BUITEN Twee keer ten onder 11 Het is momenteel een beetje een dode boel in Renesse. Een mooi moment om eens goed te kijken wat de natuur daar te bieden heeft. Met overal toeristen komt dat er minder van. Ik heb zin in een gevarieerd rondje. Een stukje strand mis schien? Ik kies voor een route die start in Renesse en via Elle- meet ook weer eindigt in de badplaats. Ik zet mijn auto op par keerterrein Kijkduin aan de Ramp- weg en loop vanuit daar richting strand. Ik bevind me in een gebied dat vanouds de Haard wordt genoemd. Het werd door midden gedeeld door het zogenaamde Vlaamse dijkje. De twee delen kregen de naam Zoeten en Zouten Haard. In de Verschen of i Bij laagwater vallen de zandplaten droog en is het wegrestaurant voor zeedieren geopend Zoeten haard sijpelde zoet water uit de duinen naar de inlaag. Het andere deel werd de Zouten Haard genoemd omdat dit deel vaak overspoelde door zout water. Bovenaan de duinen heb ik goed zicht op de Brouwersdam. Die loop ik tegemoet tijdens mijn tocht door de zogenoemde Voordelta. Op die plek vormen het strand en de zee een uniek natuurgebied. De zee is hier ondiep met zandplaten en diepe geu len. Bij laagwater vallen de zandpla ten droog en is het wegrestaurant voor zeedieren geopend. Wanneer ik er loop, is het etablissement duidelijk gesloten, want er is niemand te zien. Naarmate ik dichter bij de Brou wersdam kom, denk ik terug aan de laatste keer dat ik hier was, tijdens Concert at Sea. Hoe anders ziet het er nu uit, vele malen kouder en nage noeg verlaten. Maar ook dat heeft zo zijn charme. Als ik de Brouwersdam achter me laat, vervolg ik mijn weg richting El- lemeet. Op weg naar dit kleine dorpje kom ik dorpsbewoner Henk de Jonge tegen. Hij loopt elke dag van zijn woonplaats naar het haventje en weer terug, zo vertelt hij. Waarom hij juist die route kiest? „Omdat dat makkelijk te onthouden is en omdat ik het leuk vind om in het haventje naar de scheepjes te kijken." Ellemeet is weinig bijzonder, vindt De Jonge. Alhoewel, het oude kerk hof, dat tot de 18de eeuw in gebruik was, is wel een bezoekje waard vol gens hem. De oude begraafplaats ligt een paar kilometer buiten het dorp, op de plek waar Ellemeet voor de Ramp van 1953 lag. Tijdens de weder opbouw is besloten het plaatsje wes telijker op te bouwen op de resten van het dorpje Oudendijke. Kijkend naar de campings en va kantieparken als ik terug loop rich ting Renesse, stel ik me voor hoe dit gebied in de zomer overspoeld wordt door toeristen. Op het geluid van werkzaamheden, verkeer en een blaffende hond na, is het nu muisstil. Ik besluit iets verder door te lopen dan de bedoeling is over de Korte Moermondsweg en kom terecht aan de Laone. Op verschillende plaatsen in het dorp sieren stenen of houten zeehonden het straatbeeld. Ook hier. Bij brasserie Zeerust ga ik de duinen weer over en pak ik een laatste stukje strand mee om nog even uit te kun nen waaien voor ik weer kan opwar men in de auto. Heerlijk! UIT DE ZEEUWSE KLEI Het middeleeuwse verdron ken dorp Casuele in de Hedwigepolder wordt door de komende ontpoldering voor de tweede keer prijsgegeven. Dat is niet uniek in Zeeland. De resten van het in 1530 verdronken Asse- mansbroek (Den Broecke, Den Broek) gingen na eeuwen ook weer verloren. Dit dorp lag aan de noordkant van de Molenplaat, ten oosten van de Schelde-Rijnverbin- ding tussen het Bergsche Diep en en het Markiezaatsmeer. De heer De Krijger, destijds projectleider van Rijkswaterstaat, trof in 1969 of 1970 tijdens de aanleg en verdie ping van de haven van de Molen plaat funderingsresten aan van een kerktoren. Later is deze op grond van historische en cartografische gegevens toegeschreven aan Asse- mansbroek, dat al in de 13de eeuw bestond. De funderingsresten be vonden zich in het dijktalud van de toenmalige plaat, waar altijd een duidelijke verhoging te zien was. De funderingen zijn na hun ontdekking weggegraven en in een nabij gelegen, nieuw gat ge dumpt. Misschien is niet alles op geruimd en sluimeren onder de plaat nog wel wat resten voort. Niet het hele dorp hoeft dus verlo ren te zijn. Hoewel: de locatie van het Zeeuwse Assemansbroek valt tegenwoordig nét binnen de pro vinciegrenzen van Noord-Brabant. De Molenplaat was ooit veel groter dan de huidige en komt on der deze naam al voor in de 18de eeuw, zoals op de Kaarte figuratief van de Verdronken en Geinun- deerde Landen van Zuyd-Beve- land en het Marquisaat van Bergen op den Zoom door D.W.C. Hat- tinga (1784). Het Verdronken Land van Zuid-Beveland was een rijk mosselgebied; de genoemde kaart werd gemaakt naar aanleiding van één van de vele geschillen over de visserijrechten hier, ditmaal tus sen Tholen en Bergen op Zoom. Dergelijke twisten liepen soms zo hoog op dat men van 'mosseloor- logen' spreekt. Vanaf t972 is op de Molenplaat een speciedepot aangelegd door Rijkswaterstaat. Na 1992 is de plaat heringericht als natuurgebied. woensdag 22 februari 2017 Restaurant in zee Wendy de Jong Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: een ommetje bij Renesse. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Jan J.B. Kuipers ▲'Den Broecke' en de Molenplaat op een kaart uit 1891; linksboven de Thoolse Razernijpolder. 4 Bee\cWarv ^andnchtinariRRm,.. A I"nnn doet dagelijks een rondje bij Ellemeet A Bij camping Zonnedofp KreekeV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39