen zien een bijzonder reisje met school wel zitten. Maar niet alle ouders zijn blij met de extra kosten. FOTO MARIEKE VAN DER HEIDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44